آیا ماسک از گسترش ویروس‌ها جلوگیری می‌کند؟

شیوع ویروس کرونا سبب شده تا مردم دنیا از ترس این ویروس کشنده که تاکنون بیش از 100 نفر را در چین به کشتن داده، در مکان های عمومی با ماسک تنفسی ظاهر شوند. اما آیا استفاده از ماسک تأثیری در برابر بیماری های ویروسی دارد؟

اغلب بیمارانی که به ویروس کرونا مبتلا می شوند، سرفه و آبریزش بینی پیدا می کنند که به شیوع سریع این ویروس منجر می شود. متداول ترین ماسکی که بسیاری از مردم از آن استفاده می کنند، ماسک جراحی است که معمولاً از کاغذ تشکیل می شود. دسته دیگری از ماسک های تنفسی نیز به کمک فیلتر، هوا را تصفیه کرده و با نام N95 شناخته می شوند.

تاثیر ماسک تنفسی در گسترش ویروس ها

اظهارات ضد و نقیضی در مورد مؤثر بودن ماسک های تنفسی در برابر ویروس هایی همچون کرونا وجود دارد. سال 2014 محققان کانادایی پس از بررسی مقالاتی در مورد میزان اثربخشی ماسک های جراحی و تنفسی در برابر ویروس سارس که رابطه نزدیکی با ویروس کرونا دارد، به این نتیجه رسیدند که سه تحقیق استفاده از ماسک را مؤثر دانسته و سه تحقیق دیگر آن را بی تأثیر توصیف کرده اند.

البته پژوهشگران دریافتند ماسک تنفسی، اثر مراقبتی بیشتری در مقایسه با ماسک جراحی معمولی دارد. یافته های این تحقیق به معنی کنار گذاشتن ماسک نیست و داشتن یک عامل محافظتی ساده در برابر دهان و بینی، بهتر از نبود آن است. ماسک جراحی تا حدودی از فرد در برابر بیماری هایی همچون آنفلوانزا محافظت می کند؛ به همین دلیل به طور گسترده در سیستم های پزشکی سراسر دنیا استفاده می شود.

مطالعه ای که سال 2008 انجام شده نشان داد خانواده هایی که یکی از اعضای آنها پس از مبتلا شدن به بیماری شبیه آنفلوانزا از ماسک کاغذی به شکل صحیح و به طور مرتب استفاده کرده اند، احتمال مبتلا شدنشان حدوداً 80 درصد نسبت به خانواده هایی که از ماسک استفاده نکرده بودند، کاهش پیدا کرده است.

تحقیقات دیگری که در خوابگاه های دانشجویی و خانوارها انجام شده اند، به نتایج مشابهی ختم شده اند. البته در این تحقیقات از شرکت کنندگان خواسته شده بود تا دستان خود را به خوبی بشویند.

با این حال نباید انتظارات زیادی از ماسک جراحی داشت؛ خصوصاً اگر فرد بیمار نبوده و هدف از گذاشتن آن روی صورت در امان ماندن از دیگران باشد. «Robert Amler»، یکی از رؤسای کالج پزشکی نیویورک (New York Medical College) می گوید:

«ماسک برای محافظت از بیمار در برابر دیگران ساخته نشده، بلکه قرار است از دیگران در برابر فرد بیمار مراقبت کند.»

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) توصیه می کند تمام افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده یا مشکوک به آن هستند، در اتاقی که دیگران هم در آن حضور دارند ماسک بزنند. در صورتی که بیمار نمی تواند از ماسک استفاده کند، افرادی که با او زندگی می کنند باید از ماسک استفاده کنند. این مرکز به پرسنل بیمارستان ها نیز توصیه کرده تا حین معاینه اولیه افراد مشکوک به ویروس کرونا ماسک داشته باشند.

ماسک جراحی در مقایسه با ماسک تنفسی ضخامت کمتری داشته و امکان ورود و خروج هوا از اطراف آن وجود دارد. البته به گفته «Amler» این ماسک تا حدودی از برخورد آب دهان یا بینی به صورت جلوگیری کرده و مانع از دست زدن به بینی می شود.

ماسک های N95 نیز کاملاً بی نقص نبوده و نقاط ضعف خود را دارند. این دسته از ماسک ها به خوبی صورت را می پوشانند ولی استفاده طولانی مدت از آنها فرد را اذیت کرده و تنفس را برای افراد معمولی و افرادی که از مشکلات تنفسی رنج می برند، مشکل می کنند. همچنین کودکان و افراد ریش دار نمی توانند از آنها استفاده کنند.

استفاده از ماسک کمترین کار برای مراقبت از خود و دیگران در برابر بیماری های واگیردار است. شستن مرتب دست ها و عدم تماس با افراد مبتلا، دیگر اقدامات مراقبتی هستند که همه باید انجام دهند. در صورتی که فرد بیمار شد بهتر است در خانه بماند.

مطالب مرتبط

خرید ۹۰ درصد موجودی رمدسیویر توسط آمریکا؛ داروی کرونا فعلا به بقیه نمی‌رسد

اخیرا گیلیاد قیمت داروی درمان کرونا رمدسیویر را اعلام کرده و حالا خبر رسیده که دولت دونالد ترامپ تمام موجودی این شرکت را خریداری کرده است.به گزارش گاردین، ایالات متحده آمریکا برای مدت زمان سه ماه ظرفیت تولید شرکت گیلیاد را خریداری کرده است. چنین اقدامی، مانع از ارسال این دارو به کشورهای اروپایی و... ادامه مطلب

قیمت داروی رمدسیویر برای درمان کرونا مشخص شد

کرونا بزرگترین بحران کنونی بشر است و تحقیقات گسترده‌ای پیرامون داروها و واکسن آن صورت می‌گیرد. «رمدسیویر» یکی از داروهای احتمالی این بیماری محسوب می‌شود که اخیرا قیمت آن توسط شرکت گیلیاد اعلام شده است.به گزارش الجزیره، در ایالات متحده آمریکا و چندین کشور پیشرفته دیگر، هزینه درمان ۵ روزه با داروی رمدسیویر برابر با ۲۳۴۰... ادامه مطلب

نوع جدیدی از آنفلوانزای خوکی با پتانسیل دنیاگیری در چین کشف شد

محققان چینی نوع جدیدی از آنفلوانزای خوکی با پتانسیل دنیاگیری را کشف کردند. این ویروس که G4 نام دارد، از آنفلوانزای خوکی زیرگروه H1N1 مشتق شده که سال ۲۰۰۹ دنیاگیر شد.محققان دانشگاه‌های چین و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین می‌گویند ویروس G4 «تمام مشخصه‌های ضروری سازگاری بالا برای بیمار کردن انسان» را دارد.به... ادامه مطلب

مدیر مؤسسه بهداشت جهانی هاروارد: کرونا حداقل تا ۱۲ ماه دیگر با ما خواهد بود

مدیر مؤسسه بهداشت جهانی هاروارد می‌گوید رعایت اقدامات پیشگیرانه ویروس کرونا مثل استفاده از ماسک و فاصله گیری اجتماعی، ممکن است برای ۱۲ ماه دیگر تمدید شوند.بر اساس گزارشی که در سایت BGR منتشر شده، «Ashish Jah»، مدیر مؤسسه بهداشت جهانی هاروارد گفته: «این [ویروس کرونا] نه تنها فروکش نکرده، بلکه حداقل تا ۱۲ ماه... ادامه مطلب

ویروس کرونا چه تاثیرات بلندمدتی می‌تواند روی بیماران داشته باشد؟

کووید-۱۹، بزرگترین بحران کنونی بشر صدمات زیادی به بیماران می‌زند و تا امروز بیش از ۵۰۰ هزار نفر قربانی آن شده‌اند، اما ویروس کرونا چه تاثیرات بلندمدتی روی بدن مبتلایان دارد؟کرونا یک ویروس خطرناک و کشنده است که می‌تواند بدون هیچ‌گونه علائمی، یک فرد را مبتلا کرده باشد و پس از مدتی نیز وی را... ادامه مطلب

شمار قربانیان ویروس کرونا در جهان از مرز ۵۰۰ هزار نفر عبور کرد

چندین ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا می‌گذرد و حالا بر اساس جدیدترین آمارها، شمار مبتلایان به این بیماری از مرز ۱۰ میلیون نفر عبور کرده و تا به امروز بیش از ۵۰۰ هزار نفر قربانی آن شده‌اند.بر اساس گزارشی که Science Alert از سوی دانشگاه «جان هاپکینز» منتشر کرده، شمار مبتلایان به کرونا و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟