قبض‌های کاغذی برق از مهرماه امسال به صورت کامل حذف می‌شوند

قبض‌های کاغذی برق از مهرماه امسال به صورت کامل حذف می‌شوند

براساس اعلام «غلامرضا رخشانی‌مهر» معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر از ابتدای مهرماه دیگر هیچ قبض کاغذی برق در کشور توزیع نخواهد شد. به گفته او حذف قبض‌های برق در کشور موجب صرفه جویی ۱۵۰ میلیارد تومانی در سال خواهد شد و تمامی مشترکان کشور می‌توانند از طریق ارسال *۱*شناسه قبض# به شماره ۲۰۰۰۱۵۲۱ شماره خود را در سامانه مربوطه ثبت و پس از این قبوض خود را به صورت الکترونیکی دریافت کنند.

آذر ماه سال گذشته وزیر ارتباطات اعلام کرد که هزینه سالیانه صدور قبوض آب، برق، گاز و تلفن ۱۴۴۰ میلیارد تومان است. «محمدجواد آذری‌جهرمی» همچنین صرفه‌جویی این هزینه در شرایط فعلی را ضروری عنوان کرد و گفت می‌توان با کمک دولت الکترونیک و هوشمندسازی این امر را محقق کرد؛ تا کشور ارزان‌تر اداره شده و کارهای مردم با سرعت و سهولت بیشتری انجام شود.

این موضوع با ارسال پیامک به مشترکان تلفن همراه و نوشتن آن روی قبض‌های ثلفن ثابت به صورت جدی‌تری ادامه پیدا کرد. تا مشترکان به خواست خود از دریافت قبض کاغذی صرفه نظر کنند، اما هنوز تا حذف کامل آنها فاصله وجود دارد. روز گذشته هم آذری جهرمی در اینستاگرام خود با انتشار عکسی از قبض‌های مخابرات در جوی آب نوشت:

«این صحنه‌ای است که یکی از شهروندان از شهرک غرب تهران برایم فرستاده است. به نظرتان این جوی آب، پول دارد این قبوض رو پرداخت کند؟ قبض با هزینه قابل توجه چاپ می‌شود که دور ریخته شود؟ اول که این ماه به خاطر ضعف در نظارت بر شبکه پستی، کارانه مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت ملی پست پرداخت نخواهد شد. مدیر منطقه پستی مربوطه هم توبیخ خواهد شد. از مدیرعامل مخابرات ایران هم می‌خواهم پروژه حذف قبوض که باید تا شهریورماه ۹۸ اجرایی شود را به موقع به اتمام برساند. تا بیش از این شاهد اتلاف منابع کشور نباشیم.»

حذف قبض‌های کاغذی

بر اساس آمار منتشر شده، ۳۵ میلیون کنتور برق و حدود همین تعداد کنتور آب و ۲۰ میلیون کنتور گاز وجود دارد که به گفته جهرمی صدور قبض آنها سالانه حدود ۱۴۴۰ میلیارد تومان، هزینه دارد. به همین دلیل هم طرح قبض سبز از ۱۹ خرداد ماه توسط وزیر نیرو آغاز شد تا به مرور زمان قبض‌های کاغذی حذف و اطلاعات آنها به صورت پیامک و سایر درگاه‌ها مانند همراه برق و… به اطلاع مشترک برسد.

رخشانی‌مهر معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر در همین مورد به ایسنا اعلام کرد که طبق برنامه‌ از ابتدای مهرماه سال جاری کلیه قبوض کاغذی برق حذف می‌شود و به جای این قبوض اطلاعات مربوط به مصرف و صورت‌حساب برق مصرفی مشترکان به صورت الکترونیکی در اختیار آنها قرار می‌گیرد:

«پیش‌بینی میزان صرفه‌جویی سالیانه از محل حذف کاغذ و سایر ملزومات مورد نیاز حداقل ۱۵۰ میلیارد تومان در کشور برآورد می‌شود. به علاوه اقدام برای حذف کاغذی قبوض برق به صورت همزمان در همه استان‌ها آغاز شده است. البته تجربه این کار در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد و تاکنون قبض کاغذی ۸۳۰ هزار مشترک برق در سیستان و بلوچستان حذف شده است.»

هرچند این طرح در تهران نیز اجرایی شده اما تا امروز قبض‌ها حذف نشده‌اند؛ «حسین صبوری» مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در این مورد به ایسنا گفته بود که در شهر تهران ۴.۵ میلیون مشترک وجود دارد که این شماره‌ها باید اصلاح و بازنگری شود و پس از آن طرح حذف قبض‌ها به صورت فازبندی شده انجام خواهد شد؛ موضوعی که امروز رخشانی مهر مجددا بر آن تاکید کرد و به تسنیم گفت:

«براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته از ابتدای مهرماه دیگر هیچ قبض کاغذی برق در کشور توزیع نخواهد شد. پس از تکمیل این فرایند اطلاعات اولیه همچون صورت‌حساب، نحوه و زمان پرداخت و... برای تلفن همراه مشترکان ارسال خواهد شد. ضمن آنکه تمامی مشترکان در سراسر کشور می‌توانند از طریق ارسال *۱*شناسه قبض# به شماره ۲۰۰۰۱۵۲۱ شماره خود را در سامانه مربوطه ثبت و پس از این قبوض خود را به صورت الکترونیکی دریافت کنند.»

نظرات ۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato