جبران کمبود ونتیلاتور با ساخت ریه آهنی مدرن

یکی از مشکلاتی که جامعه جهانی با آن دست و پنجه نرم می‌کند، کمبود دستگاه‌‌‌های تنفس مصنوعی است. به همین دلیل می‌بینیم کمپانی‌های خودروسازی خط تولید‌های خود را وقف ساخت ونتیلاتور کرده‌اند. با این حال به نظر می‌رسد راه‌حل دیگری برای جبران این کمبود وجود داشته باشد. محققین بریتانیایی پیشنهاد می‌کنند که از دستگاه‌های تنفس مصنوعی فشار منفی یا به اصطلاح «ریه آهنی» استفاده کنند. در ادامه با دیجیاتو همراه باشید تا این دستگاه‌ها را بهتر بشناسیم.

دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور به بیمارانی که درگیر ویروس کرونا هستند و مشکلات ریوی حاد دارند، کمک می‌کند بهتر نفس بکشند. با این حال این روش مشکلات خاص خود را دارد که مهم‌ترین آن‌ها وارد کردن یک تیوب (لوله فنری) بلند به داخل ریه است تا اکسیژن مستقیما به آن پمپاژ شود. مشکل دیگری که وجود دارد، سخت بودن کار با آن‌هاست که نیروی آموزش دیده را می‌طلبد.

ریه آهنی

به این‌ها پیچیده، گران و خطرناک بودن را نیز اضافه کنید. در نتیجه استفاده از آن روی افراد سالم نیز توصیه نمی‌شود، زیرا عموما فرد باید بیهوش یا در برخی مواقع فلج موقت شود. در نتیجه استفاده از آن‌ها مشکلاتی را به همراه دارد. با این حال، ونتیلاتورهای فشار مثبت تناوبی (IPPV) یا همان ونتیلاتور‌هایی که پیش از این توضیح دادیم به کمک فشار مثبت و یک تیوب که اکسیژن را به ریه پمپاژ می‌کند، کار می‌کنند. ونتیلاتور‌های فشار منفی یا ریه آهنی، عملا برعکس این عمل می‌کنند.

ریه آهنی

اولین بار استفاده از ریه آهنی در قرن ۱۷ رواج یافت. حالت ابتدایی آن شامل یک سیلندر وکیوم است که فرد در آن جای می‌گیرد. البته سر شخص از دستگاه بیرون خواهد ماند. داخل این سیلندر، یک دیافراگم وجود دارد که به یک موتور الکتریکی متصل شده است. با روشن شدن این موتور، یک میل لنگ به حرکت در می‌آید که در پی آن، دیافراگم منقبض و منبسط می‌شود. با این کار، حجم داخل این سیلندر کم و زیاد می‌شود که خود فشار داخل آن را مثبت و منفی می‌کند. این تغییرات فشاری باعث می‌شود قفسه سینه بیمار نیز منقبض و منبسط شود که در نهایت منجر به سهولت در تنفس وی خواهد شد. این کار در زمانی که شخص فلج کامل است نیز کاربرد دارد.

ریه آهنی کاربرد خود را در سراسر قرن بیستم نیز حفظ کرد و بسیاری از بیمارستان‌ها و حتی بیماران خصوصی در خانه‌ها از آن استفاده می‌کردند. مهم‌ترین کاربرد آن برای بیماران فلج اطفال بود. با این حال ریه آهنی جای خود را به دستگاه‌های پیچیده‌تر داد و امروزه دیگر از آن‌ها استفاده چندانی نمی‌شود. بیماری کووید-۱۹ اما آمده تا همه چیز را تغییر دهد و این دستگاه نیز در این تغییرات قرار گرفته است.

ریه آهنی

مجموعه‌ای از ادارات دولتی، خصوصی، پزشکی و ارتشی بریتانیا، همگی نسبت به استفاده مجدد از این دستگاه‌ها خوشبین هستند. آن‌ها دستگاه اولیه‌ای به نام «اگزوونت» (Exovent) ساخته‌اند که در صورت گرفتن تاییدیه‌های مورد نیاز، به سرعت می‌توانند آن را به مرحله تولید برسانند. همانطور که گفتیم، برخلاف ونتیلاتورها، اگزونت‌ها نیاز به تیوب‌گذاری نداشته و طراحی و کارکرد ساده‌تری دارند.

استفاده از ریه آهنی به بیماران اجازه می‌دهد که در تمام مدت هوشیار باشند، دارو دریافت کنند، غذا بخورند و حتی با تلفن صحبت کنند. علاوه بر این، استفاده از ریه آهنی تا ۲۵ درصد خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را نسبت به ونتیلاتورهای متداول کاهش می‌دهد. محققین همچنین می‌گوند این دستگاه‌ها در بخش‌‌های دیگر بیمارستا‌ن‌ها نیز قابل استفاده هستند. در نتیجه می‌توان انتظار داشت که ICU ها خالی‌تر شوند و بیمارانی با شرایط وخیم‌تر، شانس زنده‌ماندن بیشتری داشته باشند.

ریه آهنی

ساخت ریه آهنی بسیار ساده است، زیرا قطعات آن به وفور یافت می‌شود و هیچ نیازی به اکسیژن تحت فشار نیز ندارند. این دستگاه‌ها تنها چند قطعه مکانیکی داشته و طراحی آن با ابعاد بیماری تطابق‌پذیر است. در صورتی که این طرح توسط سازمان بهداشت بریتانیا تایید شود، این کشور قادر خواهد بود هفته‌ای ۵ هزار ریه آهنی تولید کند.

مارگو جیمز (Margot James) رئیس تحقیقات دانشگاه وارویک می‌گوید:

ما بسیار خوشحالیم که با سازندگان اگزوونت همکاری می‌کنیم تا طراحی اولیه آن‌ها را به مرحله تولید برسانیم. محققین و مهندسین ما با اگزوونت همکاری‌های لازم را انجام می‌دهند تا طراحی، تامین قطعات و مهندسی اجزا را به بهترین نحو پیش ببرند.

مطالب مرتبط

چین: بازار غذاهای دریایی ووهان منشاء کرونا ویروس نبوده است

مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین اظهار داشته بازار غذاهای دریایی ووهان که نخستین بار ویروس کرونای جدید در آن گزارش شد بیشتر نقش «قربانی» را برای این پاتوژن داشته است.تا بحال بازار غذاهای دریایی هونان در ووهان چین عامل اصلی بسیاری از موارد ابتلا به کووید ۱۹ اعلام شده است. با این... ادامه مطلب

گوگل و اعلام برنامه بازگشایی دفاتر؛ دورکاری شمار بالایی از کارکنان تا پایان سال

شیوع کرونا باعث شد بسیاری از شرکت‌ها مانند گوگل تصمیم به دورکاری کارکنان خود بگیرند. حالا مدیرعامل گوگل و آلفابت، «ساندار پیچای» یک دید کلی از برنامه این شرکت برای بازگشت برخی کارکنان به سر کار ارائه کرده است.گوگل از تاریخ ۱۶ تیر ماه برخی از دفاتر خود در شهرهای مختلف را بازگشایی خواهد کرد... ادامه مطلب

چین در پی ردیابی دائمی سلامت شهروندان؛ نمره منفی برای مصرف سیگار و الکل

یکی از شهرهای چین، «هانگژو» از طرحی پیشنهادی پرده برداشته که بر اساس آن، امکان دسترسی دائمی به وضعیت سلامت شهروندان توسط یک اپلیکیشن فراهم می‌شود و بر اساس شرایط مختلف به آن‌ها امتیاز داده خواهد شد.این سیستم ردیابی توسط یک بارکد دیجیتال روی گوشی‌های افراد کار می‌کند. کد QR با شیوع کرونا در چین... ادامه مطلب

محققان درباره عواقب پنهان و غیرمنتظره پوشیدن ماسک هشدار می‌‌دهند

پوشیدن ماسک تا حد زیادی در برابر ابتلای به ویروس کرونا از ما محافظت می‌کند اما نباید فکر کنیم یک تکه پارچه ما را رویین تن کرده است.تحقیقات بسیاری کارایی ماسک در پیشگیری از شیوع کرونا را ثابت کرده‌اند و حتی بعد از بازگشایی کسب و کارها هم استفاده از آن در برخی مکان‌ها مثل... ادامه مطلب

محققان: تمام جهش‌های ویروس کرونا خنثی یا به ضرر این عامل مرگبار بوده‌اند

با وجود کاهش محدودیت‌ها در بسیاری از کشورها، کووید-۱۹ همچنان بزرگترین بحران جهان محسوب می‌شود و تحقیقات زیادی درباره آن صورت می‌گیرد. بر اساس تحقیقی جدید، جهش‌های ویروس کرونا روی قابلیت انتقال‌پذیری آن بی‌اثر هستند.این تحقیق که «کالج دانشگاهی لندن» سرپرستی آن را برعهده داشته، ژنوم‌های ویروس در بیش از ۱۵ هزار فرد مبتلا به... ادامه مطلب

بانک مرکزی در حال لغو اقدامات خود برای مبارزه با شیوع کرونا

بانک مرکزی از اولین نهادهایی بود که تصمیم گرفت با اقداماتی، مراجعه حضوری به بانک‌ها را کاهش دهد تا شیوع ویروس کرونا نیز در جامعه کاهش پیدا کند. اما به نظر می‌رسد حالا این اقدامات یکی پس از دیگری در حال کنار گذاشته شدن هستند.پس از تمدید خودکار کارت‌های بانکی منقضی شده تا پایان اردیبهشت... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟