چرا برخی مردم دنیا ۱۴ مارس را به عنوان روز عدد پی قبول ندارند؟

چهاردهم مارس هر سال به نام روز ثابت پی یا عدد π نام گذاری شده است که برای برخی اهالی علم و ریاضیات از اهمیت بالایی برخوردار است. اما برخی هم از این نامگذاری خرسند نیستند و دوست ندارند  چهاردهم مارس با نام روز عدد پی خوانده شود.

ماجرای این اختلاف نظر به شیوه نوشتن تاریخ در آمریکا باز می گردد. در این کشور تاریخ به صورت چپ به راست و با ترتیب ماه، روز و سال نوشته می شود و به همین خاطر چهاردهم مارس (سومین ماه میلادی) که در آمریکا 3.14 نوشته می شود به نام روز عدد پی اسم گذاری شده اما این شیوه تاریخ نویسی در خارج از آمریکا مرسوم نیست.

با توجه به آنچه گفته شد مردم سایر کشورها ترجیح می دهند روز تقریب عدد پی را جشن بگیرند که در ۲۲ جولای یا 22/7 جشن گرفته می شود و در واقع روشی برای اندازه گیری مقدار تقریبی عدد پی برای استفاده در محاسبات تقریبی است.

جالب آنکه برخی هیچیک از تاریخ های اعلام شده برای روز عدد پی را قبول ندارند و معتقدند که این عدد نباید به این شیوه تکریم شود. این گروه باور دارند که به جای عدد پی باید از تاو استفاده کرد؛ رقمی که تقریبا هدفی مشابه به پی دارد و در روز ۲۸ ژوئن یا  6/28 در آمریکا از آن تجلیل می شود.

روز عدد پی

اما علت گلایه ها نسبت به نام گذاری روز عدد پی هم کاملا مشخص است؛ در اغلب بخش های دنیا مردم سیستمی متفاوت از آمریکا (محل تولد عدد پی) را برای اعلام تاریخ دارند.

تا به الان محبوب ترین فرمت بیان تاریخ سال/ماه/روز است که در  انگلستان، بخش هایی از آسیا، استرالیا، آفریقا و آمریکای جنوبی مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که ممکن نیست با استفاده از این فرمت روز پی را نوشت، حامیان عدد تاو باور دارند که باید به جای عدد پی روزی را برای تجلیل از عدد تاو در نظر گرفت.

اما انتقادات نسبت به روز عدد Tau از این هم بیشتر است و حتی وبسایتی هم برای راه اندازی کمپین های مختلف تغییر این نامگذاری ایجاد شده است.

عدد تاو همان عدد پی است اما دوبرابر شده (یعنی ۶.۲۸۳۱۸)؛ در واقع بسیاری از مخالفان عدد پی باور دارند که با دوبرابر کردن آن راحت تر می توانند آن را در محاسبات خود بکار ببرند.

عدد تاو

از آن سو، حامیان عدد تاو باور دارند که با چالشی بسیار بزرگ روبرو شده اند؛ توطئه ای قدرتمند که چندین سده قدمت دارد و مصمم است که پرپاگاندای موافقان عدد پی را به نتیجه برساند.

با این حال اما آنها امیدوارند که به زودی ثابت کنند «پی عددی سردرگم کننده و انتخابی غیرطبیعی برای ثابت دایره است» حتی اگر نام این ثابت و روز آن تغییر نکند.

برای پایان دادن به این اختلاف نظرها بری مردم ساعت مشخصی از روز پی را با عنوان ساعت تاو (6.28 بعد از ظهر) نام گذاری کرده اند و دراین روز به طور مثال موسسه فناوری ماساچوست نتایج بررسی درخواست های پذیرش داوطلبان تحصیل خود را از طریق اینترنت اعلام می کند. در واقع دانشگاه ماساچوست با این تصمیم خود به نحوی تغییر مواضع خود برای گرامیداشت این عدد را نشان داد.

منبع:
independent

مطالب مرتبط

حقایقی جالب در مورد مغز انسان

مغز انسان در تمام طول شبانه روز کار می کند و لحظه ای متوقف نمی شود. اما چقدر در مورد این عضو از بدن خود می دانید؟ دانشمندان قرن هاست که تلاش دارند پرده از رازهای مغز انسان بردارند و تا به حال به اطلاعات جذابی در مورد نحوه عملکرد بخش خاکستری مغز دست یافته اند.... ادامه مطلب

موجودات عجیب: ماهی با کلاه مکنده بر سر

Pliny The Elder طبیعت شناس افسانه ای رومی است که 98 درصد از گفته هایش درست از آب در می آمد. او زمانی در مورد چسبک ها نوشت؛ نوعی ماهی کوچک شبیه به حلزون که عادت دارد خود را به بدنه کشتی ها بچسباند و آن را نابود کند. بعدها کالیگولا سومین امپراتور روم در بازگشت... ادامه مطلب

سیر در فضا با دوربین Hero 4 گوپرو [تماشا کنید]

به لطف تلاش های صورت گرفته توسط ناسا و شرکت هایی چون اسپیس اکس، ما که روی زمین هستیم بارها و بارها موفق شده ایم تصاویری خیره کننده از سفر راکت ها به فضا را مشاهده نماییم و انتشار این قبیل محتواها حالا دیگر امری مرسوم به حساب می آید. با این همه، اخیرا ویدئوی جدیدی... ادامه مطلب

معمای سنگ های روان دره ها به کمک جی پی اس و گذشت زمان حل شد

سنگ های متحرک و یا روان پدیده ای طبیعی در حوزه زمین شناسی است که در بستر برخی از دریاچه های خشک (بخصوص دریاچه Racetrack Playa در کالیفرنیای شرقی) به وقوع می پیوندد. طی این پدیده، سنگ ها گاه مسافت های طولانی را پیموده و رده هایی را از خود به جای می گذارند. این جابجایی... ادامه مطلب

ایلان ماسک از ریاست هیئت مدیره OpenAI کنار می کشد

شرکت غیر انتفاعی و پژوهشی OpenAI دو سال پیش تحت مدیریت ایلان ماسک فعالیت خود را آغاز کرد تا در زمینه هوش مصنوعی به پژوهش های گسترده بپردازد. او اما حالا پس از دو سال می خواهد از ریاست هیئت مدیره این شرکت کنار بکشد و دلیل آن احتمال «تعارض منافع» اعلام شده است. ماسک که... ادامه مطلب

نگاهی به قابلیت های GOES-R، پیشرفته ترین ماهواره هواشناسی ساخت بشر

سازمان ملی هوانوردی و فضایی (NASA) و اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) آمریکا به تازگی «ماهواره عملیاتی زیست محیطی زمین ایستا» یا GOES جدید خود با نام GOES-R را به فضا پرتاب کرد، سازه ای که در حال حاضر پیشرفته ترین ماهواره هواشناسی جهان محسوب می گردد. این سیستم می تواند طوفان های سهمگین، گردباد، آتش... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x