همه چیز درباره آیفون 13
بازداشت تبعه چینی در فرودگاه آمریکا به خاطر سرقت اطلاعات محرمانه

بازداشت تبعه چینی در فرودگاه آمریکا به خاطر سرقت اطلاعات محرمانه

یک تبعه چینی به جرم سرقت اطلاعات محرمانه از یک شرکت آمریکایی برای چین، در دادگاه شهر سنت لوئیس ایالت میسوری آمریکا متهم شناخته شد.

متهم این پرونده هایتائو شیانگ (Haitao Xiang) نام داشته و کارمند شرکتی به نام Monsanto بوده است. ماموران فدرال ایالات متحده این فرد را در یکی از فرودگاه های این کشور قبل از سوار شدن به هواپیما به مقصد چین دستگیر کرده اند و می گویند در وسایل او یک نرم افزار انحصاری مربوط به کشاورزی را کشف کرده اند.

چین سال ۲۰۰۸ طرحی به نام «Thousand Talents Plan» را اعلام کرد و از طریق آن محققان علمی که ایالات متحده آنها را تهدیدی برای امنیت ملی این کشور معرفی کرده بود، جذب می کرد.

«John Demers»، دستیار دادستانی در رابطه با این پرونده می گوید:

«ژیانگ با توجه به سابقه خود در شرکت Monsanto، از سوی دولت چین ترفیع درجه پیدا کرد و یک سال پس از برگزیده شدن در طرح Talents Plan، از سمت خود استعفا داد و بلیت یک طرفه به چین خرید. اما در فرودگاه با نسخه ای از الگوریتم اختصاصی این شرکت دستگیر شد. این پرونده نمونه دیگری از سوء استفاده دولت چین از طرح مذکور برای تشویق افراد به سرقت اطلاعات محرمانه از شرکت های آمریکایی است.»

ژیانگ در حال حاضر در زندان شهرستان راندولف در ایالت ایلینوی نگهداری می شود و منتظر تصمیم قاضی پرونده است.

ژیانگ ۴۲ سال دارد و به مدت ۱۷ سال در ایالات متحده زندگی کرده و صاحب و زن و فرزند است. وکیل آقای ژیانگ می گوید موکلش بی‌گناه است و خارج شدن او از آمریکا خطری ندارد.

اواخر آذر ماه سال ۹۷ وزارت دادگستری ایالت متحده از سرقت اطلاعات محرمانه و دارایی های فکری بیش از ۴۵ سازمان و شرکت آمریکایی در طول ۱۲ سال اخیر خبر داد. در این پرونده نیز چینی ها متهم ردیف اول بودند و دو فرد به نام های ژو هووا و ژانگ شیلانگ که در قالب گروه های هکری فعالیت های خرابکارانه می کردند، تحت پیگرد قضایی ایالات متحده قرار گرفتند.

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato