رویای سفر در فضا با سرعت بیشتر از نور به واقعیت نزدیک شد

ابعاد غیر قابل تصور فضا سفر به سیارات فراخورشیدی را برای بشر غیر ممکن کرده است. با وجود پیشرفت تکنولوژی و سرمایه گذاری های کلان، هنوز سال ها تا سفر به مریخ فاصله داریم. با رسیدن به سیاره سرخ چالش بعدی در سفرهای فضایی شروع خواهد شد و شاید بشر بتواند تا 100 سال پس از سکونت در مریخ، به هشتمین و آخرین سیاره منظومه شمسی یعنی نپتون برسد. با تکنولوژی فعلی بشر هیچ گاه نمی تواند از کهکشان خانگی خود خارج شود.

بیش از یک قرن پیش آلبرت انیشتین گفت که برای سفر در فضا با سرعتی بیش از سرعت نور، به انرژی غیرقابل تصوری به وسعت کل جهان نیاز است. این نظریه امیدهای افرادی که رویای کشف سیارات ناشناخته و ملاقات با تمدن های جدید را در سر می پروراندند نقش بر آب کرد.

بشر بعد از سکونت در مریخ، شاید 100 سال پس از آن بتواند به آخرین سیاره منظومه شمسی یعنی نپتون سفر کند.

برای رسیدن به سرعتی فراتر از سرعت نور به پیشرانه های مافوق نور (Warp Engines) نیاز داریم که با تکنولوژی فعلی ساخت آنها در آینده نزدیک غیر ممکن است. یکی از دانشجویان دانشگاه آلاباما اما معتقد است بشر می تواند به روشی دیگر به سرعتی فراتر از سرعت نور دست یافته و به آینده سفر کند.

«Joseph Agnew»، دانشجوی مرکز تحقیقات پیشرانه دانشگاه آلاباما که مقاله درخشان او در مورد سفرهای مافوق نور به تازگی منتشر شده است، ایده ایجاد انحنا در فضازمان (Spacetime) را همانند موج دریا مطرح کرده است. در این روش می توان با به وجود آوردن یک انحنای پر فشار در عقب و یک انحنای کم فشار در روبرو، فضاپیما را در فضا بدون نقض قانون نسبیت خاص انیشتین حرکت داد.

به عبارت ساده تر اگر نمی توان به سرعت مافوق نور دست پیدا کرد، می توان با دستکاری فضا و خمیدگی آن در اطراف فضاپیما با سرعتی بیش از سرعت نور دست یافت. اما چگونه می توان چنین انحنایی را در فضازمان ایجاد کرد؟

«Agnew» پس از چندین سال تحقیق گسترده چندین راهکار پیشنهاد داده که با توجه به تکنولوژی های فعلی قابل دستیابی هستند. به طور خلاصه برای ایجاد یک موج عظیم الجثه در فضازمان برای حرکت مافوق نور در فضا، مشکلاتی همچون سوخت کافی برای سفر و نحوه ایجاد موج پیش رو هستند. از همه مهم تر این کار باید به نحوی صورت گیرد که هیچ کدام از قوانین فیزیک نقض نشوند.

حرکت مافوق نور از دیرباز آرزوی بشر بوده است

برای تولید سوخت چنین پیشرانه ای باید با ادامه مطالعه در مورد ماده خارجی (Exotic Matter) به فرمول تولید آن رسید. ایجاد موج در فضازمان را نیز می توان با مطالعه بیشتر روی امواج گرانشی (Gravitational Waves) محقق ساخت. از ترکیب این دو مورد می توان یک سیاهچاله کوچک با امکان تعیین مقصد ایجاد کرد.

چالش اصلی، امواج رادیواکتیو و جسارت انسان برای قرار گرفتن در وضعیت انحنای فضازمان است. یکی از نگرانی هایی که در این رابطه وجود دارد، برخوردهای کوانتومی در سرعت های بسیار بالاست که پیامدهایی منفی از جمله ایجاد حفره در فضا را در پی دارد. دانشجوی مورد بحث برای این مشکل نیز راهکاری داشته و معتقد است سرعت ماده و فوتون ها هنگامی که به فضای خمیده روبروی انحنا وارد می شوند کاهش یافته و منجر به برخوردهایی با سرعت بسیار بالا نمی شود.

مقاله دانشجوی مورد بحث حاوی نکاتی تامل برانگیز بوده و می تواند الگویی برای دانشمندان دیگر باشد. با توضیحات گفته شده به نظر می رسد حرکت مافوق نور با وجود اینکه عده محدودی از دانشمندان به آن اعتقاد دارند، امکان پذیر خواهد بود.

آیا بشر می تواند به حرکت مافوق نور دست یافته و سیارات ناشناخته را کشف کند؟ یا اینکه باید برای همیشه به تماشای سیارات با تلسکوپ دلخوش کند؟

malltina

مطالب مرتبط

چرا فضانوردان به جای مداد، از «قلم فضایی» استفاده می‌کنند؟

از یک نت‌برداری سریع گرفته تا خطاطی‌هایی که دل بیننده را می‌ربایند، ما انسان‌ها معمولا نوشتن را دست کم می‌گیریم. اما در فضا که قواعدی بسیار متفاوت از کره زمین وجود دارد، فضانوردان چطور قادر به نوشتن هستند؟ هرچه نباشد، گرانشی وجود ندارد که جوهر خودکار را پایین نگه دارد، بنابراین چطور می‌توان سر و... ادامه مطلب

باورهای قبلی درباره مریخ زیر سوال رفت؛ سیاره سرخ در گذشته پوشیده از یخ بوده

تا مدت‌ها تصور می‌شد مریخ در گذشته سیاره‌ای گرم و مرطوب بوده اما مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد سطح این سیاره پوشیده از صفحات یخ بوده و قسمت اعظم آب سطح آن ناشی از ذوب شدن یخچال‌ها بوده است.شواهد متعددی وجود دارند که نشان می‌دهد مریخ در گذشته سیاره ای مرطوب بوده است. اطلاعات جمع آوری... ادامه مطلب

از پرواز تا بازگشت اژدها؛ اسپیس ایکس چگونه با کرو دراگون تاریخ سازی کرد؟

یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های فضایی امروز با موفقیت به پایان رسید و فضانوردان ناسا که تقریبا دو ماه پیش پس از نزدیک به یک دهه از خاک ایالات متحده آمریکا به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) فرستاده شده بودند، با کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس به زمین رسیدند.در سال‌های گذشته فعالیت‌ شرکت‌های خصوصی در حوزه... ادامه مطلب

بازگشت موفق فضانوردان ناسا با کپسول کرو دراگون [تماشا کنید]

ماموریت تاریخی کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس تقریبا پس از دو ماه با موفقیت به پایان رسید و فضانوردان ناسا به زمین رسیدند.دیروز کپسول شرکت اسپیس ایکس همراه با دو فضانورد ناسا، «باب بهنکن» و «داگ هارلی» از ایستگاه فضایی بین‌الملللی (ISS) جدا شد و پس از تقریبا ۲۰ ساعت، این افراد به زمین رسیدند تا اولین ماموریت... ادامه مطلب

ناسا مریخ‌نورد «استقامت» را به فضا پرتاب کرد [تماشا کنید]

جدیدترین مریخ نورد ناسا به نام «استقامت» (Perseverance) عصر دیروز با موفقیت از ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شد و سفر تقریباً ۷ ماهه به مریخ را آغاز کرد. این ربات شش چرخ که تقریباً هم اندازه یک ماشین شاسی بلند است، پس از فرود خاک مریخ را به امید کشف گذشته مرموز این سیاره... ادامه مطلب

ویرجین گلکتیک از کابین فضاپیمای توریستی VSS Unity رونمایی کرد

ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) از کابین فضاپیمای VSS Unity رونمایی کرد. از جمله ویژگی‌های این کابین جادار که سفر کردن با آن در فضا راحت توصیف شده، می‌توان به صندلی‌های راحتی با پشتی خم شونده و نورپردازی خودکار اشاره کرد.شرکت بریتانیایی ویرجین گلکتیک که در زمینه توریسم فضایی فعالیت می‌کند، در رویدادی زنده در یوتیوب... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟