ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مشکلات ریوی ناشی از سیگار الکترونیکی
علمی

عامل مرگ و میر ناشی از سیگار الکترونیکی شناسایی شد

محققان علت شیوع بیماری‌های ریوی و مرگ بر اثر مصرف سیگارهای الکترونیکی را شناسایی کرده اند که ظاهرا به استفاده از یک افزودنی روغنی ارتباط دارد. سیگارهای الکترونیکی تا مدتی قبل به عنوان محصولاتی با زیان ...

یونس مرادی
نوشته شده توسط یونس مرادی | ۱۸ آبان ۱۳۹۸ | ۱۰:۳۰

محققان علت شیوع بیماری‌های ریوی و مرگ بر اثر مصرف سیگارهای الکترونیکی را شناسایی کرده اند که ظاهرا به استفاده از یک افزودنی روغنی ارتباط دارد.

سیگارهای الکترونیکی تا مدتی قبل به عنوان محصولاتی با زیان کمتر از دخانیات عادی در نظر گرفته می شدند اما شیوع نگران کننده مشکلات ریوی شدید در میان کاربران آن تاکنون باعث بیماری صدها فرد و مرگ ۳۹ نفر شده است. «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» آمریکا (CDC) پس از آزمایش ۲۹ نفر مبتلا به مشکلات ریوی ناشی از سیگار الکترونیکی ، در مایع ریوی آنها ماده ای به نام «ویتامین E استات» پیدا کرده است.

ویتامین E استات ماده ای روغنی است که در بسیاری از محصولات از جمله غذاها، مکمل ها و حتی کرم های صورت بکار می رود. به گفته پروفسور Michelle Francl شاید این روغن برای پوست مفید باشد اما حین قرار گرفتن در معرض حرارت، مثل گریس عمل می کند. پیش از این هم برخی محققان هشدار داده بودند که استنشاق ماده مذکور در عملکرد ریه اختلال ایجاد می کند.

مشکلات ریوی ناشی از سیگار الکترونیکی

به باور بازرسان CDC تولیدکنندگان به عنوان غلیظ کننده از ویتامین E استات استفاده می کنند. علاوه بر این ماده مذکور به نوعی THC را شبیه سازی می کند. THC یا تتراهیدروکانابینول یکی از گونه های کانابینویدها و از محرک های عصبی موجود در شاهدانه است که باعث ایجاد توهم در افراد می شود. THC هم در مایع ریوی ۸۲ درصد از افراد تحت آزمایش پیدا شده است.

CDC وجود افزودنی های دیگر در مایع ریوی بیماران از جمله ترکیبات مواد معدنی و روغن های گیاهی را نیز آزمایش کرده اما به نتیجه خاصی دست پیدا نکرده است. با این وجود نمی توان به طور قطع ویتامین E استات را  تنها دلیل مشکلات ریوی ناشی از سیگار الکترونیکی تلقی کرد.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا نسبت به تهیه سیگارهای الکترونیکی از مراکز غیرمجاز و اضافه کردن مواد دیگر به آنها توسط خود افراد هشدار داده است.

«بهزاد ولیزاده»، مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات نیز  با اشاره به مضرات سیگارهای الکترونیکی هشدار داده که این محصولات نوجوانان و جوانان را به سمت مصرف سیگارهای معمولی و قلیان سوق می دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی