نتایج یک پژوهش: کارکردهای کلیدی مغز در زنان و مردان یکی است

مدت هاست این باور کلی در میان مردم رواج دارد که ذهن زن و مرد عملکردی متفاوت از هم دارد و حالا پژوهشگران مطالعه ای انجام داده اند که آن را به کلی زیر سوال می برد.

پژوهشگران دریافته اند فرایندهای عصبی بسیار مهم که تحت عنوان کارکردهای اجرایی از آنها یاد می گردد جدای از مبحث جنسیت به شیوه یکسانی در بدن انسان صورت می گیرند.

کارکردهای اجرایی به برخی فرایندهای مغزی گفته می شود که مباحثی نظیر توجه، استدلال، حافظه کار، تصمیم گیری، کنترل هیجان و حل مساله را در بر می گیرند. این فرایندها در واقع نحوه مدیریت جهان پیرامون توسط انسان را شرح می دهند و امکان برنامه ریزی رویدادهای آینده را میسر می کنند.

کارکردهای اجرایی رشد یافته در افرادی یافت می شوند که به لحاظ اجتماعی، آکادمیک و حرفه ای موفق هستند. در سوی دیگر کارکردهای اجرایی نابالغ به شرایطی نظیر شیزوفرنی و ADHD ارتباط پیدا می کنند.

مغز زن و مرد

نیکلا گریسام از دانشگاه مینه سوتا و ترسا ریس از دانشگاه سینسیناتی برای رسیدن به این نتایج ۱۵۰ مطالعه قبلی انجام شده در این باره را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند تفاوت های جنسیتی در کارکردهای اجرایی، بسیار ناچیز و بعضا در حد در صفر است.

این محققان دریافتند که گرچه جسیت تاثیری روی کارکردهای مدیریتی افراد ندارد اما برخی عوامل خاص بر رشد و پرورش خصوصیات کلیدی اثر می گذارند.

در میان عوامل مختلف ژنوتیپ که در واقع همان آرایش ژنتیکی محسوب می شود و همچنین نحوه رشد و پرورش ما در دوران بلوغ و برخی مکانیزم های عصبی نقشی کلیدی را ایفا میکنند.

اما محققان از آن جهت به مطالعه ارتباط جنسیت در رشد کارکردهای اجرایی پرداختند که شرایط پزشکی مرتبط با این کارکردها حاکی از ارتباط محکم شان با جسیت بود؛ برای مثال احتمال بروز شیزوفرنی در سنین جوانی در مردان از زنان بیشتر است و امکان آنکه پسران به ADHD مبتلا شوند از دختران بالاتر.

مغز زنان و مردان

البته در پژوهش صورت گرفته توسط این گروه از محققان اینطور نتیجه گیری شده که هیچ تفاوت عمده ای در کارکردهای اجرایی (به خاطر جنسیت) که علت شیوع این بیماری ها در مردان را توضیح دهد وجود ندارد.

بنابراین:

اشتباه است که بگوییم جنسیت عامل اصلی ایجاد تفاوت های فردی در کارکردهای اجرایی و عملکرد شناختی است.

دانشمندان باور دارند که برای توضیح تفاوت های جنسیتی ضروری است مطالعات دقیق تری روی فاکتورهای اثرگذار بر رشد کارکردهای اجرایی انجام شود و نکته دیگر آنکه این کارکردها می توانند از طیف وسیع عوامل محیطی و نه ژنتیکی و همچنین فشارهایی که در طول حیات رخ می دهند تاثیر پذیرند.

مطالب مرتبط

اعتیاد به گوشی بخش هایی از مغز را کوچک می‌کند

مطالعات جدید نشان می دهند اعتیاد به تلفن همراه همانند اعتیاد به مواد مخدر، اندازه و شکل مغز را تغییر می دهد.محققان دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University) تصاویر MRI چهل و هشت فرد را بررسی کردند که از این تعداد 22 نفر به گوشی اعتیاد داشته و 26 نفر معتاد نبودند. نتایج تحقیقات نشان دادند شکل... ادامه مطلب

دانستن زبان دوم چگونه بیماری آلزایمر را به تعویق می اندازد؟

مطالعات جدید نشان می دهند با اینکه دانستن زبان دوم شروع بیماری آلزایمر را به تعویق می اندازد، ولی به طور چشمگیری زوال عقل را تسریع بخشیده و در نهایت فرد را به آلزایمر شدید مبتلا می کند.تحقیقات جدید از مزایای متعدد دو زبانه بودن (Bilingualism) برای مغز خبر می دهند که از جمله آنها... ادامه مطلب

تأثیر مثبت تمرینات ایروبیک و اینتروال روی کارکرد مغز

بسیاری از مردم برای افزایش انعطاف پذیری مغزی از مکمل ها استفاده می کنند. حال تحقیق جدیدی که توسط محققان استرالیایی انجام شده نشان می دهد انجام دو حرکت ورزشی اثر بخشی به مراتب بیشتری را نسبت به مکمل ها به دنبال دارد.«انعطاف پذیری مغزی» (Brain plasticity) یا «انعطاف پذیری عصبی» (Neuroplasticity) به معنای توانایی... ادامه مطلب

یافته جدید محققین در مورد پیشگیری از بیماری پارکینسون

محققان مرکز پزشکی سیدرز-سنای (Cedars-Sinai) با مطالعه بیماران 21 تا 45 ساله ای که به پارکینسون مبتلا شده اند، دریافتند نورون های ناقص در مغز وجود دارند ولی بروز علایم بیماری 20 تا 30 سال طول می کشد.بیماری پارکینسون با اثرگذاری روی نورون هایی در مغز که دوپامین ترشح می کنند، به مرور سبب ضعیف... ادامه مطلب

ایجاد با کیفیت ترین نقشه سه بعدی از مغز مگس میوه [تماشا کنید]

محققان گوگل در همکاری با مؤسسه پزشکی هاورد هیوز (Howard Hughes Medical Institute)، با کیفیت ترین نقشه سه بعدی از مغز مگس میوه را ایجاد کردند و به دستاورد مهمی در حوزه نگاشت مغزی (Brain Mapping) دست یافتند.این نقشه 20 میلیون سیناپس از مغز مگس میوه (Fruit Fly) را که 25 هزار نورون را به... ادامه مطلب

دانشمندان نحوه آسیب به مغز حین پرتودرمانی را مشاهده کردند

پژوهشگران دانشگاه راچستر با انجام تحقیقی جدید، عاملی که حین پرتودرمانی سرطان مغز سبب بروز اختلال شناختی در بیمار می شود را شناسایی کردند. پژوهشگران امیدوارند این تحقیق به توسعه روش های جدیدی برای محافظت از مغز در برابر پرتودرمانی منتهی شود.سالیانه نزدیک به 25 هزار نفر از مردم آمریکا مبتلا به توموری مغزی تشخیص... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟