ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

تحقق یک رویای قدیمی؛ ساخت هدبندی که هوش را افزایش می دهد

ایده هدبند هایی که بتوان با پوشیدن آنها باهوش تر شد، شبیه به فیلم های علمی-تخیلی به نظر می رسد. ولی اکنون به واسطه فناوری توسعه داده شده توسط محققان آزمایشگاه «HRL» و دانشگاه مک ...

علی باقرزاده
نوشته شده توسط علی باقرزاده | ۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۸:۳۰

ایده هدبند هایی که بتوان با پوشیدن آنها باهوش تر شد، شبیه به فیلم های علمی-تخیلی به نظر می رسد. ولی اکنون به واسطه فناوری توسعه داده شده توسط محققان آزمایشگاه «HRL» و دانشگاه مک گیل مونترآل کانادا و با سرمایه گذاری «سازمان پروژه‌ های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی» آمریکا (دارپا) این رویا محقق شده است.

این هدبند به واسطه روش «تحریک جریان مستقیم درون جمجمه‌ای» یا به اختصار «tDCS» عمل می کند و از طریق ارسال جریان های الکتریکی بسیار ضعیف (تا حدود 2 میلی آمپر) به بخش جلوی قشر مغز، موجب تغییر در اتصالات الکتریکی بخش هایی از مغز می شود. این فرایند در نهایت موجب بهبود یادگیری شخص می شود.

دکتر «پراوین پیلی» (Praveen Pilly) سرپرست محققان این پروژه می گوید: «در آزمایشاتی که انجام دادیم، بخش جلوی قشر مغز را به واسطه سیگنال های الکتریکی تحریک کردیم. این قسمت از مغز مسئول بسیاری از کارکردهای اجرایی از جمله تصمیم گیری، کنترل شناخت و بازیابی خاطرات متنی است. این هدبند همچنین روی بخش های دیگری از قشر مغز نیز آزمایش شده و ما اثرات آن را بررسی کرده ایم».

در آزمایشات مورد بحث، این هدبند ابتدا روی بوزینه ها تست شده. بدین منظور در یک سری تست های مبتنی بر پاداش، میمون ها ابتدا پس از 22 آزمون توانستند نحوه دریافت پاداش را بیاموزند. در حالی که پس از استفاده از هدبند، این تعداد به 12 آزمون کاهش یافت که نشان از بهبود 40 درصدی فرایند یادگیری در آنها داشت.

محققان پروژه مذکور در حال حاضر به دنبال دریافت تأییدیه «سازمان غذا و داروی آمریکا» (FDA) برای این هدبند هستند و انتظار می رود این دستگاه در 5 الی 10 سال آینده، به بازار عرضه شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • eagle2
  eagle2 | ۲ آبان ۱۳۹۶

  بابا اون خانم توی عکس بنده خدا هر چقدر هم زشت باشه حق ندارید بگید "این هدبند روی بوزینه ها تست شده"

  • ehsan dorani
   ehsan dorani | ۳ آبان ۱۳۹۶

   متاسفم خیلی احمقی

 • Amir_Safari
  Amir_Safari | ۲ آبان ۱۳۹۶

  به به

مطالب پیشنهادی