خرید خودروهای برقی دست دوم؛ راهکاری سبز برای کشورهای در حال توسعه

خرید و استفاده از این خودروها برای مالک آن ها ارزان است. البته این موضوع به مکانی که شما زندگی می کنید هم بستگی دارد.

هرچند که اکثر خودروسازان به دنبال تولید هرچه بیشتر محصولات و خودروهای برقی بوده و قصد دارند که در آینده بخش بزرگی از ناوگان نقلیه خود را به قوای محرکه الکتریکی مجهز کنند، اما واقعیت این است که در حال حاضر خودروهای کاملا برقی ای که رنج مسافتی بیشتر از ۱۶۰ کیلومتر در هربار شارژ داشته و ارزان قیمت باشند به میزان اندکی در دسترس هستند.

البته باید خودروهای تسلا مدل ۳ و شورلت بولت را به عنوان استثناء در نظر گرفت. مدل شورلت با قیمتی ۳۰ هزار دلاری می تواند مسیر های روزانه مسافران خود را پیموده و در هربار شارژ بیش از ۳۲۰ کیلومتر را طی مسیر کند. مدل ۳ تسلا نیز با قیمتی ۳۵ هزار دلاری می توان انرژی لازم برای پیمودن مسیری ۲۱۰ کیلومتری را ذخیره کند.

با این حال اگر با دقت به لیست خودروهای دست دوم الکتریکی نگاه کرد می تواند اتومبیل های برقی مورد نیازی را که مطابق با نیاز خریدار است پیدا کرد.

این وسایل نقلیه حتی می توانند به عنوان خودروهای جانبی برای اعضای خانواده در نظر گرفته شود. به عبارت دیگر با اضافه کردن یک خودروی برقی دست دوم به لیست اتومبیل های موجود در یک خانه، اعضا خانواده می توانند از این خودروها برای رفت و آمد های کوتاه مدتی که مسیر کمی طی می شود استفاده کنند.

این خودروهای برقی با قیمت مناسب خود حتی می توانند به بهترین نحو ممکن پاسخگوی نیاز افراد تنوع طلبی باشه که تمایل دارند طیف وسیعی از وسایل نقلیه در اختیار داشته باشند.

مطابق با گفته های وزارت حمل و نقل ایالات متحده، میزان مسافتی که افراد به طور متوسط در طی یک شبانه روز می پیمایند در حدود ۲۵ کیلومتر (۱۵ مایل) است، بنابراین به نظر می رسد که رنج مسافتی تقریبا پایین این خودروها به عنوان یک نقطع ضعف برای استفاده روزانه از آن ها محسوب نشده و افراد می توانند به راحتی از این خودروهای دست دوم الکتریکی برای پیمودن مسافت های روزانه خود استفاده کنند.

علاوه بر موراد گفته شده، این خودروهای برقی می توانند برای گشت و گذار های شهری و رسیدن به محل کار هم بسیار مناسب باشند.

به والدینی که فرزندان آن ها به تازگی موفق به اخذ گواهینامه شده اند توصیه می شود که این اتومبیل های برقی دست دوم را در اختیار فرزندان خود قرار دهند، تا از این طریق علاوه بر افزایش تجربه رانندگی این افراد، می توان مطمئن شد نمی توانند  مسافت زیادی را طی کرده و از خانه دور شوند.

همیشه پیدا کردن وسایل نقلیه الکتریکی دست دوم به خصوص با توجه به بازار کوچک آن ها امری دشوار است. این خودرها در امریکا، در ایالت های مختلف به میزان متفاوتی در دسترس اند.

هر سه مدل تسلا، بی ام و آی۳، شورلت ولت، فورد فوکس الکتریک، میتسوبیشی i-MiEV و نیسان لیف از جمله خودروهای الکتریکی هستند که تمامی ۵۰ ایالت امریکا یافت می شوند. اما اتومبیل های برقی مثل فیات ۵۰۰ای و کیا سول EV در تمامی ایالت ها موجود نبوده و تنها در کالیفرنیا و شاید چند ایالت محدود دیگر در دسترس اند.

این موضوع به احتمال زیاد یکی از دلایلی است که انتقال و فروش خودروهای برقی دست دوم ایالت کالیفرنیا را به ایالت های جورجیا، واشنگتن، نیویورک و فلوریدا توجیح می کند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید در شهری مثل بوت که در ایالت مونتانا واقع شده است هیچ خودروی برقی دست دومی یافت نمی شود که توانایی طی مسیر ۱۶۰ کیلومتری در هر بار شارژ داشته باشد و مالک آن به دنبال فروش خودرو باشد.

در ادامه با ما همراه باشید تا دلایلی را که سبب تشویق مردم به استفاده از خودروهای دست دوم برقی می شود باهم مرور کنیم:

قیمت فوق العاده ارزان
به استثنای مدل هایی مثل سدان تسلا اس و شاسی بلند ایکس که حتی نسخه های دست دوم این خودروهای لوکس نیز از قیمت بالایی برخوردار اند، مابقی خودروهای الکتریکی کارکرده به شدت مقرون به صرفه اند.

انگیزه های مالی می تواند به عنوان یک مشوق بسیار خوب افراد را متمایل به خرید این خودروها کند. به عنوان نمونه در سال های اخیر بعضی ازخودروسازان  تخفیف های نقدی خوبی به مشتریان خود می دهند.

همچنین یک اعتبار مالیاتی فدرالی ۷۵۰۰ دلاری نیز در بعضی از ایالت ها، از جمله کالیفرنیا و کلرادو به خریداران این وسایل نقلیه اعتاع می شود. مثلا نسخه های دو ساله نیسان لیف و فورد فوکوس الکتریک که ارزش واقعی آن ها در حدود ۳۰ هزار دلار یا بیشتر است حتی در رنج قیمتی ۱۰ هزار دلار نیز به فروش رفته اند. دیده شده که خریداری توانسته است با ۵ هزار دلار یک میتسوبیشی MiEV پنج ساله را از آن خود کند.

قابلیت طی مسیر کوتاه برد
اکثر خودروهای برقی می توانند مسافتی بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ کیلومتر را در هربار شارژ طی کنند، بنابراین  اکثر نسخه های دست دوم مسافت زیادی را طی نکرده اند. به عبارت دیگر خودروهای برقی کار کرده در مقایسه با مدل های مشابه درون سوز از فرسایش و مشکلات کمتری برخوردار اند، چرا که این خودروها به طور معمول بسیار کمتر از نسخه های بنزینی و گازوئیلی مورد استفاده قرار گرفته و طی طریق کرده اند.

یکی از دغده های معمول خریداران این خودروها نگرانی در مورد جایگزینی پکیج پرهیزنه و گران باتری آن ها است، اما در این مورد نگرانی وجود ندارد چرا که حتی با طی کردن مسافتی ۱۶۰ هزار کیلومتری که به معنی ۱۰۰۰ بار شارژ مجدد خودرو است احتمال آسیب باتری بسیار کم است، از طرف دیگر اکثر خودروسازان سلامت پکیج باتری خودروهای الکتریکی حداقل تا ۸ سال ضمانت می کنند.

هزینه ناچیز تردد
درست زمانی که ارزش هر گالن بنزین در حدود ۴ دلار بود، خودروهای برقی مثل قلکی بودند که خریداران می توانستند به واسطه آن ها در هزینه های خود صرفه جویی کنند.

حتی هنوز هم با توجه به کاهش قیمت بنزین و رسیدن بهای آن به ۲.۴۷ دلار برای هر گالن، خودرو های برقی نسبت به خودروهای درون سوز مقرون به صرفه ترند. با توجه به محاسباتی که سایت www.fueleconomy.gov در راستای هزینه های مربوط به سوخت خودروها انجام داده است خودروی نیسان لیف مدل سال ۲۰۱۵ می تواند با متوسط مصرف ۲ لیتر سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر ۲۴ هزار کیلومتر را تنها با ۵۰۰ دلار هزینه طی کند.

این در حالی است که تویوتا کرولا مدل ۲۰۱۵ برای پیمودن همین مسافت با متوسط مصرف ۷.۳۴ لیتر سوخت در هر ۱۰۰ کیلومتر هزینه ای ۱۳۵۰ دلاری را به راننده خود تحمیل می کند. البته این احتمال را هم در نظر بگیرید که اگر مجدد قیمت نفت و به مراتب قیمت گازوئیل و بنزین افزایش پیدا کند، استفاده از خودروهای الکتریکی بسیار بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

 هزینه حداقلی نگه داری
هزینه های مراقبت و تعمیرات وسایل نقلیه الکتریکی در مقایسه با وسایل نقلیه درون سوز به خصوص با در نظر گرفتن موتور الکتریکی و گیربکس تک سرعته آن ها به شدت کمتر بوده و مالکان این خودروها به هیچ عنوان احتیاج به مراجعه پی در پی به تعمیر کاران مختلف و دریافت سرویس های مختلف مخصوص خودرو ندارند.
اتومبیل های الکتریکی نیازی به تعویض روغن موتور و شمع، خنک سازی رادیاتور، سرویس سیستم تعلیق و فیلتر هوا و حتی جایگزاری مجدد کمربند ایمنی راننده ندارند.

خدمات معمولی که عموما به دارندگان این دسته از خودروها ارائه می شود شامل تعویض و پنچرگیری لاستیک، بررسی لنت ترمز و دیگر سرویس های مربوط به صافکاری و تعویص دیگر است. البته باید در نظر گرفت که مالکان خودروهای الکتریکی ممکن گاها مجبور شوند برای بدست آوردن یک شارژ سریع تر و صرف زمان کمتر چند صد دلار را برای خرید و نصب یک کابل الکتریسته ۲۴۰ وات هزینه کنند.

یک باتری ۱۱۰ ولتی نیسان لیف برای یک شارژ کامل به ۲۱ ساعت زمان نیاز دارد. در حالی که همین باتری می تواند تنها در ۶ ساعت اتصال مداوم به کابل ۲۴۰ واتی به صورت کامل شارژ شود.

راندن یک خودروی دوستدار محیط زیست
بر خلاف وسایل نقلیه درون سوز، خودروهای الکتریکی تولید گازهای گلخانه و دود را کاهش می دهد. البته متاسفانه تولید برق مورد نیاز باتری این خودروها ممکن به تولید گازهای گلخانه و آسیب به محیط زیست بی انجامد. به همین منظور دولت مردان امریکا تصمیم گرفته اند که واگذاری منابع انرژی تجدید پذیررا به خصوص در ایالت های کالیفرنیا، نیویورک و به طور کلی منطقه شمال غربی اقیانوس آرام به صورت دوره ای افزایش داده و در مناطقی مثل کلرادو، کانزاس و میسوری که به شدت به سوخت فوسیلی وابسته اند کاهش دهند.

بنابر تحقیقات انجام شده تاثیر منفی وسایل نقلیه الکتریکی بر محیط زیست به مراتب کمتر از خودروهای درون سوز رایج بوده و این خودروها عموما آلودگی کمتری تولید می کنند.

با این اوصاف مشخص است که خرید چنین خودروهای برای کشورهای در حال توسعه تا چه حد می تواند مقرون به صرفه باشد، در واقع در شرایطی که مدل های برقی صفر کیلومتر بسیار گران قیمت هستند، پیش بینی می شود که بازار خرید و فروش نمونه های دست دوم در کشورهای جهان دوم بسیار داغ شود و چرخه استفاده از این خودروها به این شکل در سرتاسر جهان گسترش یابد.

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟