مدیر سابق فیسبوک: شبکه‌های مجازی ارتباطات مدنی را نابود می‌کنند

«چامات پالیهاپیتیا» (Chamath Palihapitiya) یکی از مدیران اجرایی سابق فیسبوک اخیراً در مورد صدماتی که شبکه های اجتماعی مجازی به جوامع مدنی وارد می کنند، اظهار نظر کرد است.

پالیهاپیتیا که در سال ۲۰۰۷ به فیسبوک پیوست و به عنوان معاون مدیر بخش افزایش کاربران مشغول به کار شد اخیراً در سخنرانی برای فارغ التحصیلان دانشگاه استنفورد اعلام کرد از اینکه به فیسبوک کمک کرده به شدت احساس گناه می کند.

او گفت که معتقد است آنها (در فیسبوک) ابزاری را توسعه دادند که روابط اجتماعی را از اساس نابود می کند. البته عقاید او تنها در مورد فیسبوک نیست؛ بلکه به سایر اکوسیستم های آنلاین نیز اشاره دارد.

او در مورد تعاملات آنلاین با استفاده از لایک ، قلب (مثلاً در اینستاگرام) و امثال آنها گفته:

«چرخه بازخوردهایی که [توسط شبکه های اجتماعی] بر اساس دوپامین (هورمونی که مهم‌ترین نقش را در ایجاد لذت و پاداش دارد) هدایت می شوند، نحوه عملکرد جوامع را هدف قرار می دهند».

به اعتقاد او شبکه های اجتماعی مجازی، گفتگوهای مدنی و همکاری افراد با یکدیگر را نابود می کنند و همچنین موجب اطلاع رسانی غلط و نشر اکاذیب می شوند. او معتقد است این مشکل محدود به آمریکا نیست و تمامی کشورهای جهان از آن متأثر شده اند. این مدیر سابق همچنین به استفاده بسیار محدود خود از فیسبوک اشاره کرده و گفته که حتی به فرزندان خود اجازه استفاده از این شبکه اجتماعی را نمی دهد.

پالیهاپیتیا اکنون کمپانی خود را اداره می کند و در زمینه های سلامت و آموزش سرمایه گذاری می نماید.

«شان پارکر» (Sean Parker) یکی از موسسین فیسبوک و از نخستین مدیران ارشد آن نیز پیشتر گفته بود که بنیانگذاران این وبسایت از ابتدا می دانستند که فیسبوک می تواند با بهره گیری از برخی ضعف های روانشناختی انسان ها به چیزی اعتیادآور تبدیل شود.

همچنین «آنتونیو گارسیا مارتینز» (Antonio Garcia-Martinez)، مدیر محصول این کمپانی نیز قبلاً اعلام کرده بود فیسبوک در مورد قابلیت های خود دروغ می گوید تا بتواند با اطلاعاتی که از کاربران جمع آوری می کند، در میان افراد نفوذ کرده و بر آنها تأثیر بگذارد.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟