غلبه انسان بر هوش مصنوعی OpenAI در نخستین دور از مسابقه سه مرحله ای دوتا 2

شاید هوش مصنوعی توانسته باشد در بازی هایی مانند شطرنج و Go برتری خود را بر انسان نشان دهد، اما ورزش های الکترونیکی جایگاه دیگری دارند؛ چرا که در مسابقه شب گذشته میان تیمی از بازیکنان حرفه ای دوتا 2 و هوش مصنوعی OpenAI (طی رقابت های بین المللی ونکوور)، تیم هوش مصنوعی رقابت را به انسان واگذار کرد.

بازیکنان حاضر در رقابت که عضو تیم برزیلی «Pain Gaming» هستند، برتری قاطعی را به دست آوردند که البته دستیابی به آن چندان هم آسان نبود؛ هوش مصنوعی عملکرد قابل توجهی را به نمایش گذاشت و حتی ممکن است با اصلاح بعضی اشتباهات، در دو بازی پیش رو پیروز شود.

OpenAI

ربات های تیم هوش مصنوعی محصول پژوهشگاه غیر انتفاعی OpenAI هستند که توسط افرادی مانند ایلان ماسک (بنیان گذار تسلا و SpaceX) راه اندازی شده و هدف آن، توسعه هوش مصنوعی به نفع جوامع انسانی است.

البته پروژه یادگیری بازی پیچیده ای مانند دوتا 2 توسط هوش مصنوعی به تنهایی یک پژوهش عمیق و زمان بر است؛ چرا که بازی مذکور فاکتورهایی مانند کار گروهی، استراتژی بلند مدت و تصمیم گیری پیچیده را در بر دارد و پیشرفت هوش مصنوعی در چنین آیتم هایی، کاربردهای قابل توجهی در دنیای واقعی خواهد داشت.

هرچند در بازی شب گذشته هوش مصنوعی نتوانست به خوبی فاکتورهای مورد نظر را اجرا کند. رقابت در دقایق ابتدایی از درگیری قابل قبولی برخوردار بود اما در نهایت تیم Pain Gaming با استفاده از استراتژی مناسب به پیروزی رسید.

هوش مصنوعی در نبردهای نزدیک عملکرد فوق العاده ای داشت

در این بین تیم هوش مصنوعی نیز بدون استراتژی بازی نکرد و در برخی موارد تصمیماتی مشابه یک تیم انسانی گرفت. علاوه بر این، هوش مصنوعی در نبردهای نزدیک عملکرد فوق العاده ای داشت و با دقت هرچه تمام تر ضربات خود را بر بازیکنان حریف وارد می کرد. البته این برتری به دلیل ماهیت کامپیوتری هوش مصنوعی و محاسبه دقیق اعداد و ارقام (فواصل، میزان سلامتی حریف، تأثیر ضربه و...) به دست آمده است.

OpenAI

درگیری OpenAI Five با Roshan

تیم هوش مصنوعی تحت عنوان «OpenAI Five» چند اشتباه کلیدی نیز داشت؛ به عنوان مثال این تیم بیش از اندازه با یکی از NPC ها (بازیکن غیر قابل انتخاب) به نام «Roshan» درگیر می شد.

کشتن کاراکتر مذکور در بازی دوتا 2 پاداش های قابل توجهی مانند دریافت سپر روشن (که امکان احیای یک بازیکن کشته شده در نبرد را برای یک بار فراهم می کند) به دنبال دارد، اما درگیری بیش از حد OpenAI Five با Roshan باعث خالی ماندن خطوط دفاعی منتهی به محدوده اصلی و در نتیجه نفوذ تیم Pain Gaming شد.

لازم به ذکر است که پیش از این هوش مصنوعی در رقابت تک به تک و پنج به پنج محدود، توانسته بود رقبای انسانی را شکست دهد. این برتری به دلیل تمرکز بازی تک به تک بر نبرد رو در رو و همچنین محدود شدن بخش هایی از بازی در رقابت پنج به پنج (به منظور کاهش پیچیدگی برای هوش مصنوعی) به دست آمده بود.

حال سؤال اینجاست که آیا OpenAI Five می تواند با تکیه بر توانایی های یادگیری ماشینی از اشتباهات خود درس بگیرد؟ برای پاسخ به این سؤال باید منتظر نتیجه دو مسابقه بعدی باشیم.

مطالب مرتبط

سامسونگ و تاسیس آزمایشگاهی در دانشگاه مونترال برای تحقیق در زمینه هوش مصنوعی

به نظر می رسد کشور کانادا در حال فراهم آوردن بستری فوق العاده برای تحقیقات در حوزه هوش مصنوعی است و حالا سامسونگ تازه ترین شرکتی است که آزمایشگاهی برای تحقیق در این زمینه در کانادا تاسیس نموده است. این آزمایشگاه که در دانشگاه مونترال واقع شده، به دانشجویان و استادان اجازه می دهد تا... ادامه مطلب

هوش مصنوعی دیپ مایند گوگل، تعامل با اشیاء فیزیکی را می آموزد

گوگل تاکنون گوشه ای از توانایی های هوش مصنوعی «دیپ مایند» از جمله مقابله با قهرمان بازی Go، صحبت کردن همانند انسان، و تشخیص زودهنگام بیماری های چشمی را به نمایش گذاشته. اما اکنون خالقین آن می خواهند تعامل با جهان واقعی را به این AI بیاموزند. در مقاله ای جدید که در این رابطه منتشر شده،... ادامه مطلب

گوگل لنز با کمک دوربین می تواند اطلاعاتی در مورد اجسام را در اختیارتان قرار دهد

اهالی مانتین ویو در رویداد I/O امشب از قابلیت جدیدی برای اسیستنت و فوتوز رونمایی کردند که با نام گوگل لنز شناخته می شود. این ویژگی تازه که در قالب آپدیتی به دو محصول مورد اشاره راه پیدا می کند، می تواند اطلاعاتی پیرامون جسمی که با دوربین بدان نشانه رفته اید را در اختیارتان... ادامه مطلب

۱۸۰ سال تمرین برای قهرمانی در رقابت های دوتا ۲

یک کمپانی هوش مصنوعی بات هایی را توسعه داده که با انجام تمرینات فشرده خود را برای رقابت با تیم های حرفه ای دوتا ۲ آماده می کنند. بشر مدتهاست که بازی های تخته ای سنتی را به هوش مصنوعی واگذار کرده و حالا متخصصان این حوزه در پی به چالش کشیدن انسان در بازی های... ادامه مطلب

ساتیا نادلا و قوانین اختصاصی اش برای حفاظت از بشر در برابر هوش مصنوعی

حتما بارها و بارها در گوشه و کنار شنیده اید که شرکت ها و افراد صاحب نام چطور با ترس و وحشت از قدرت گرفتن ربات ها در برابر انسان سخن می گویند و روزی را به تصویر می کشند که در آن انسان تحت تسلط دست سازه هایش قرار می گیرد. در مقابل این گروه هم همواره افرادی... ادامه مطلب

استفاده گوگل از هوش مصنوعی برای خنک سازی دیتاسنترها

چند سال پیش گوگل سعی کرد خلاقیتی نو در پیش گرفته و از  هوش مصنوعی برای کنترل سیستم‌های خنک کننده‌ی دیتاسنتر‌هایش کمک بگیرد. این مسئله موجب می شد  که در مصرف انرژی صرفه جویی گردد و در عین حال درجه حرارت این دیتاسنتر‌ها نیز پایین بماند. حال ساکنین مانیتین ویو اعلام کرده اند که این... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x