دانشمندان در تلاش برای ایجاد جاذبه مصنوعی در سفرهای فضایی

محققان دانشگاه کلورادو بولدر اعلام کرده اند که میخواهند نوعی جاذبه مصنوعی بسازند تا در سفرهای فضایی از آن استفاده نمایند.

همانطور که قبلا در خبرها خوانده اید کاهش تراکم استخوانی و عضلانی تنها دو مورد از پیامدهای دور ماندن طولانی مدت از جاذبه هستند و این مساله زمانی که قرار باشد فضانوردان به ماه و سپس مریخ بروند بغرنج تر می شود.

یکی از آسان ترین روش ها برای ایجاد جاذبه مصنوعی قرار دادن انسان در مجاورت یک سانتریفیوژ است. البته ناسا و آژانس فضایی اروپا نیز همزمان آزمایشاتی در همین رابطه را روی تعدادی از داوطلبان انجام داده اند و متاسفانه حالت تهوع ناشی از حرکت از جمله پیامدهای اصلی استفاده از این روش بوده است.

جاذبه مصنوعی

دانشمندان دانشگاه کلورادو آینده ای را متصور شده اند که در آن فضانوردان زمان خود را درون نوعی اتاق جاذبه مصنوعی و روی یک سیستم چرخنده کوچک سپری خواهند کرد تا با پیامدهای منفی بی وزنی مقابله نمایند. اما آنها نمی خواهند که در این حین فضانوردان بیمار شوند.

جاذبه و وزن دو مفهوم کاملا وابسته به هم هستند و ایجاد جاذبه واقعی کاری است که از توان بشر خارج است. با این حال میتوان وزنی که جاذبه به ما می دهد را با استفاده سانتریفیوژ شبیه سازی کرد.

چرخ و فلک هایی که در پارک ها می بینید بهترین وسیله برای درک این مفهوم هستند: هرچه در این وسایل سریع تر بچرخید باید محکم تر خود را نگه دارید تا جلوی افتادن خود را بگیرید.

حال تصور کنید که به جای چرخ و فلک یک صفحه تخت قرار دهید و طوری روی آن سطح دراز بکشید که پشت بدنتان روی سطح قرار بگیرد و انگشتان پایتان به سمت بیرون باشد. در این صورت شما میتوانید نوعی جاذبه مصنوعی را تجربه نمایید.

محققان دانشگاه کلورادو گروهی از داوطلبان را در وضعیت نشسته و عمودی روی یک سانتریفیوژ قرار دادند و با سرعتی بسیار کم (یک دور بر دقیقه) شروع به چرخاندن آنها کردند. به محض اخت گرفتن فرد با این شرایط آنها سرعت چرخش را کمی افزایش دادند تا زمانی که نرخ گردش را به ۱۷ دور بر دقیقه رساندند و عملکرد داوطلبان فوق العاده بود.

دانشگاه کلورادو در ادامه ویدیویی از عملکرد سانتریفیوژ خود را منشتر کردند. این ماشین که دستگاه چرخش بیرون از مرکز انسان (یا به اختصار  HERD) خوانده می شود به قدری کوچک است که میتوان آن را درون یک اتاق کوچک نصب کرد.

تورین کلارک مهندس هوافضا و از مولفان این پژوهش در این رابطه گفت:

تا جایی که متوانیم بگوییم هرکسی میتواند خود را با این وسیله وفق دهد.

توانایی داوطلبان برای وفق دادن خود با سانتریفیوژ امیدوار کننده بوده و به مطرح شدن سوال های مهمی منتهی می شود؛ از جمله آنکه برای مقابله با اثرات منفی زندگی در فضا به چه مقدار جاذبه مصنوعی نیاز است.

منبع:
cnet
خرید بلیط هواپیما
برچسب ها

مطالب مرتبط

خورشید پس از بلعیدن زمین به گوی کریستالی تبدیل خواهد شد

خورشید در نهایت سرد شده و به کریستالی غول پیکر و شناور در فضا تبدیل خواهد شد؛ این سناریوی یک فیلم هالیوودی نیست بلکه تحقیقی جدید آن را ثابت کرده است. احتمالا تا کنون از ماجرای تبدیل شدن خورشید به ستاره غول پیکر سرخ رنگ طی میلیاردها سال آینده و بلعیده شدن زمین توسط آن خبردار... ادامه مطلب

ناسا و توسعه یک چیپ کامپیوتری با مقاومت بسیار بالا در برابر فشار و حرارت

آژانس ملی فضایی آمریکا (ناسا) موفق به تولید نمونه اولیه یک چیپ کامپیوتری ویژه شده که می تواند در شرایط بسیار سخت محیطی از جمله فشار و حرارت بالا به خوبی دوام آورده و به فعالیت خود ادامه دهد. شاید برای عده ای این سوال مطرح باشد که چرا مقصد بیشتر اکتشافات فضایی سیاره مریخ است، در شرایطی... ادامه مطلب

میزان دقیق هر شبانه روز در سیاره زحل مشخص شد

سیاره زحل به دلیل ساختار گازی مدت ها خواب را از چشمان دانشمندان ربوده بود چرا که آنها قادر به محاسبه میزان دقیق یک شبانه روز در این سیاره نبودند؛ حالا اما ناسا این مساله را حل کرده است. زحل ششمین سیاره منظومه شمسی است که از تکه های یخ، سنگ و غبار تشکیل شده و... ادامه مطلب

پرتاب و فرود موفق راکت فضایی نیو شپرد [تماشا کنید]

کمپانی فضایی بلو اوریجین نخستین پرتاب آزمایشی راکت «نیو شپرد» را در سال 2018 با موفقیت انجام داد. راکت و کپسول نیو شپرد پیش از این پرتاب های موفقی را پشت سر گذاشته اند اما برای اولین بار به ارتفاع نهایی لازم برای پرتاب های اصلی دست پیدا کرده اند. این آزمایش با چند ساعت تاخیر... ادامه مطلب

زندگی در فضا تاثیر منفی شدیدی بر مغز انسان می گذارد

از زمانی که ما به صورت جدی به فکر ارسال انسان ها به فضا افتادیم، این سوال مطرح بوده که «جاذبه سفر، چه تاثیری بر بدنمان می گذارد؟» هرچه نباشد استخوان بندی و کارکرد بدن ما به گونه ای دچار تکامل شده که قادر به ادامه حیات در جاذبه زمین باشد و نه در فضای... ادامه مطلب

کشف کهکشانی که به اندازه جهان هستی عمر دارد

محققان کهکشانی بسیار قدیمی به نام بدین ۱ را کشف کرده اند که می توان آن را فسیلی زنده به شمار آورد. به گفته اخترشناسانی که با استفاده از داده های تلسکوپ هابل آنرا پیدا کرده اند، این مجموعه کوچک از ستارگان تقریبا به اندازه خود جهان عمر دارد و به همین خاطر شانس مطالعه پیدایش و... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x