کامپیوتر کوانتومی گوگل در قاب تصاویر

حدودا یک ماه پیش بود که گوگل ادعا کرد به برتری کوانتومی دست پیدا کرده است؛ نقطه عطفی در صنعت تکنولوژی که میتواند جهان را متحول نماید. اما اعلام این خبر از سوی گوگل با ابهامات زیادی روبرو بود و حتی اندکی بعد IBM نیز این ادعا را به زیر سوال برد.

رایانش کوانتومی گرچه می تواند توان پردازشی جدیدی را در اختیار بشر قرار دهد اما مبحثی به شدت پیچیده است و درک و بررسی آن از عهده هر کسی ساخته نیست. البته چندی پیش در مطلبی چیستی برتری کوانتومی را بررسی کردیم و از کاربردهای آن با شما گفتیم.

در هر حال روز گذشته بود که جزئیات این دستاورد بزرگ تحت عنوان مقاله ای در نشریه معتبر نیچر منتشر شد و جزئیات آن به تایید گوگل رسید. شاید با خواندن این خبرها علاقمند باشید که بدانید کامپیوترهای کوانتومی گوگل چه مشخصات و توانمندی هایی دارند و چه محاسبات پیچیده ای را میتوان با آنها انجام داد. در ادامه این مطلب با ۱۵ اسلاید مختلف شما را بیشتر با کامپیوتر کوانتومی این شرکت آشنا میکنیم.

کامپیوتر کوانتومی گوگل

تصویری که در بالا می  بینید متعلق به یکی از کامپیوترهای کوانتومی گوگل است که بدون محفظه خنک کننده اش از آن عکس گرفته شده است. این کامپیوتر لایه های متعددی دارد که از بالا به پایین شکلی نزولی دارند و هر کدام دمای خنک سازی مختص به خود را دارد. دمای لایه پایینی که چیپ های محاسبات کوانتومی را در خود جای داده تنها کسری از یک درجه با دمای صفر فاصله دارد. پردازنده Sycamore گوگل ده ها خط ارتباطی کوچک دارد که آن را به جهان خارج متصل می کنند. این چیپ ۵۴ کیوبیت دارد که در واقع همان واحد اصلی برای ذخیره سازی و پردازش داده در یک کامپیوتر کوانتومی است.

کامپیوتر کوانتومی گوگل

این یک کامپیوتر کوانتومی است که از پردازنده ۵۴ کیو بیتی Sycamore گوگل بهره می گیرد و گوگل از آن برای نشان دادن برتری کوانتومی خود استفاده کرد. مخزن استوانه ای بزرگی که می بینید برای سرد کردن کامپیوتر به کار می رود تا انرژی خارجی مزاحمتی را برای کیوبیت های فوق حساس ایجاد نکنند.

 

کامپیوتر کوانتومی گوگل

کامپیوتر کوانتومی گوگل از ۲۱۶ کابل کواکیسال برای برقراری ارتباط با کیوبیت هایش استفاده می کند. بسته به نوعی تحقیقی که ممکن است از طریق این کامپیوتر انجام شود برخی از این کواکسیال از بدنه جدا می شوند.

کامپیوتر کوانتومی گوگل

این کابل ها به شدت گران هستند و هر کدامشان که ابعادی برابر با یک متر دارد حدودا ۱۰۰۰ دلار آب می خورد.

کامپیوتر کوانتومی گوگل

کامپیوتر کوانتومی گوگل ساختاری به شدت پیچیده دارد. هر کدام از کابل ها یا خطوطی که در اینجا می بینید وظیفه ارسال سیگنال های الکترمغناطیسی را بر عهده دارند که برای کنترل محاسبات و خوانش دیتای به دست آمده از کیوبیت ها به کار می روند.

کامپیوتر کوانتومی

گوگل چیپ های رایانش کوانتومی خود را با کمک دو قطعه ای می سازد که به یکدیگر متصل شده اند. در ست چپ اینترفیس کنترلی قرار دارد که برای برقراری ارتباط کامپیوتر با جهان خارج به کار می رود و در سمت راست المان چین قرار داده شده که کیوبیت های پردازش کننده دیتا را در دل خود دارد. اگر از نزدیک به این سازه نگاه کنید کلمه گوگل را مشاهده می کنید که از نقاط ریز ایریدیوم ساخته شده و از بخش میانی قابل مشاهده است.

کامپیوتر کوانتومی گوگل

در بخش بالایی کامپیوتر کوانتومی گوگل لینک های ارتباطی و تجهیزاتی قرار دارند که خنک کننده هلیوم مایع را به درون دستگاه هدایت می کنند.

کامپیوتر کوانتومی گوگل

از آنجایی که نمی توان اغلب قطعات مربوط به کامپیوترهای کوانتومی را از فروشگاه ها خریداری کرد، گوگل خودش فرایند طراحی و سر هم کردن آنها از جمله چیپ Sycamore را انجام می دهد. در این تصویر جیمی چن از محققان گوگل را می بینید که توضیح می دهد چطور دو چیپ (یکی از این چیپ ها ۵۴ کیوبیت دارد و دیگر آنها را کنترل می کند) به یکدیگر متصل شده اند.

کامپیوتر کوانتومی گوگل

گوگل امیدوار است قطعاتی مانند این بورد ارتباطی را که برای ارسال سیگنال به کیوبیت ها مورد استفاده قرار می گیرد، تا حد ممکن کوچک کند. با افزایش کیوبیت ها کوچک سازی این قطعات اهمیت ویژه ای می یابد.

کامپیوتر کوانتومی گوگل

چیپ رایانش کوانتومی Sycamore گوگل در دو آرایه دو بعدی ۵۴ کیوبیت دارد و هر بار که قرار باشد برنامه ای روی این چیپ اجرا شود باید پیکره بندی کیوبیت ها تغییر داده شود. این مجسمه نمادی از وضعیت های مختلف کیوبیت ها با لایه های متفاوت در طول زمان است.

کامپیوتر کوانتومی گوگل

گوگل ابراز امیدواری کرده که با کاهش خطاها و افزایش شمار کیوبیت های پردازش کننده دیتا کامپیوترهای کوانتومی را در سال های آتی به مقدار قابل توجهی بهبود بدهد.

کامپیوتر کوانتومی گوگل

برای خواندن وضعیت کیوبیت ها در انتهای یک محاسبه کوانتومی، به سخت افزار خاصی نیاز است.

کامپیوتر کوانتومی گوگل

برای برقراری ارتباط با کیوبیت های یک کامپیوتر کوانتومی، پالس های الکتریکی به شدت کنترل شده (که در اینجا از طریق نمایشگر اسیلیسکوپ بالا قابل رویت هستند) برای کابل هایی ارسال می شوند که مستقیما به پردازنده رایانش کوانتومی متصل شده اند.

کامپیوتر کوانتومی گوگل

یک نمایشگر دستورالعمل های دقیق پردازش دیتا را که برای کامپیوتر کوانتومی گوگل ارسال می شود، نشان می دهد.

کامپیوتر کوانتومی گوگل

لوگوی گوگل به همراه نماد |> که در فیزیک کوانتوم به کار می رود آزمایشگاه رایانش کوانتومی گوگل را مزین کرده است.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

اپ گوگل Messages به زودی پیامک‌های رمز پویا را به طور خودکار حذف می‌کند

گوگل به زودی قابلیت جدیدی را به اپ Messages اضافه می‌کند که پیامک‌های حاوی رمز پویا را شناسایی کرده و آن‌ها را پس از ۲۴ ساعت به طور خودکار حذف می‌کند.این روزها به خاطر استفاده از انواع سرویس‌های اینترنتی و بانکی، دریافت پیامک‌های رمز پویا یا یکبار مصرف (OTP) عادی شده است. این پیامک‌ها پس... ادامه مطلب

قابلیت حذف نویز گوگل میت برای اندروید و iOS منتشر شد

گوگل از امروز شروع به انتشار قابلیت حذف نویز گوگل میت برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS کرده که البته در اختیار تمام کاربران قرار نمی‌گیرد.طبق گفته گوگل، در صورتی که یکی از مشتریان «G Suite Enterprise» یا «G Suite Enterprise for Education» باشید، به این ویژگی دسترسی پیدا می‌کنید. برای اولین بار چندین ماه... ادامه مطلب

اندروید ۱۲ نصب برنامه‌ها از اپ استورهای شخص ثالث را آسان‌تر می‌کند

گوگل اعلام کرد اندروید ۱۲ نصب اپ‌ها از فروشگاه‌های اپلیکیشن شخص ثالث را آسان‌تر می‌کند. غول موتورهای جستجو می‌گوید این تغییر را به دلیل بازخورد توسعه دهندگان صورت داده است.کاربران اندروید حالا هم می‌توانند اپ‌ها را از فروشگاه‌های اپلیکیشن شخص ثالث مثل گلکسی استور سامسونگ نصب کنند. حال گوگل در واکنش به بازخورد توسعه دهندگان... ادامه مطلب

فروش کروم کست جدید گوگل پیش از رونمایی رسمی

گوگل چهارشنبه شب مراسمی را برای معرفی گوشی پیکسل ۵ برگزار می‌کند که انتظار می‌رود در آن شاهد رونمایی از نسخه جدید کروم کست نیز باشیم، با این حال به تازگی این دستگاه در یک فروشگاه عرضه شده است.در گذشته این محصول در فروشگاه‌های والمارت و «The Home Depot» موجود بود، البته تنها در برخی... ادامه مطلب

هرآنچه از رویداد معرفی پیکسل ۵ گوگل انتظار داریم

گوگل چهارشنبه شب مراسم پاییزی خود به نام «Launch Night In» را به صورت مجازی برگزار می‌کند که در آن شاهد رونمایی از محصولات جدید این کمپانی مانند گوشی پیکسل ۵ خواهیم بود.در هفته‌های اخیر شاهد انتشار گزارش‌ها و شایعات زیادی درباره محصولات جدید گوگل بوده‌ایم. این غول دنیای فناوری کمتر از دو ماه پیش... ادامه مطلب

گوگل مپس به رابط کاربری مخصوص خودرو مجهز می‌شود

در حال حاضر گوگل دارای رابط کاربری ناوبری مخصوص خودرو در اپ اندروید اتو است، با این حال ظاهرا در آینده چنین ویژگی درون گوگل مپس قرار می‌گیرد.رابط کاربری جدید گوگل مپس شباهت زیادی به اندروید اتو دارد، اما تفاوت‌هایی میان آن‌ها نیز به چشم می‌خورد چرا که این UI مبتنی بر اپ مپس است.... ادامه مطلب

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟