ادعای شبکه ملی رادیوی آمریکا: دومین پرتاب ناموفق ماهواره ایرانی

بر اساس گزارش ان پی آر، شبکه ملی رادیوهای آمریکا، ایران یک پرتاب ماهواره ناموفق دیگر را تجربه کرده است. به نظر می رسد این پرتاب مرتبط با ماهواره «دوستی» باشد. مقامات کشور هنوز واکنش رسمی درباره صحت این خبر نشان نداده اند.

این ادعا بر اساس تصاویری ماهواره ای مطرح شده که توسط شرکت «پلنت» ساکن سان فرانسیسکو ثبت و به اشتراک گذاشته شده است. تصاویر خبر از سوختگی هایی در سکوی پرتاب مرکز فضایی امام خمینی در سمنان می دهند؛ سکویی که گفته شده اخیراً به تازگی رنگ آمیزی شده بود.

ماهواره دوستی
تصاویر ماهواره ای که سکوی پرتاب را نشان می دهند. تصویر سمت چپ مربوط به اول بهمن و تصویر سمت راست مربوط به 17 بهمن است. در تصویر اخیر نشانه هایی از سوختگی به چشم می خورد.

«دیوید اشمِرلِر»، محقق ارشد پژوهشی از موسسه مطالعات بین المللی میدلبری که این تصاویر را تحلیل کرده معتقد است: «حداقل چند اثر سوختگی در سکوی پرتاب می بینیم که نشان می دهد احتمالاً یک پرتاب اتفاق افتاده است».

به گفته اشمرلر احتمالاً راکت با موفقیت پرتاب شده اما ایران این موضوع را اعلام نکرده و در طول پرواز مشکلی برای ماهواره پیش آمده است. به عقیده او به نظر می رسد قرار دادن ماهواره در مدار شکست خورده است. این محقق همچنین ادعا کرده راکتی که در پرتاب اخیر مورد استفاده قرار گرفته در مقایسه با نمونه مورد استفاده در پرتاب قبلی احتمالاً کوچکتر بوده است.

در دی ماه هم ماهواره پیام در قرار گرفتن در مدار ناکام ماند. در هفته گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از در آستانه پرتاب بودن « ماهواره دوستی » و پیشرفت پروژه‌های ماهواره‌ای «ظفر»، «ناهید۱» و «ناهید۲» خبر داده بود.

توضیح: تصویر تیتر مطلب تزئینی است

سرور ابری

ویجیاتو

نظرات ۳۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟