چرا مردم به راحتی فریب تئوری‌های توطئه آنلاین را می‌خورند؟

چرا مردم به راحتی فریب تئوری‌های توطئه آنلاین را می‌خورند؟

در سال‌های اخیر علم پیشرفت زیادی داشته اما اطلاعات غلط یکی از بزرگترین مشکلات دنیای مجازی محسوب می‌شود. بسیاری از مردم در سراسر جهان به علت فقدان دانش کافی در علوم پایه، به راحتی توسط تئوری‌های توطئه آنلاین گول می‌خورند.

امروزه علم مورد احترام بسیاری از افراد در سراسر جهان است. متاسفانه اطلاعات غلط یکی از رقبای علم محسوب می‌شود. ۷ نفر از هر ۱۰ نفر آمریکایی به این موضوع اعتقاد دارند که مزایای علم از ضررهای آن بیشتر است و ۹ نفر از هر ۱۰ نفر بر این باورند که علم و فناوری فرصت‌های بیشتری برای نسل آینده ایجاد می‌کنند. دانشمندان در درک جهان و همچنین مکانیزم‌های بیولوژی پیشرفت چشمگیری داشته‌اند و پیشرفت در محاسبات به نفع تمام زمینه‌های علمی بوده است.

با وجود این موارد، بسیاری از مردم با اطلاعات غلط و جعلی احاطه شده‌اند. برای مثال تغییرات اقلیمی را در نظر بگیرید. در حالی که اکثر دانشمندان مردم را عامل اصلی گرمایش زمین می‌دانند، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که یک سوم مردم مخالف این نتیجه‌گیری هستند.

بسیاری از افراد با تحصیلات دانشگاهی، دارای نقص بزرگی در زمینه علوم پایه هستند و همچنین به خرافات و باورهایی که مدرکی برای تایید آن‌ها وجود ندارد، اعتقاد دارند. یکی از راه‌های مقابله با این مشکل، امکان شناسایی راحت‌تر اطلاعات شبه علم به صورت آنلاین است. در همین راستا، آزمایشگاهی در دانشگاه آریزونا یک ردیاب شبه علم مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده که به صورت رایگان به عنوان افزونه مرورگر وب و اپلیکیشن گوشی‌های هوشمند عرضه می‌شود.

علاقه شدید مردم به اطلاعات جعلی

خرافات و باورهای ماوراء‌الطبیعه می‌توانند مردم را در هر نقطه از زمین از جمله غرب و آمریکا تحت تاثیر قرار دهند. یک نظرسنجی سالیانه که توسط جامعه‌شناسان در دانشگاه چپمن صورت گرفت، مشخص کرد که بیش از نیمی از جامعه به ارواح و وجود تمدن‌های باستانی مانند آتلانتیس اعتقاد دارند. بیش از یک سوم جامعه نیز فکر می‌کنند که بیگانگان در گذشته از زمین بازدید کرده‌اند و یا هم اکنون چنین موضوعی در جریان است. بیش از ۷۵ درصد جامعه به چندین موارد ماوراء‌الطبیعه اعتقاد دارند. این نظرسنجی نشان داد که این آمار در سال‌های اخیر افزایشی بوده است.

اعتقاد گسترده به ستاره شناسی یکی موضوع اساسی محسوب می‌شود. ستاره شناسی توسط طالع‌بینی که در مجلات و روزنامه‌ها چاپ می‌شوند، جایگاه مهمی در فرهنگ مردم پیدا کرده. افراد تحصیلکرده بیش از سایر مردم به این باورها اعتقاد دارند. بر اساس نظرسنجی‌ها، بیش از سه چهارم دانشجویان ستاره شناسی و طالع‌بینی را نوعی از علم می‌دانند و تنها نیمی از افراد مطرح در زمینه‌های علمی، آن را مبتنی بر دانش نمی‌دانند.

تئوری‌های توطئه به مواردی گفته می‌شود که در برابر مدارک و یا اطلاعاتی که اشتباه بودن آن‌ها را احتمالا ثابت می‌کنند، از خود مقاومت نشان می‌دهند. برخی از این تئوری‌ها سرگرم‌کننده هستند. پیروان نظریه زمین مسطح دو هزار سال پیشرفت علمی را زیر سوال برده‌اند. افراد زیادی در ۵ سال اخیر به ایده تخت بودن زمین علاقه نشان داده‌اند که توسط برخی اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌هایی مانند «ردیت» رواج پیدا کرده. بسیاری از مردم با مشاهده ویدیوهای یوتیوب تغییرات اقلیمی را رد می‌کنند. اطلاعات غلط موضوع خنده‌داری محسوب نمی‌شود، بلکه موضوع مرگ و زندگی است.

تئوری‌های توطئه

در یک دوره ۹۰ روزه شامل دسامبر، ژانویه و فوریه مردم بیشتر اطلاعات غلط درباره ویروس کرونا را لایک کرده بودند، با یکدیگر به اشتراک گذاشته و برای آن‌ها کامنت گذاشته بودند. در حقیقت اطلاعاتی که توسط CDC (مراکز کنترل بیماری‌ها) و سازمان جهانی بهداشت منتشر شده بودند، طرفداران کمتری داشتند.

مبارزه با اطلاعات غلط و علم جعلی یک اولویت اصلی محسوب می‌شود. در دنیایی که روزبه‌روز بیشتر به علم و فناوری وابسته می‌شود، جامعه تنها زمانی می‌تواند فعالیت کند که آگاهی بالایی داشته باشد. معلمان و اساتید در این زمینه باید عملکرد بهتری داشته باشند و نحوه تفکر را به افراد جوان آموزش دهند. با وجود چنین موضوعی، این مشکل فراتر از کلاس‌های درس رفته و اینترنت اولین منبع اطلاعات علمی برای ۸۰ درصد از افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله است.

یک مطالعه نشان داد اکثر نمونه‌های تصادفی از ۲۰۰ ویدیویی که در رابطه با رد نقش انسان‌ در  تغییرات اقلیمی در یوتیوب موجود هستند، یک توطئه محسوب می‌شوند. ویدیوها با تئوری‌های توطئه بیشتر بازدید گرفته بودند. مطالعه دیگری به این موضوع پی برد که یک چهارم از تمام توییت‌ها در رابطه با تغییرات اقلیمی توسط ربات‌ها تولید شده‌اند که باعث تقویت پیام‌های مورد علاقه منکران تغییرات اقلیمی می‌شوند.

تکنولوژی باعث نجات علم می‌شود؟

موفقیت اخیر یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی در زمینه شناسایی اخبار جعلی، امکان تشخیص علم جعلی در فضای آنلاین را نوید می‌دهد. کلید این راه حل، فناوری شبکه عصبی است. شبکه‌های عصبی از روی مغز انسان مدل‌ می‌شوند. آن‌ها از چندین پردازنده‌ به هم پیوسته تشکیل شده‌اند که قادر به شناسایی الگوهای معنادار در اطلاعاتی مانند لغات و تصاویر هستند. در حال حاضر شبکه‌های عصبی در زندگی روزمره ما نقش دارند که شناخته شده‌ترین آن‌ها، سیستم‌های پردازش زبان طبیعی مانند دستیار الکسا آمازون و گوگل هستند.

در دانشگاه آریزونا شبکه‌های عصبی بر اساس مقالات مشهور در زمینه تغییرات اقلیمی و تکامل بیولوژیکی توسعه پیدا کرده‌اند. این شبکه‌های عصبی در ۹۰ درصد مواقع عملکرد موفقی در شناسایی و ایجاد تمایز میان گندم و چمن دارند. آن‌ها با اسکن سریع یک سایت می‌توانند کیفیت و صحت اطلاعات موجود در آن‌ را تشخیص دهند. با آزمایش‌های بیشتر، انتظار می‌رود این شبکه‌های عصبی بتوانند در تمام زمینه‌های علمی کارآمد باشند.

تئوری‌های توطئه

هدف نهایی توسعه یک افزونه مرورگر وب برای شناسایی محتوای علمی و جعلی یک صفحه است. در صورتی که اطلاعات موجود در صفحه جعلی باشند، افزونه یک وب‌سایت معتبر و قابل اطمینان در رابطه با آن موضوع را به کاربر پیشنهاد می‌دهد. علاوه بر این افزونه، یک اپلیکیشن نیز برای گوشی‌های هوشمند توسعه پیدا می‌کند که از رابط کاربری مخصوص بازی‌ها بهره می‌برد. کاربران در این برنامه برای شناسایی اطلاعات جعلی با دوستان و اعضای خانواده خود رقابت می‌کنند. از اطلاعات بهترین کاربران برای آموزش شبکه عصبی استفاده خواهد شد.

شناسایی شبه علم و علم قلابی باید راحت‌تر از تشخیص اخبار غلط باشد، چراکه اعتقاد درونی نقش بسیار کمی در مشروعیت بخشیدن به علم دارد و علم توسط مدرک، منطق و تایید مشخص می‌شود. متخصصان به راحتی می‌توانند میان علم و تئوری‌های توطئه تمایز قائل شوند. با توجه به این موضوع، سیستم‌های یادگیری ماشینی می‌توانند توسط کارشناسان آموزش ببینند.

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato