کشف نخستین شواهد از درد مزمن در حشرات برای درمان دردهای انسان

تمرکز داروهایی که ما برای برطرف کردن دردهای مزمن (Chronic pain) مصرف می کنیم بیشتر روی از بین بردن نشانه های آن است، نه برطرف کردن عاملان درد. با مطالعه نحوه عملکرد درد در مگس های سرکه، دانشمندان موفق به پرده برداری از شواهدی شده اند که نشان می دهد اثرات دردهای مزمن ممکن است طولانی مدت باشند. نتایج این تحقیق می توانند منجر به پیدا شدن راه های درمانی تاثیر گذار برای برطرف کردن دردهای مزمن انسان ها شود.

مگس ها نیز درد را احساس می کنند

پروفسور همکار «گرگ نیلی» از دانشگاه سیدنی که تحقیق را رهبری کرده در این باره می گوید: «مردم فکر می کنند حشرات هیچ دردی حس نمی کنند. اما تا الان اثبات شده بسیاری از بی مهرگان قادر به تشخیص و دوری کردن از محرک های درد آور هستند. اسم این حس در موجودات غیر انسان Nocieption است، حسی که محرک های با پتانسیل آسیب رساندن مانند گرما، سرما و یا آسیب های فیزیکی را تشخیص می دهد.»

با توجه به ژنوم بسیار ساده مگس ها و امکان دستکاری آسانتر، دانشمندان از آن ها به عنوان نمونه در چنین آزمایشاتی استفاده می کنند تا دلیل رفتارها و حالات مختلف در انسان ها را متوجه شوند. در گذشته نیز از پروتئین برخی از این حشرات برای ممکن کردن زندگی طولانی تر و سالم تر برای انسان استفاده شده بود.

malltina

دانشمندان برای اولین بار سال 2003 متوجه شدند مگس ها حسی مانند درد را تجربه می کنند، اما در آن زمان شواهد تنها حاکی از یک ناراحتی زودگذر بود. این بار اما آن ها از مگس ها برای پرده برداشتن از رموز دردهای انسانی استفاده کرده اند و موفق شده اند اولین شواهد ژنتیکی مربوط به دردهای مزمن را کشف کنند که تا مدت ها پس از درمان درد اولیه باقی می مانند.

دردهای مزمن

نیلی می گوید: «تا قبل از این می دانستیم حشرات درد را احساس می کنند اما نمی دانستیم یک آسیب ممکن است منجر به حساسیت بیش از حد آن ها به محرک هایی شود که در حالت عادی دردآور نیستند، شرایطی مشابه آن چه انسان ها تجربه اش می کنند.»

از بین رفتن ترمزهای درد عامل به وجود آمدن دردهای مزمن است

برای رسیدن به این نتیجه گیری، نیلی و تیمش به یکی از اعصاب پای یک مگس آسیب زدند و منتظر شدند تا درمان شود. با اینکه درد حاد اولیه برطرف شده بود، محققان دریافته بودند که پاهای دیگر این مگس هم فوق العاده حساس شده اند. تحقیقات بیشتر نشان داد دلیل پشت این ماجرا از بین رفتن قسمت هایی است که دانشمندان نامش را ترمزهای درد گذاشته اند و در اعصاب شکمی این حشره (که مانند ستون فقرات برای حشرات عمل می کند) جا دارند؛ این اعصاب جابجا کردن سیگنال های درد در بدن مگس را بر عهده دارند. این ترمزها هستند که تصمیم می گیرند حشره درد را حس کند یا نکند.

«پس از آسیب دیدگی، عصب آسیب دیده تمام بارش را در رشته اعصاب خالی می کند و تمام ترمزها را برای همیشه از بین می برد. در نتیجه آستانه درد برای همیشه تغییر می کند و اعصاب برای همیشه فوق حساس خواهند بود.»

حیوانات نیاز به از دست دادن این ترمزها برای زنده ماندن در شرایط خطرناک هستند، اما زمانی که انسان ها از دستشان می دهند زندگی برایشان بسیار سخت می شود. «ما برای داشتن یک زندگی راحت و بدون درد نیاز به بازسازی این ترمزها داریم.»

به نظر نیلی نکته مهم این تحقیق این است که حالا می دانیم علت اصلی وقوع دردهای مزمن از بین رفتن ترمزهای درد در اعصاب مرکزی است، در نتیجه با استفاده از درمان های مبتنی بر سلول های بنیادی، قادر به درمان ریشه ای این دردها و متوقف کردنشان برای همیشه خواهیم بود.

نتایج این تحقیق در مجله Scientific Advances منتشر شده است.

مطالب مرتبط

محققان بزرگترین و پیچیده‌ترین ساختار سیستم CRISPR-Cas را ترسیم کردند

محققان دانشگاه کپنهاگ در مطالعه‌ای جدید بزرگترین و پیچیده ترین سیستم CRISPR را ارائه کردند. آنها معتقدند از این سیستم می‌توان در زمینه‌های زیست‌‌پزشکی و زیست‌فناوری استفاده کرد.فناوری CRISPR در ویرایش ژن‌ها بکار گرفته می‌شود و پس از معرفی انقلابی در دنیای علم به پا کرد. سیستم کریسپر انواع مختلفی دارد که CRISPR-Cas9 یکی از... ادامه مطلب

محققان کره‌ای با کشف آنزیم ضدپیری ایده افزایش طول عمر را مطرح کردند

محققان مؤسسه علم و فناوری پیشرفته کره (KAIST) با انجام تحقیق جدید به بینش‌های تازه‌ای در مورد انرژی سلولی و افزایش طول عمر دست یافتند. این تحقیق که روی سلول‌های انسانی و کرم‌ها انجام شده ایده ساخت داروهای ضدپیری را مطرح می‌کند.پروتئین کیناز فعال شده با AMP، آنزیمی است که نقش بسیار مهمی در سوخت... ادامه مطلب

کروموزوم ایکس انسان برای اولین بار به طور کامل توالی یابی شد

محققان با انجام تحقیقی قابل توجه موفق شدند کروموزوم ایکس انسان را از ابتدا تا انتها به طور کامل تعیین توالی کرده و از سه میلیون جفت‌باز که تا پیش از این از آن‌ها نقشه برداری نشده بود، نقشه برداری کنند.پروژه ژنوم انسان (HGP)، یکی از بلندپروازانه ترین پروژه‌های علمی تاریخ است. بین سال‌های ۱۹۹۰... ادامه مطلب

دانشمندان آمریکایی سلول های بنیادی انسان را با موش ترکیب کردند

محققان با ایجاد یاخته ای متشکل از سلول های انسان و موش پیشرفتی عظیم را در عرصه دستکاری ژنتیکی اورگانیسم ها رقم زدند.این یاخته ترکیبی که به آن کایمرای انسان-حیوان هم گفته می شود توسط تیمی از محققان دانشگاه نیویورک در بافلو و مرکز جامع سرطان شناسی رُزوِل پارک ساخته شد.یاخته موش مورد استفاده در... ادامه مطلب

دستاورد چشمگیر محققان در معالجه کوررنگی از طریق ژن درمانی

افراد زیادی در سراسر جهان با مشکل کوررنگی دست و پنجه نرم می‌کنند و به تازگی نتایج اولین آزمایش انسانی ژن درمانی برای این بیماری در ژورنال JAMA Ophthalmology منتشر شده که نشان می‌دهد با درمانی ایمن و کارآمد روبه‌رو هستیم.کوررنگی کامل یا «آکروموپسی»، معمولا یک بیماری ارثی بوده که بر اثر جهش در یکی... ادامه مطلب

ساخت واکسن یا یافتن درمان؛ کدام رویکرد در مقابله با کرونا نتیجه می‌دهد؟

دانشمندان و محققین در تلاش هستند تا هر چه زودتر درمان یا واکسن ویروس کرونا را کشف کنند. کار روی این دو مدتی است آغاز شده و با سرعت بالایی پیش می‌رود. با این حال محققین می‌گویند تولید واکسن، فرایندی بسیار طولانی است و به همین دلیل درمان آن از اهمیت بیشتر برخوردار است و... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟