سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به پرونده نقش داشتن بن سلمان در هک گوشی بزوس شد

روز گذشته بازرسان سازمان ملل متحد خواستار بررسی همه جانبه و فوری نقش محمد بن سلمان (شاهزاده عربستانی) در هک گوشی موبایل جف بزوس شدند که پیشتر خبر مربوط به آن در نشریات معتبر دنیا منتشر گردید.

این گزارش که صبح دیروز منتشر شد، حکایت از آن دارد که در اردیبهشت ماه سال ۲۰۱۸ یعنی حدودا یک ماه بعد از آنکه بن سلمان و بزوس شماره تلفن های خود را از طریق واتس اپ برای یکدیگر ارسال کردند، شاهزاده عربستان یک فایل ویدیویی حاوی کدهای مخرب را برای بزوس ارسال کرد تا از طریق آن اطلاعات حساس درون گوشی وی را سرقت نماید.

کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارش خود خاطرنشان کرده اند که جف بزوس احتمالا به خاطر مالکیت نشریه واشنگتن پست هدف این حمله هکی قرار گرفته است. این نشریه مقالات انتقادی زیادی را در رابطه با نظام حاکم بر عربستان سعودی منتشر می کرد و اغلب این محتوا هم به قلم جمال خاشقجی نوشته می شد؛ همان روزنامه نگاری که در کنسولگری عربستان سعودی واقع در استانبول به طرز فجیعی کشته شد. بعد از این اتفاق گفته شد که احتمالا بن سلمان در قتل خاشقجی نقش داشته هرچند که او همواره این اتهامات را رد کرده است.

Agnes Callamard و David Kaye از کارشناسان سازمان ملل متحد ضمن آنکه خواستار بررسی فوری نقش بن سلمان در این اتفاقات شدند در گزارش خود آورده اند:

اطلاعاتی که ما دریافت کرده ایم از نقش داشتن احتمالی شاهزاده عربستان در هک گوشی آقای بزوس حکایت دارند که با هدف نظارت بر گزارشات واشنگتن پست در مورد عربستان، اگر نگوییم ساکت کردن این نشریه، انجام گرفته است.

Callamard و Kaye در گزارش خود خواستار اقدام فوری توسط آمریکا و دیگر مقامات مربوطه در این پرونده شدند تا نقش مستمر، چندین ساله، مستقیم و شخصی بن سلمان در تلاش های دولت عربستان برای هدف قرار دادن مخالفان آن آشکار گردد.

حکومت عربستان در توییتی اتهامات مطرح شده در گزارش سازمان ملل را «بی پایه» خواند و خواستار رسیدگی دقیق به این اتهامات شد.

سازمان ملل متحد در گزارش خود به کمپینی چندین ساله اشاره کرده که توسط دولت عربستان و با هدف مقابله با انتقاداتی به راه افتاده بود که از سوی منتقدان حاکمان عربستان سعودی مطرح می شد. در همین رابطه بزوس از جمله اهداف همیشگی حملات آنلاینی بود که ارتش سایبری شاهزاده عربستان به راه انداخته بودند.

مطالب مرتبط

هک ده‌ها سرور سازمان ملل متحد در وین و ژنو

بر اساس سندی که از سازمان ملل متحد درز کرده، هکرها سال گذشته میلادی با هدف جاسوسی به سرورهای دفاتر این سازمان در ژنو و وین نفوذ کرده اند. از هویت هکرها و داده های به سرقت رفته اطلاعاتی در دست نیست.خبرگزاری The New Humanitarian با دسترسی به یکی از اسناد محرمانه سازمان ملل متحد،... ادامه مطلب

سازمان ملل متحد: گوشی مدیرعامل آمازون احتمالاً با جاسوس افزار اسرائیلی هک شده است

سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی در روز چهارشنبه، شرکت جاسوسی اسرائیلی NSO را عامل اصلی هک گوشی جف بزوس توسط محمد بن سلمان معرفی کرده است.در گزارش سازمان ملل متحد آمده که بهار سال 2018 محمد بن سلمان و جف بزوس رابطه ای دوستانه در واتس اپ داشته اند. اما ارسال یک فایل ویدیویی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟