آیا خلاص کردن خودرو در حین حرکت باعث کاهش مصرف سوخت می شود؟

آیا خلاص کردن خودرو در حین حرکت باعث کاهش مصرف سوخت می شود؟

در ادامه سلسله مطالب اصول رانندگی امروز به بررسی یک رفتار فراگیر در میان رانندگان سنتی می پردازیم.

امروزه کم نیستند افرادی که در سراشیبی ها خودروی خود را در حالت خلاص قرار می دهند. به باور این افراد در حالت خلاصی، میزان مصرف سوخت کاهش یافته و در هزینه بنزین صرفه جویی می شود. اما آیا این مساله واقعیت دارد؟

جیسون فنسک در یکی از ویدیوهای اخیر خود به این موضوع پرداخته و به دنبال پاسخ رفته است. به گفته آقای فنسک خودروهای امروزی آنقدر هوشمند هستند که چنانچه خودرو در یک مسیر سرازیری در دنده بوده و راننده پای خود را بر روی پدال گاز نگذاشته باشد، با تشخیص وضعیت، از میزان تزریق سوخت به محفظه احتراق کاسته شده و حتی ممکن است به صفر برسد.

خلاص کردن دنده

آنطور که این مهندس جوان اضافه می کند در این شرایط دلیل روشن بودن موتور در واقع چرخش چرخ ها است، بنابراین با وجود درگیر بودن دنده و بالا رفتن دور موتور میزان مصرف بسیار بهینه تر می شود.

آنطور که آقای فنسک اشاره می کند در حالت خلاص، موتور نیازمند سوخت بیشتری است تا روشن بماند. وی این موضوع را بر روی یک دستگاه سوبارو کراس ترک (crosstrek) مدل ۲۰۱۶ و رانندگی در دو حالت خلاصی یا با دنده درگیر در یک مسیر سرازیری به خوبی نشان می دهد.

خلاص کردن دنده

در سوی مقابل جیسون سناریوی دیگری ترتیب می دهد که در آن قرار دادن خودرو در حالت خلاص می تواند از لحاظ مصرف سوخت بهینه تر باشد.

طبق این سناریو اگر مسیری همانند ترن هوایی پر از سراشیبی و سربالایی باشد، در این حالت خلاص کردن دنده باعث صرفه جویی بیشتر در مصرف بنزین می شود.

خلاص کردن دنده

بر این اساس، وقتی در شرایط مشابه اتومبیل در حالت خلاص دور گرفته و به دلیل جاذبه سرعت بیشتری پیدا می کند، می تواند سربالایی پیش رو را بدون نیاز به درگیر کردن دنده و گاز دادن که مصرف بنزین بیشتر را در پی دارد، پشت سر بگذارد.

با توجه به صحبت های آقای فنسک می توان نتیجه گرفت که درگیر کردن دنده در سرازیری ها بر خلاف باور عمومی نه تنها مصرف سوخت را افزایش نمی دهد، بلکه کاهش مصرف بنزین را به دنبال دارد.

علاوه بر این در این حالت سرعت چرخش چرخ ها به نوعی توسط موتور کنترل شده و از دور گرفتن خودرو جلوگیری می شود، بدیهی است که در این صورت دیگر نیاز به استفاده مداوم از ترمز نبوده و با سرعت مطمئن تری می توان ادامه مسیر داد.

خلاص کردن دنده

مساله مهم دیگر اینکه مباحث مطرح شده توسط آقای فنسک برای موتورهای روز کاربرد دارد و بعید به نظر می رسد درباره موتورهای موجود بر روی محصولات داخلی که عمدتا دارای تکنولوژی قدیمی هستند، صادق باشد.

به هر ترتیب فارغ از بحث مصرف سوخت، حرکت با دنده درگیر و البته مناسب در سرازیری ها به دلیل کنترل سرعت خودرو عقلانی تر بوده و توصیه می شود در زمان رانندگی با هدف کاهش احتمالی مصرف سوخت، ریسک خلاص کردن دنده را به جان نخرید و در مورد خودروهای مدرن مطمئن باشید که هیچ صرفه جویی ای در مصرف سوخت با این شیوه حاصل نمی شود.

نظرات ۸
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato