همه چیز درباره آیفون 13
خبر خوب برای چینی ها؛ شرکت TSMC تولید چیپ برای هواوی را ادامه می دهد

خبر خوب برای چینی ها؛ شرکت TSMC تولید چیپ برای هواوی را ادامه می دهد

شرکت تایونی TSMC به عنوان بزرگ ترین تولید کننده چیپ دنیا می گوید تحویل سفارشات هواوی را بدون نگرانی از جریمه آمریکا ادامه خواهد داد. تایوانی ها این خبر را پس از مشورت با یک مؤسسه حقوقی آمریکایی اعلام کرده اند.

قوانین تحریم هواوی، تجهیزات ساخت چیپ را شامل نمی شوند

به گفته شرکت صنایع نیمه هادی تایوان اگرچه مالکیت فکری و مواد مورد استفاده برای ساخت قطعات نیمه هادی مشمول تحریم های آمریکا می شوند، اما تجهیزات ساخت چیپ از این قوانین پیروی نمی کنند. به همان دلیل TSMC می تواند برای هواوی چیپست تولید کند. توشیبا هم دیروز در بیانیه ای مشابه اعلام کرد ارسال قطعات الکترونیکی به هواوی را ادامه می دهد. احتمالاً این قطعات شامل چیپ های LSI برای پردازش داده هستند. پاناسونیک و لنوو هم پس از سبک و سنگین کردن اوضاع، ادامه همکاری با غول تکنولوژی چین را ترجیح داده اند.

تمام اینها برای هواوی اخبار خوبی هستند، به خصوص بعد از قطع همکاری شرکت های بزرگی مثل گوگل، هلدینگ ARM و شرکت آلمانی اینفینیون. تعدادی از اپراتورهای مخابراتی در اروپا و آسیا هم از ترس جریمه های سنگین آمریکا، فروش گوشی های هواوی را متوقف نمودند.

تصمیم عجیب واشنگتن برای تحریم هواوی بسیاری از تأمین کنندگان در سرتاسر جهان را سردرگم کرده است. وزارت بازرگانی آمریکا فروش فناوری هایی که حداقل ۲۵% مبدأ آمریکایی دارند را ممنوع کرده، ولی اکثر شرکت ها نمی توانند درصد دقیق تکنولوژی های آمریکایی به کار رفته در محصولات خود را تعیین کنند.

قطعات نیمه هادی به عنوان قلب تپنده تجهیزات الکترونیکی، نقش محوری را در جنگ تجاری پکن و واشنگتن ایفا می کنند. اگرچه هواوی شرکت HiSilicon را به عنوان بازوی طراحی چیپ در اختیار دارد، ولی هنوز تا حد زیادی به شرکت های خارجی وابسته است. صنعت نیمه هادی چین به حدی نرسیده که فرایند طراحی و ساخت چیپست های پیشرفته را به طور کامل به اجرا درآورد.

گفتنیست طبق گزارش NIKKEI، دیوید ژانگ (مدیر عامل چاینا گودیکس، بزرگ ترین تولید کننده چیپ سنسور اثر انگشت جهان)، الیزابت سان (سخنگوی TSMC) و دیگر مدیران ارشد صنعت نیمه هادی از تأثیر منفی تحریم هواوی روی زنجیره تأمین این بخش کلیدی از بازار تکنولوژی دنیا اظهار نگرانی کرده اند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato