در مورد فرمول خوشبختی اینشتین چه می دانید

آلبرت اینشتین دانشمند آلمانی قرن نوزدهم در سال ۲۰۱۷ میلادی بار دیگر خبر ساز شد اما این بار نه به خاطر امواج گرانشی یا انشعاب زمان بلکه به خاطر فرمول خوشبختی.

در ۲۴ اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی دستنوشته ای کوتاه از آلبرت اینشتین در مزایده ای به قیمت ۱.۵۶ میلیون دلار به فروش رسید که به نظریه خوشبختی اینشتین شهرت داشت. آن دستنوشته همانطور که در ابتدا اشاره کردیم کمتر به آثار علمی این دانشمند شهیر شباهت دارد و بیشتر توصیه ای الهام بخش برای زندگی است.

در این یادداشت آمده است:

یک زندگی آرام و متوسط خوشبختی و شادی بیشتری را نصیب تان می کند تا تلاش برای موفقیت و تکاپوی مداوم.

پیش از برگزاری مزایده پیش بینی شده بود که این نامه در حدود ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار به فروش برود اما طولی نکشید که پیشنهادات قیمتی برای آن شش رقمی شدند. یادداشت دیگری نیز از آلبرت اینشتین در آن رویداد به مزایده گذاشته شد که در آن نوشته شده بود:

وقتی آرزویی باشد، راهش نیز هست.

این نوشته نیز به مبلغ ۲۴۰ هزار دلار فروخته شد در حالی که طبق پیش بینی ها مبالغ پیشنهادی برای خرید آن فراتر از ۶ هزار دلار نمی رفت.

یک نکته سخاوتمندانه

اما یادداشت هایی که با این قیمت های گزاف به فروش رسیدند دست نوشته های اینشتین هستند که سال ها قبل در دفتر یادداشت هتلی واقع در توکیو پیدا شدند. در سال ۱۹۲۲ میلادی اینشتین برای سخنرانی به هتل امپریال در توکیو سفر می کند. در آن زمان او تازه متوجه شده بود که جایزه نوبل را برنده شده. یکی از خدمتکاران نزد اینشتین می آید تا پیامی را به او بدهد اما یا اینشتین از دادن انعام به او خودداری می کند یا خدمتکار به خاطر قوانین هتل از پذیرفتن انعام خودداری می کند.

در ادامه اینشتین برای اینکه نگذارد خدمتکار دست خالی برود و همزمان شهرت رو به افزایشش را هم بیشتر کند دو دستنوشته به او می دهد و به خدمتکار اینطور می گوید:

اگر خوش شانس باشی این دست نوشته روزی بیشتر از انعام هایی که دریافت می کنی ارزش پیدا خواهد کرد.

این را فروشنده دست نوشته های اینشتین می گوید که حالا در هامبورگ آلمان زندگی می کند و می گویند نوه برادر خدمتکار هتل است.

منبع:
curiosity
برچسب ها

مطالب مرتبط

جان فون نویمان؛ یک ذهن زیبای ترسناک

جان فون نویمان یکی از معدود کسانی است که نوشتن مقاله ای کوتاه درباره زندگی و دستاوردهایش کار ساده ای نیست. رد پای این نابغه مجاری در اغلب کشفیات و اختراعات مهم قرن گذشته از توسعه کامپیوتر، نظریه کوانتومی و ماشین های خود همانندساز گرفته تا تولید بمب اتم و اولین ویروس کامپیوتری دیده می... ادامه مطلب

ناگفته ها از زبان بیرون آمده آلبرت اینشتین در تصویری که جاودانه شد

وقتی حرف از آلبرت اینشتین به میان آید برخی به یاد نظریه نسبیت او می افتند که در نهایت معادله E=mc2 از رویش ساخته شد و برخی دیگر کشف اثر فوتوالکتریک و کسب جایزه نوبل توسط وی را در ذهنشان مرور می نمایند. اما بسیاری هم بی درنگ به یاد تصویر خاصی از او می افتند... ادامه مطلب

مروری بر زندگی نامه آلبرت اینشتین؛ نابغه ای که در کودکی «کند ذهن» لقب گرفته بود [بخش دوم-آخر]

شب گذشته بخش اول زندگی نامه ی آلبرت ایشتین را از نظر گذراندیم. آلبرت اینشتین شاید شناخته شده ترین داشنمندی باشد که دنیا تا کنون به خود دیده است. وی شهرت خود را مدیون نبوغی بود که پایه های فیزیک مدرن را بنیان گذاشت و باعث آشنایی وی با برخی از خاص ترین انسان های... ادامه مطلب

مروری بر زندگی نامه آلبرت اینشتین؛ نابغه ای که در کودکی «کند ذهن» لقب گرفته بود [بخش اول]

آلبرت اینشتین بیش از هر چیز دیگر به خاطر هوش علمی اش شناخته می شود، هوشی که پایه های فیزیک مدرن را بنیان گذاشت و باعث آشنایی وی با برخی از خاص ترین انسان های روی زمین شد.نظرات او درباره ی نژاد، سیاست، و جنگ نیز در زمان خود بسیار مترقی بودند. بعضی ها تا... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟