کاهش 50 درصدی تولید ماشین سنگین در کشور

کاهش 50 درصدی تولید ماشین سنگین در کشور

متاسفانه در کنار تمام مشکلات داخلی و خارجی، انباشت قطعات و مواد اولیه وارداتی تولید قطعه در گمرک، جدیدترین مشکل صنعت قطعه سازی است. صنعت خودرو و قطعه سازی در چرخه معیوبی گرفتار شده که علی رغم تامین قطعات و ورود آنها به گمرک، امکان ترخیص مواد اولیه برای استفاده در کارخانه‌های قطعه سازی و خودروسازی وجود ندارد.

نتیجه این شرایط این است که از یک طرف تیراژ تولید خودرو نزولی شده و از طرف دیگر درصد قابل توجهی از خودروهای تولیدی هم به علت کسری قطعات، به طور ناقص تولید شده، در کف کارخانه های خودروسازی مانده و امکان عرضه آنها به بازار وجود ندارد. این وضعیت موجب کاهش عرضه و ملتهب شدن بازار خودرو از یک طرف و تشدید مشکلات مالی خودروسازان و قطعه سازان از طرف دیگر خواهد شد.

بر اساس آمار در 9 ماهه امسال تولید انواع ماشین سنگین از جمله انواع کامیون، کامیون کشنده، اتوبوس، مینی‌بوس، ون و کمباین به ترتیب 63، 52.2 و 50.9 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته؛ به ‌طوری‌ که در این مدت تولید این سه گروه ماشین سنگین به ترتیب 3196، 1456 و 294 دستگاه بوده است. این در حالی است که تولید این سه گروه در مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 8647، 3048 و 599 دستگاه بوده است.

همچنین در 9 ماهه امسال 524 هزار و 200 دستگاه انواع سواری تولید شده که نسبت به تولید 750 هزار و 800 دستگاه در مدت مشابه سال گذشته 25.7 درصد کاهش داشته است.

با این حال تولید وانت و تراکتور در این مدت 16.5 و 15.7 درصد افزایش یافته است.

تولید لاستیک خودرو و روغن موتور نیز در این مدت 2.1 و 18.3 درصد نسبت به 9 ماهه سال گذشته کاهش داشته است.

آمار تولید کالاهای منتخب صنعتی

ماشین سنگین

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.