روسیه گوگل را برای فیلتر نکردن سایتهای ممنوعه جریمه کرد

روسیه گوگل را برای فیلتر نکردن سایتهای ممنوعه جریمه کرد

به تازگی دولت روسیه متوجه شده که گوگل در نتایج سرچ خود لینک‌هایی به سایت‌های ممنوعه می‌دهد. حال از آنجایی که طبق مقررات روسیه، باز کردن برخی صفحات وب غیرقانونی است، دولت این کشور گوگل را جریمه کرده‌ است.

رگورلاتوری نظارت بر ارتباطات روسیه «Roskomnadzor» اعلام کرده که پرونده‌ای قانونی برای سرچ اینترنتی گوگل در دست دارد و ممکن است این ابر شرکت آمریکایی مجبور شود جریمه‌ای معادل ۱۰۴۰۰ دلار به دولت روسیه بپردازد. این ارگان مدعی شده که این جریمه به علت هدایت کردن کاربران روس به سایت‌هایی است که دولت این کشور، آنها را ممنوع کرده است.

البته پرداخت غرامتی ۱۰ هزاردلاری نمی تواند برای ابر شرکتی همچون گوگل مسئله مهمی باشد. این در حالی است که چند وقت پیش اتحادیه اروپا به علت رفتار ضد رقابتی و انحصارطلبانه، ساکنین مانیتین ویو را جریمه کرده بود و آنها مجبور شدند غرامتی ۵ میلیارد دلاری به این ارگان بپردازند.

به گزارش رویترز  اتهامات وارد شده توسط دولت روسیه به گوگل جزو اقدامات اولیه آنها در این زمینه بوده و احتمال دارد که جریمه‌ سنگینتری در انتظار این شرکت آمریکایی باشد.

جالب اینجاست که بر اساس قوانین سانسور و فیلترینگ این کشور، دسترسی به لینکدین غیر قانونی است و اگر کاربری روس طی یک سال گذشته در این شبکه اجتماعی، رزومه‌ای قرار داده باشد، جریمه می‌شود.

این در حالی است که ارگان‌های رگولاتوری واقع در مسکو هنوز نتوانسته‌اند که فیلترینگ در فضای مجازی این کشور را به طور کامل پیاده کنند و هنوز برخی کاربران به سایت‌های غیرقانونی دسترسی دارند. این مسئله موجب شده که ناهنجاری‌هایی در این زمینه بوجود آید و دولت مجبور شود برخی شرکت‌ها را جریمه کند.

کارشناسان تخمین می‌زنند اگر فیلترینگ مدنظر مسئولین مسکو، روی اینترنت این کشور به طور کامل اجرا شود، گوگل و شرکت‌های بزرگ تکنولوژی جهان تقریباً یک درصد درآمد سالانه‌ی خود در بازار روسیه را از دست خواهند داد.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato