جولیان آسانژ به یک سال زندان محکوم شد

جولیان آسانژ به یک سال زندان محکوم شد

دادگاهی در لندن جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس را به جرم نقض قانون وثیقه به ۵۰ هفته زندان محکوم کرد. او که چندین سال در سفارت اکوادور پناه گرفته بود، پس از بازداشت به زندان منتقل شده و حالا باید خود را برای زندان آماده کند.

آسانژ ۴۷ ساله سال ۲۰۱۰ توسط سوئدی‌ها به تجاوز متهم شده بود اما پس از دستگیری در لندن به قید وثیقه آزاد شد. وی سپس با زیر پا گذاشتن قوانین آزادی مشروط به سفارت اکوادور پناهنده شد.

آسانژ بعد از ۷ سال زندگی در سفارت اکوادور، ۲۲ فروردین توسط پلیس انگلستان و با اعمال خشونت فیزیکی از آنجا بیرون آورده شد. مهمترین عاملی که باعث مخفی شدن آسانژ در سفارت اکوادور شد، ترس از استرداد به آمریکا بود که هنوز هم ممکن است به واقعیت بدل شود.

آسانژ

پیشتر دادستانی آمریکا او را به توطئه برای هک کامپیوتر وزارت دفاع آمریکا متهم کرده بود. به گفته دادستان های پرونده، این کامپیوتر به پرونده های محرمانه دولتی دسترسی داشته و با اینکه تلاش آسانژ برای هک کردن این سیستم بی نتیجه ماند، اما آنها اعتقاد دارند که او همچنان اطلاعات محرمانه را از منبعی دیگر دریافت می‌کرده است. آسانژ در حال حاضر ممکن است به پنج سال زندان در آمریکا محکوم شود.

در دادگاهی که امروز برای ابلاغ حکم آسانژ برپا شد، وکیل او با قرائت نامه ای به شرایط بد موکلش در سال ۲۰۱۲ اشاره کرد. بر اساس این نامه آسانژ در آن زمان با شرایط ترسناکی روبرو بوده و از کسانی که حس می کنند با اینکار به آنها توهین شده، عذرخواهی می کند.

او همچنین در این نامه گفته که در آن زمان بهترین کاری که از دستش بر می‌آمده را انجام داده است. به گفته برخی منابع، طرفداران بنیانگذار ویکی لیکس در هنگام خروج قاضی از دادگاه فریاد شرم بر تو را خطاب به او سر داده اند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato