همه چیز درباره آیفون 13
سود ۱.۸۲ میلیون دلاری کارمند سابق ناسا از فروش نوارهای مأموریت آپولو ۱۱ در حراجی

سود ۱.۸۲ میلیون دلاری کارمند سابق ناسا از فروش نوارهای مأموریت آپولو ۱۱ در حراجی

یکی از کارمندان سابق ناسا تعدادی از نوارهای ویدیویی مأموریت آپولو ۱۱ را در یک حراجی به قیمت ۱.۸۲ میلیون دلار به فروش رساند.

به گزارش CNN این فرد «گری جورج» نام داشته و ویدیوها را در حراجی ساتبیز (Sotheby's) فروخته است. به گفته مسئولین حراجی نوارها دست نخورده بوده و در کیفیت آن ها تغییری ایجاد نشده است. حراجی مذکور مدعی شده این ویدیوها «قدیمی ترین، مستندترین و دقیق ترین تصاویر به جای مانده از اولین فرود انسان روی ماه» هستند.

داستان بدست آوردن این ویدیوها توسط جورج در نوع خود جالب است. او سال ۱۹۷۶ به عنوان دانشجوی دانشگاه لامار در حال گذراندن دوره کارآموزی در مرکز فضایی جانسون در شهر هیوستون بود و با پرداخت مبلغ ۲۱۷ دلار ۱۱۵۰ حلقه از نوارهای مغناطیسی ناسا را در یک حراجی دولتی بدست آورد.

جورج هیچ اطلاعی از اینکه فیلم های ارزشمندی از فرود آمدن انسان روی ماه به دست آورده نداشت. او تعدادی از حلقه ها را در حراجی های مختلف فروخت تا اینکه پدر او با دیدن عبارت APOLLO 11 روی بعضی از فیلم ها متوجه ارزش آن ها شد. نوارها تا سال ها در خانه جورج خاک می خوردند تا اینکه او سال ۲۰۰۸ فهمید ناسا همزمان با چهلمین سالگرد فرود انسان روی ماه به دنبال فیلم های گمشده می گردد.

سازمان فضایی آمریکا در مورد نوارهای فروخته شده گفته است:

«این نوارهای ۲ اینچی در هیوستون و از روی ویدیوهایی که قرار بود برای پخش تلویزیونی استفاده شوند ضبط شده اند و محتویات آن ها در ناسا موجود است.»

در گزارش مفصل حراجی ساتبیز در مورد محتویات فیلم ها و دوربین آمده:

«از آنجایی که باید لحظه قدم گذاشتن باز آلدرین و نیل آرمسترانگ ثبت می شد، دوربین و متعلقات آن در یک محفظه ضدضربه و عایق بندی شده روی ماژول جداشونده فرودگر نصب کرده بودند. آرمسترانگ بعد از فرود آمدن فرودگر ماژول را رها کرد تا دوربین هنگامی که او روی ماه قدم می گذارد از او فیلمبرداری کند. آنها بعداً دوربین را از فرودگر جدا کرده و روی سه پایه گذاشتند تا از فرودگر و فعالیت هایشان تصویربرداری بهتر کنند.»

از هویت خریدار نوارها اطلاعاتی منتشر نشده است.

 

تماشا کنید: ربات صخره نورد ناسا از دیوار راست بالا می‌رود

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato