جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

کشف نخستین شواهد از درد مزمن در حشرات برای درمان دردهای انسان

تمرکز داروهایی که ما برای برطرف کردن دردهای مزمن (Chronic pain) مصرف می کنیم بیشتر روی از بین بردن نشانه های آن است، نه برطرف کردن عاملان درد. با مطالعه نحوه عملکرد درد در مگس های سرکه، دانشمندان موفق به پرده برداری از شواهدی شده اند که نشان می دهد اثرات دردهای مزمن ممکن است طولانی مدت باشند. نتایج این تحقیق می توانند منجر به پیدا شدن راه های درمانی تاثیر گذار برای برطرف کردن دردهای مزمن انسان ها شود.

مگس ها نیز درد را احساس می کنند

پروفسور همکار «گرگ نیلی» از دانشگاه سیدنی که تحقیق را رهبری کرده در این باره می گوید: «مردم فکر می کنند حشرات هیچ دردی حس نمی کنند. اما تا الان اثبات شده بسیاری از بی مهرگان قادر به تشخیص و دوری کردن از محرک های درد آور هستند. اسم این حس در موجودات غیر انسان Nocieption است، حسی که محرک های با پتانسیل آسیب رساندن مانند گرما، سرما و یا آسیب های فیزیکی را تشخیص می دهد.»

با توجه به ژنوم بسیار ساده مگس ها و امکان دستکاری آسانتر، دانشمندان از آن ها به عنوان نمونه در چنین آزمایشاتی استفاده می کنند تا دلیل رفتارها و حالات مختلف در انسان ها را متوجه شوند. در گذشته نیز از پروتئین برخی از این حشرات برای ممکن کردن زندگی طولانی تر و سالم تر برای انسان استفاده شده بود.

دانشمندان برای اولین بار سال 2003 متوجه شدند مگس ها حسی مانند درد را تجربه می کنند، اما در آن زمان شواهد تنها حاکی از یک ناراحتی زودگذر بود. این بار اما آن ها از مگس ها برای پرده برداشتن از رموز دردهای انسانی استفاده کرده اند و موفق شده اند اولین شواهد ژنتیکی مربوط به دردهای مزمن را کشف کنند که تا مدت ها پس از درمان درد اولیه باقی می مانند.

دردهای مزمن

نیلی می گوید: «تا قبل از این می دانستیم حشرات درد را احساس می کنند اما نمی دانستیم یک آسیب ممکن است منجر به حساسیت بیش از حد آن ها به محرک هایی شود که در حالت عادی دردآور نیستند، شرایطی مشابه آن چه انسان ها تجربه اش می کنند.»

از بین رفتن ترمزهای درد عامل به وجود آمدن دردهای مزمن است

برای رسیدن به این نتیجه گیری، نیلی و تیمش به یکی از اعصاب پای یک مگس آسیب زدند و منتظر شدند تا درمان شود. با اینکه درد حاد اولیه برطرف شده بود، محققان دریافته بودند که پاهای دیگر این مگس هم فوق العاده حساس شده اند. تحقیقات بیشتر نشان داد دلیل پشت این ماجرا از بین رفتن قسمت هایی است که دانشمندان نامش را ترمزهای درد گذاشته اند و در اعصاب شکمی این حشره (که مانند ستون فقرات برای حشرات عمل می کند) جا دارند؛ این اعصاب جابجا کردن سیگنال های درد در بدن مگس را بر عهده دارند. این ترمزها هستند که تصمیم می گیرند حشره درد را حس کند یا نکند.

«پس از آسیب دیدگی، عصب آسیب دیده تمام بارش را در رشته اعصاب خالی می کند و تمام ترمزها را برای همیشه از بین می برد. در نتیجه آستانه درد برای همیشه تغییر می کند و اعصاب برای همیشه فوق حساس خواهند بود.»

حیوانات نیاز به از دست دادن این ترمزها برای زنده ماندن در شرایط خطرناک هستند، اما زمانی که انسان ها از دستشان می دهند زندگی برایشان بسیار سخت می شود. «ما برای داشتن یک زندگی راحت و بدون درد نیاز به بازسازی این ترمزها داریم.»

به نظر نیلی نکته مهم این تحقیق این است که حالا می دانیم علت اصلی وقوع دردهای مزمن از بین رفتن ترمزهای درد در اعصاب مرکزی است، در نتیجه با استفاده از درمان های مبتنی بر سلول های بنیادی، قادر به درمان ریشه ای این دردها و متوقف کردنشان برای همیشه خواهیم بود.

نتایج این تحقیق در مجله Scientific Advances منتشر شده است.

منبع:
New Atlas

مطالب مرتبط

بزرگترین سیاره منظومه شمسی، قدیمی ترین سیاره آن نیز هست

تیمی از پژوهشگران آزمایشگاه ملی «لارنس لیوِرمور» کالیفرنیا به همراه دانشگاه «مونستر» آلمان طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که هسته سیاره مشتری، تقریباً یک میلیون سال پس از شکل گیری خورشید در 4.6 میلیارد سال پیش، 20 برابر سیاره زمین اندازه داشته است. همانطور که می دانید، ستاره ها در اوایل عمر خود با... ادامه مطلب

رئیس سازمان فضایی ایران: پروژه ارسال انسان به فضا متوقف نیست

رییس سازمان فضایی کشور خبر داده است که اگرچه پروژه ارسال انسان به فضا متوقف نشده، اما برای تحقق این موضوع باید صبر بیشتری داشت. مرتضی براری در گفتگو با مهر عنوان کرده است که این پروژه به عنوان یکی از زیر پروژه‌های نقشه‌راه فناوری فضایی کشور دیده شده؛ نقشه‌راهی که به گفته رییس سازمان فضایی کشور،... ادامه مطلب

ربات جدید بوستون داینامیکس فاش شد؛ چرخدار با توانایی حمل اجسام

بوستون داینامیکس که بیشتر به دلیل ساخت ربات های دو پا و چهار پا شهرت داشته است، به تازگی به تکنولوژی های جدیدی روی آورده که از آنها در ربات چرخدار خود استفاده کرده است. ربات چرخدار جدید کمپانی مذکور که «هندل» نام دارد برای جا به جا کردن اجسام طراحی شده و محصولی ما بین... ادامه مطلب

کدام خبرها در فضای مجازی پربیننده می شوند؟

برای دانستن آنکه خبری در فضای وب پر بیننده می شود یا خیر چه باید کرد؟ بسیاری باور دارند که تنها سحر و جادو می تواند موفقیت یک خبر در جذب مخاطبان را پیش بینی کند. البته که نمی توان این موضوع را صرفا به جادو نسبت داد اما روشن است که چنین خبرهایی ترکیبی... ادامه مطلب

اولین پیاده روی تماما زنانه فضایی به زودی انجام خواهد شد

ناسا اعلام کرد به زودی ماموریت اولین پیاده روی تماما زنانه فضایی را به سرانجام خواهد رساند. سوتلانا ساویتسکایا اهل شوروی اولین زن تاریخ بود که یک پیاده روی فضایی را انجام داد. حال ناسا اعلام کرده که در تاریخ ۹ فروردین انی مک‌کلین و کریستینا کوچ اولین پیاده روی زنانه تاریخ را انجام خواهند داد.... ادامه مطلب

مردی که برای ۸ سال یک روز را تجربه می کند؛ دژاوو چیست ؟

در فیلمی به نام «روز گراندهاگ» کاراکتر بیل موری یک روز مشخص را بارها و بارها تجربه می کند و احساسی را پشت سر می گذارد که برای خیلی از اطرافیانش ناشناخته است. حالا ظاهرا اتفاق وحشتناکی مشابه به همین برای مردی بریتانیایی رخ داده است. پدیده ای که از آن صحبت میکنیم دژاوو نام... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x