نتایج یک پژوهش: کارکردهای کلیدی مغز در زنان و مردان یکی است

مدت هاست این باور کلی در میان مردم رواج دارد که ذهن زن و مرد عملکردی متفاوت از هم دارد و حالا پژوهشگران مطالعه ای انجام داده اند که آن را به کلی زیر سوال می برد.

پژوهشگران دریافته اند فرایندهای عصبی بسیار مهم که تحت عنوان کارکردهای اجرایی از آنها یاد می گردد جدای از مبحث جنسیت به شیوه یکسانی در بدن انسان صورت می گیرند.

کارکردهای اجرایی به برخی فرایندهای مغزی گفته می شود که مباحثی نظیر توجه، استدلال، حافظه کار، تصمیم گیری، کنترل هیجان و حل مساله را در بر می گیرند. این فرایندها در واقع نحوه مدیریت جهان پیرامون توسط انسان را شرح می دهند و امکان برنامه ریزی رویدادهای آینده را میسر می کنند.

malltina

کارکردهای اجرایی رشد یافته در افرادی یافت می شوند که به لحاظ اجتماعی، آکادمیک و حرفه ای موفق هستند. در سوی دیگر کارکردهای اجرایی نابالغ به شرایطی نظیر شیزوفرنی و ADHD ارتباط پیدا می کنند.

مغز زن و مرد

نیکلا گریسام از دانشگاه مینه سوتا و ترسا ریس از دانشگاه سینسیناتی برای رسیدن به این نتایج ۱۵۰ مطالعه قبلی انجام شده در این باره را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند تفاوت های جنسیتی در کارکردهای اجرایی، بسیار ناچیز و بعضا در حد در صفر است.

این محققان دریافتند که گرچه جسیت تاثیری روی کارکردهای مدیریتی افراد ندارد اما برخی عوامل خاص بر رشد و پرورش خصوصیات کلیدی اثر می گذارند.

در میان عوامل مختلف ژنوتیپ که در واقع همان آرایش ژنتیکی محسوب می شود و همچنین نحوه رشد و پرورش ما در دوران بلوغ و برخی مکانیزم های عصبی نقشی کلیدی را ایفا میکنند.

اما محققان از آن جهت به مطالعه ارتباط جنسیت در رشد کارکردهای اجرایی پرداختند که شرایط پزشکی مرتبط با این کارکردها حاکی از ارتباط محکم شان با جسیت بود؛ برای مثال احتمال بروز شیزوفرنی در سنین جوانی در مردان از زنان بیشتر است و امکان آنکه پسران به ADHD مبتلا شوند از دختران بالاتر.

مغز زنان و مردان

البته در پژوهش صورت گرفته توسط این گروه از محققان اینطور نتیجه گیری شده که هیچ تفاوت عمده ای در کارکردهای اجرایی (به خاطر جنسیت) که علت شیوع این بیماری ها در مردان را توضیح دهد وجود ندارد.

بنابراین:

اشتباه است که بگوییم جنسیت عامل اصلی ایجاد تفاوت های فردی در کارکردهای اجرایی و عملکرد شناختی است.

دانشمندان باور دارند که برای توضیح تفاوت های جنسیتی ضروری است مطالعات دقیق تری روی فاکتورهای اثرگذار بر رشد کارکردهای اجرایی انجام شود و نکته دیگر آنکه این کارکردها می توانند از طیف وسیع عوامل محیطی و نه ژنتیکی و همچنین فشارهایی که در طول حیات رخ می دهند تاثیر پذیرند.

مطالب مرتبط

توسعه اولین پروتز مغزی بی‌نیاز از کالیبره سازی

فناوری‌های نوین، سیستم ‌های مبتنی بر یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، دست به دست هم داد‌ه‌اند تا افراد معلول بتوانند به‌راحتی از طریق جدیدترین سیستم طراحی شده رابط مغز و کامپیوتر، کنترل سیستم کامپیوتری را در اختیار بگیرند.دانشمندان اخیرا موفق به طراحی و توسعه نخستین پروتز رابط مغز و رایانه شده‌اند. درنتیجه، از این پس افرادی... ادامه مطلب

کشف ماده‌ای که ترکیب هوش مصنوعی با مغز را ممکن می‌کند

محققان ماده نوآورانه‌ای کشف کرده‌اند که می‌توان از آن برای ادغام هوش مصنوعی با مغز استفاده کرد. به گفته محققان کشف این ماده گام بزرگی در مسیر یکپارچه سازی قطعات الکترونیکی با بدن برای تولید انسان ماشینی یا «سایبورگ» است.اتصال قطعات الکترونیکی به بافت انسانی یکی از بزرگ ترین چالش‌هایی است که محققان با آن... ادامه مطلب

بیماری لثه می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد

مطالعه جدید نشان می‌دهد بیماری شدید لثه و فقدان دندان می‌تواند خطر ابتلا به بیماری زوال عقل را افزایش دهد.محققان در تحقیقی که چندین سال طول کشید، ۸ هزار و ۲۷۵ مرد و زن با میانگین سن ۶۳ سال را مورد مطالعه قرار داده و پس از گذشت بیش از ۱۸ سال دریافتند که ۱۹... ادامه مطلب

ایلان ماسک: چیپ نورالینک استریم مستقیم موزیک به مغز را ممکن می‌کند

ایلان ماسک مدعی شد استارتاپ علوم اعصاب «نورالینک» در حال توسعه تراشه‌ای است که اجازه استریم مستقیم موزیک به مغز را می‌دهد.ایلان ماسک که قصد دارد ماه آینده اطلاعات جدیدی از چیپ نورالینک منتشر کند، در توییتر اطلاعات کمی از فناوری این شرکت را فاش کرد. وی در پاسخ به یکی از کاربران گفت که... ادامه مطلب

چیپ‌های هوش مصنوعی هم به خوابیدن نیاز دارند

محققان دریافتند عصب‌های مصنوعی برای ارائه بهترین عملکرد به خوابیدن نیاز دارند. منظور از خوابیدن صرفاً خاموش و روشن کردن عصب‌ها نبوده و همانند آنچه در مغز حین خواب عمیق رخ می‌دهد، قرارگیری نورون‌ها در معرض سیگنال‌های ضعیف سبب بهبود عملکرد آن‌ها می‌شود.شبکه‌های عصبی از نورون‌های مصنوعی تشکیل شده‌اند که همانند مغز با یکدیگر در... ادامه مطلب

منفی‌بافی مداوم خطر زوال عقل و ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد

تحقیق جدیدی که دانشگاه «UCL» رهبری آن را برعهده داشته، نشان می‌دهد درگیری مداوم با تفکرات منفی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های زوال عقل مانند آلزایمر را افزایش دهد.در این تحقیق افراد بالای ۵۵ سال مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و نتیجه آن در ژورنال «Alzheimer's & Dementia» چاپ شده است. بر اساس این تحقیق، «تفکرات... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟