استفاده از آفیس ۳۶۵ در مدارس آلمانی ممنوع شد

مقامات ایالت «هسه» در آلمان استفاده از آفیس ۳۶۵ را به دلیل احتمال نقض حریم خصوصی دانش آموزان در مدارس ممنوع کردند.

به گفته کمیسیونر «حفاظت داده و آزادی اطلاعات» ایالت هسه پیکربندی استاندارد پلتفرم ابری مایکروسافت به گونه ای است که اطلاعات شخصی دانش آموزان و آموزگاران را بالقوه در دسترس مقامات آمریکایی قرار می دهد. وی با استناد به این مساله استفاده از آفیس 365 را در تمامی مدارس سطح ایالات هسه غیر مجاز اعلام کرده است.

بحث و جدل ها پیرامون استفاده مدارس از این اپلیکیشن زمانی بالا گرفت که کمپانی ردموندی مرکز داده خود در آلمان را تعطیل کرد و در نتیجه حالا داده های ذخیره در این اپ به آمریکا ارسال می شوند. اطلاعاتی که سیستم تله متری ویندوز ۱۰ و سرویس های ابری جمع آوری می کنند دامنه بسیار گسترده ای از موضوع ایمیل ها و محتوای کاربر در بسته آفیس گرفته تا محتوای مموری حین کرش را شامل می شود.

یکی از سخنگویان مایکروسافت در واکنش به این ممنوعیت به قابلیتی اشاره کرد که امکان محدودسازی میزان داده های ارسالی به کمپانی توسط آفیس ۳۶۵ را فراهم می سازد. این شرکت برای کاهش نگرانی کاربرانش قابلیت جدید دیگری را هم معرفی کرده که کنترل بیشتری را روی داده ها اعمال می کند. این سخنگو در نهایت تاکید کرد که مایکروسافت چنین اجازه ای را به مقامات نمی دهد و پیشتر از دولت آمریکا به این خاطر شکایت کرده است. آفیس ۳۶۵

این مشکل تنها به مایکروسافت محدود نمی شود و کمیسیونر هسه استفاده از سرویس های ابری گوگل و اپل را هم به خاطر عدم تطابق با قوانین جدید اتحادیه اروپا موسوم به «مقررات حفاظت از داده های عمومی» یا GDPR ممنوع کرده است.

در حال حاضر تنها راهی که برای مدارس این ایالات باقی مانده بکارگیری نرم افزارهایی نظیر آفیس ۲۰۱۹ است که داده ها را به صورت محلی روی سیستم ها ذخیره می کنند. هرچند این محدودیت فعلا به یک ایالت محدود می شود اما چون بر مبنای قانون GDPR اعمال شده احتمالا در آینده نزدیک ایالات های دیگر نیز به اقدامات مشابهی دست می زنند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟