ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ویرایش ژن
علمی

هجمه شدید به تیم چینی ویرایش ژنتیکی نوزادان و بازرسی‌ از آنها

پس از انتشار خبر مربوط به ویرایش ژنتیکی دو نوزاد توسط محققان چینی، مراجع مختلف آن را محکوم کرده و از بازرسی دقیق این تحقیقات خبر داده اند. روز گذشته یک محقق چینی به نام ...

یونس مرادی
نوشته شده توسط یونس مرادی | ۶ آذر ۱۳۹۷ | ۱۳:۰۰

پس از انتشار خبر مربوط به ویرایش ژنتیکی دو نوزاد توسط محققان چینی، مراجع مختلف آن را محکوم کرده و از بازرسی دقیق این تحقیقات خبر داده اند.

روز گذشته یک محقق چینی به نام Jiankui He مدعی شد که با همکاری چند متخصص دیگر و از طریق روش کریسپر، DNA دو نوزاد را به گونه ای اصلاح کرده اند که آنها را در برابر ویروس HIV مقاوم می سازد.

به محض انتشار ویدیوی مربوط به این پروژه کارشناسان بسیاری آن را محکوم کردند و حالا دانشگاه علوم و فناوری «شنژن» که محل تحقیقات Jiankui He بوده، با انتشار بیانیه ای این پروژه «عمیقا شوکه کننده» را محکوم کرده و از تلاش برای مشخص شدن ابعاد آن خبر داده است.ویرایش ژنتیکبر اساس این بیانیه دانشگاه مذکور از ماهیت تحقیقات He بی اطلاع بوده است. به باور آنها پروژه مورد بحث اخلاق آکادمیک و منشور رفتار حرفه ای را به صورت جدی نقض کرده و این موضوع می تواند توسط کمیته ای مستقل از متخصصان بین المللی مورد بررسی قرار گیرد.

علاوه بر این انجمن متخصصین اخلاق پزشکی شنژن نیز تحقیقات He را مورد بازرسی قرار خواهد داد. رییس قبلی بیمارستان محل انجام پروژه نیز مدعی شده که به یاد ندارد چنین اجازه ای را به He داده باشد.

برخی کارشناسان تاکید کرده اند که وی مجوزهای لازم برای این پروژه را دریافت نکرده و بدین ترتیب فعالیت وی نه فقط غیرمسئولانه بلکه اساسا غیرقانونی بوده است. بیش از ۱۰۰ محقق نیز اصلاح DNA این کودکان را «دیوانه وار» خوانده اند.

دکتر «یلدا جمشیدی»، مدرس ارشد ژنتیک انسانی در دانشگاه «سنت جورج» لندن معتقد است که فارغ از بررسی نتایج این تحقیق، جامعه باید هرچه سریعتر درباره روش های درمانی ژنتیکی تصمیم مشخصی اتخاذ کند چرا که این روش ها ممکن است نسل های بعد را هم تحت تاثیر قرار دهند.

دومین همایش ویرایش ژنوم انسانی امروز در هنگ کنک برگزار می شود و احتمالا حضور آقای He واکنش ها و حاشیه هایی را به دنبال خواهد داشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • molavy
  molavy | ۶ آذر ۱۳۹۷

  واقعا تصمیم گیری سختی هستش
  ولی پس چطور این تکنولوژی پیشرفت کنه
  خیلی پیچیده اس

 • ABBAS
  ABBAS | ۶ آذر ۱۳۹۷

  من شهامت این فرد رو تحسین می‌کنم .
  پس این همه کور و فلج و ... بدنیا میان زندگیشان تباه نمیشه؟
  اینا که تازه در مقابل HIV مقاومن !
  اخلاق انسانی و کاری و ...چیزی جز مانع برای پیشرفت انسان نیست

  تا چند سال دیگه می‌بینیم که همه تو صف میمونن تا با قیمتی گزاف از این تکنولوژی بهره ببرند

  • seyedmm021
   seyedmm021 | ۶ آذر ۱۳۹۷

   درسته
   اما اگه این نکنولوژی مثل تمام نکنولوژی ها به دست افراد دیگه بیفته عواقب جبران ناپذیری داره..

 • Amir_Safari
  Amir_Safari | ۶ آذر ۱۳۹۷

  خیلی کار غیر مسؤلانه و غیر اخلاقی ای کرده،اگه این روش مشکل داشت و اون بچه ها با یک مشکل و ناتوانی بدنیا می اومدن کی جواب گوی زندگی تباه شده تا آخر عمرشون می بود؟

 • hamidic
  hamidic | ۶ آذر ۱۳۹۷

  چه کار جالبی کرده

مطالب پیشنهادی