انسان‌ها می‌توانند میدان مغناطیسی را حس کنند

محققان دانشگاه توکیو و مؤسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) طی تحقیقاتی مشترک شواهدی پیدا کردند که نشان می دهد انسان‌ها هم می‌توانند میدان مغناطیسی را حس کنند. بسیاری از حیوانات نظیر پرندگان و زنبور‌های عسل توانایی Magnetoreception دارند و می توانند انسان‌ها می‌توانند میدان مغناطیسی را حس کنند اما برای بسیار از محققان سوال بود که آیا انسان نیز از چنین قابلیتی برخوردار است یا خیر. حال نتایج یک تحقیق جدید، با بررسی تغییرات امواج مغزی انسان این سوال را پاسخ گفته است.

میدان مغناطیسی

نتایج تحقیق جدید با قطعیت نشان می دهد که مغز انسان‌ها حداقل به صورت ناخودآگاه میدان مغناطیسی را تشخیص می‌دهد. برای این تحقیق ۳۴ دواطلب در یک اتاقک قرار گرفتند که هیچ گونه امواج رادیویی در آن وجود نداشت و فرد در تاریکی و سکوت مطلق فرو می‌رفت.

در همین حین محققان با قرار دادن الکترود‌های به خصوصی روی سر داوطلبان به صورت همزمان امواج مغزی آنها را تحت نظر داشتند. پس از گذشت یک ساعت از شروع پروسه،  پژوهشگران یک میدان مغناطیسی را به صورت بی صدا در اطراف اتاق به حرکت درآوردند تا ببیند در امواج مغزی داوطلب چه تغییری ایجاد می‌شود.

میدان مغناطیسی

به گفته‌ی محققین این پروژه، امواج آلفای ذهن داوطلبین پس از این اتفاق کاهش پیدا کرد و به رقمی معادل ۸ و ۱۳ گیگاهرتز رسید. اگر ذهن شخصی مشغول چیزی نباشد، امواج آلفای ذهنش بالا می‌رود. پایین آمدن این امواج نشان دهنده‌ی این است که چیزی توجه فرد را به خود جلب کرده.

بنابراین این مسئله نشان می‌دهد که انسان‌ها بطور ناخوداگاه به امواج مغناطیسی عکس العمل نشان می‌دهند و می‌توانند آن را حس کنند.

محققین Caltech باور دارند که ذهن انسان دیتای میدان مغناطیسی را پردازش می‌کند و در نهایت سینگال‌های طبیعی نیستند را تشخیص داده و رد می‌کنند. با این حال هنوز تحقیقات بیشتری باید صورت گیرد تا مشخص شود ذهن انسان تا چه حد توانایی حس کردن میدان مغناطیسی را دارد.

منبع:
slashgear
برچسب ها

مطالب مرتبط

توسعه روشی نوین برای کنترل ربات های نرم از طریق میدان های مغناطیسی

حوزه ربات های نرم در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از محققان قرار گرفته تا به عنوان جایگزینی برای ربات ها و ماشین های سخت توسعه پیدا کنند اما با وجود پیشرفت های صورت گرفته، در حال حاضر این گونه ربات ها تنها قادر هستند حرکات بسیار ساده را اجرایی کنند. هم اکنون تیمی تحقیقاتی... ادامه مطلب

محققان به اطلاعات تازه ای از جابجایی قطب های مغناطیسی زمین دست یافتند

میدان مغناطیسی زمین در دهه های اخیر به میزان بسیار هشدار دهنده ای در حال ضعیف شدن است. این مسئله موجب شده احتمال جابجایی قطب های مغناطیسی بیش از پیش افزایش یابد. محققان اخیراً به اطلاعات تازه ای در این باره دست یافته اند. علی رغم اینکه زمین شناسان از مدت ها پیش از جابجایی قطب... ادامه مطلب

تشعشعات وای فای و موبایل، خطر سقط جنین را تا 50 درصد افزایش می دهند

بنابر تحقیقاتی تازه، وای فای و موبایل ها می توانند خطر سقط جنین زنان باردار را تا 50 درصد افزایش دهند. تا به امروز در برخی تحقیقات اثبات شده بود تشعشعات غیر یونیزان میدان مغناطیسی که توسط خطوط برق و دکل های مخابراتی ساطع می شوند می توانند استرس زا باشند و آسیب های ژنتیکی به... ادامه مطلب

ناسا چهار فضاپیما را برای مطالعه اثر میدان های مغناطیسی به فضا می فرستد

سال هاست که ناسا در حال مطالعه رفتار میدان های مغناطیسی زمین و خورشید است و اکنون قصد دارد قدمی تازه برای مطالعه بهتر این حوزه بردارد. کنش های مغناطیسی بین این دو می تواند منجر به تبدیل انرژی مغناطیسی به انرژی جنبشی یا حرارتی شود. این اتفاق هر لحظه میلیاردها بار در سطح گیتی در حال... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x