ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

توضیح ایرانسل درباره ابهام در حجم مصرف شده در پیام‌رسان‌های داخلی

در روزهای اخیر کاربران در شبکه‌های اجتماعی مشغول انتشار تصاویری بوده‌اند که نشان می‌دهد ایرانسل بخشی از دیتای مصرف شده را به «حجم مصرف شده در پیام‌رسان‌های داخلی» اختصاص داده است. این تصاویر باعث شد ...

امیر مستکین
نوشته شده توسط امیر مستکین | ۱۵ تیر ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۱

در روزهای اخیر کاربران در شبکه‌های اجتماعی مشغول انتشار تصاویری بوده‌اند که نشان می‌دهد ایرانسل بخشی از دیتای مصرف شده را به «حجم مصرف شده در پیام‌رسان‌های داخلی» اختصاص داده است. این تصاویر باعث شد تا کاربرانی که پیام رسان داخلی ندارند این سوال مهم را مطرح کنند که این حجم چرا از حساب آنها کسر شده است.

اکنون ایرانسل با ارسال یک بیانیه رسمی برای رسانه‌ها، توضیحاتی در همین رابطه منتشر کرده است. ایرانسل می‌گوید که در راستای ارتقای خدمات خود در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و شنبه (از ششم تا هشتم تیر ماه) در حال بروزرسانی برخی سامانه‌های محاسبه تعرفه اینترنت بوده است.  اپراتور دوم سپس به مصوبه‌های کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مبنی بر تفکیک تعرفه‌ اینترنت خارجی از اینترنت داخلی و پیام‌رسان‌های داخلی اشاره می‌کند و می‌نویسد:

«اپراتورها موظفند ترافیک خارجی را با تعرفه عادی، ترافیک وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های داخلی را با تعرفه یک‌دوم و ترافیک پیام‌رسان‌های داخلی را با تعرفه یک‌سوم محاسبه کنند.»

ایرانسل می‌گوید به دلیل پیچیدگی امکان تفکیک این سه نوع حجم مصرف شده، تصمیم گرفته است تا به منظور رعایت حقوق مشترکان، «کمترین تعرفه در میان سه بخش ذکر شده که مربوط به «حجم مصرف شده در پیام‌رسان‌های داخلی» (معادل یک‌سوم تعرفه خارجی) است را برای تمامی مصارف اینترنت مشترکان به صورت یکسان لحاظ کند.»

در واقع ایرانسل می‌گوید که در آن بازه زمانی ۳ روزه، این اتفاق رخ داده است: «در بازه زمانی مدنظر، تمامی اینترنت مصرفی مشترکان ایرانسل، با تعرفه یک سوم محاسبه شد. بدیهی است، در این بازه زمانی تغییری در محاسبه تعرفه خدمات اینترنتی که به صورت رایگان به مشترکان ارائه می‌شد، صورت نگرفته و این خدمات همچنان به صورت رایگان ارائه شده است.»

این اپراتور همچنین با اشاره به شائبه‌های مطرح شده برای برخی از مشترکان، می‌گوید که به کاربران خود اطمینان می‌دهد که «نه تنها متضرر نشده‌اند، بلکه از تخفیف تعرفه‌ای نیز برخوردار شده‌اند.»

ایرانسل همچنین در توضیح این مسئله که چرا در بازه‌های زمانی دیگر، کاربرانی که پیام رسان داخلی ندارند، ترافیک مصرف شده‌ای را در این بخش می‌بینند، می‌نویسد:

«سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به صورت دوره‌ای، آی‌پی (IP) وب‌سایت‌ها یا اپلیکیشن‌هایی که پیام‌رسان داخلی محسوب شده و تعرفه‌ آن‌ها به صورت یک سوم محاسبه می‌شود را به اپراتورها ابلاغ می‌کند. حجم ترافیک احتمالی مشاهده شده در بخش پیام‌رسان‌های داخلی اپلیکیشن ایرانسل من، به دلیل بازدید از وب‌سایت‌ها یا استفاده از اپلیکیشن‌های با IPهای فوق است. بر این اساس نه تنها افزایش هزینه‌ای متوجه این دسته از مشترکان نیست؛ بلکه بخشی از مصرف اینترنت آن‌ها با تعرفه یک‌سوم محاسبه می‌شود.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (7 مورد)
  • porsesh
    porsesh | ۱۷ تیر ۱۳۹۸

    بی‌اعتمادی یعنی این:
    فقط عنوان مطلب رو خوندم و مستقیم به بخش نظرات وارد شده تا بگم:
    دروغ میگه...

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی