ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

محققان MIT از قطرات آب به عنوان رابط کامپیوتری استفاده می‌کنند [تماشا کنید]

آب و کامپیوتر‌ دو مفهوم هستند که به هیچ وجه با یکدیگر سازگاری ندارد. تنها مثال نقض این عدم سازگاری، سیستم‌های خنک کننده‌ی آبی به کار رفته در گجت‌های کامپیوتری است. اکنون محققان دانشگاه MIT مثال ...

امین قیاسی
نوشته شده توسط امین قیاسی | ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۰۸:۳۰

آب و کامپیوتر‌ دو مفهوم هستند که به هیچ وجه با یکدیگر سازگاری ندارد. تنها مثال نقض این عدم سازگاری، سیستم‌های خنک کننده‌ی آبی به کار رفته در گجت‌های کامپیوتری است. اکنون محققان دانشگاه MIT مثال نقص دیگری برای آن پیدا کرده‌اند و قادرند که از قطرات آب به عنوان یک رابط کاربری برای دیتای تعاملی و گیم استفاده کنند. این پژوهشگران، موفق شده‌اند با استفاده از سطوحی خط کشی شده و به کمک تکنیکی به نام Electrowetting این قطرات برنامه ریزی شده (Programmable Droplets) را هوشمندانه هدایت کنند.

برای به نمایش گذاشتن پیچیدگی این سیستم، تیم یاد شده سعی کردند  کاربرد‌های مختلفی از این روش به نمایش بگذارند. به همین دلیل آنها در یک ویدیو، سیستمی را نشان داده‌اند که نقاشان و طراحان با استفاده از آن، قطرات مختلف رنگ‌ها را با یکدیگر ترکیب کرده تا به رنگ دلخواه خود دست پیدا کنند. درادامه‌ی این ویدیو، یک بازی ساده نیز به نمایش گذاشته شد که از قطرات آب به عنوان کاراکتر‌های بازی استفاده می‌کرد.

این قطرات آب در صفحات خط کشی شده عملکرد سورئال و غیر طبیعی دارند چرا که سیستم به شکل جالبی، حرکت هر کدام از قطرات آب را به صورت جداگانه هدایت کرده و به آنها را جهت می‌دهند. به همین دلیل است که بازی نمایش داده شده در این ویدیو‌ها بسیار زیباست.

البته طراحی اپلیکیشن‌هایی برای استفاده بهینه از این تکنولوژی، مسلماً زمان زیادی خواهد برد اما این گروه یک ایده‌ی جالب برای استفاده از این سیستم مطرح می کند. در قسمت پایانی این ویدیو، یک کاربر عبارتی روی گوشی خود می نویسد و آن را برای آینه دستشویی منزل خود می‌فرستد. پس از این اتفاق آینه با استفاده از قطرات آب، اشکال فرستاده شده را روی صفحه خود حک می‌کند. با اینکه چنین قابلیتی هنوز در این سیستم تعبیه نشده و هنوز در حد یک طرح مفهومی است اما به نظر می‌رسد توسعه‌دهندگان بتوانند قابلیت‌های خارق العاده‌ای با استفاده از این سیستم بسازند.

bgr
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی