سیاره فراخورشیدی «ناپدید شونده» احتمالا بقایای برخورد دو دنباله‌دار است

یافته‌های جدید نشان می‌دهند نخستین سیاره‌ای که خارج از منظومه شمسی کشف شده، یک سیاره نیست و احتمالاً یک ابر عظیم از غبارهاست که از برخورد دو سیارک یخی به وجود آمده است.

دوازده سال قبل اخترشناسان سیاره‌ای را در فاصله ۲۵ سال نوری از زمین که گمان می‌رفت شبیه به زحل باشد، در سامانه ستاره‌ای «فم الحوت» (Fomalhaut) شناسایی کردند و نام «فم الحوت بی» (Fomalhaut b) را روی آن گذاشتند.

اما حالا محققان دانشگاه آریزونا مدعی شده‌اند که تصاویر مرئی و فروسرخ این «سیاره» که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده‌اند، در واقع یک برخورد بسیار عظیم را نشان می‌دهند. آن‌ها تصاویر را با دقت بیشتری بررسی کردند و متوجه شدند تصاویر یاد شده اثرات به جای مانده از برخورد دو ستاره دنباله دار با پهنای ۲۰۱ کیلومتر را نشان می‌دهند.

فم الحوت بی

ستاره فم الحوت که گمان می رفت سیاره فم الحوت بی به دور آن گردش می کند. این ستاره که در فاصله ۲۵ سال نوری از زمین واقع شده، بسیار داغ تر از خورشید و ۱۵ برابر درخشان تر از آن است.

دنباله دارها پس از برخورد، ابری از ذرات غبار در حال گسترش را بر جای گذاشته‌اند که تصویر آن مدت کوتاهی پس از برخورد توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده است. دانشمندان می‌گویند چنین برخوردی به طور تخمینی هر ۲۰۰ هزار سال یک بار رخ می‌دهد و اطلاعات تازه‌ای در مورد تکامل سیارات می‌دهد.

پژوهشگران می‌گویند دنباله دارها در فاصله ۱۷.۷ میلیارد کیلومتری از ستاره «فم الحوت» و در صورت فلکی «ماهی جنوبی» (Piscis Austrinus) با هم برخورد کرده‌اند. به گفته محققان برخوردهایی شبیه به این در سامانه‌های دیگر هم رخ داده‌اند، اما تاکنون برخوردی با این عظمت در منظومه شمسی رصد نشده بوده است.

تصاویر تلسکوپ فضایی هابل از ابر غبار در حال گسترش فم الحوت بی، بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳. این ابر پس از برخورد دو ستاره دنباله دار که حول ستاره فم الحوت در گردش بوده اند، به وجود آمده است.

تلسکوپ هابل دیگر نمی‌تواند باقی مانده برخورد را رصد کند، چون ابر غبار از ذرات بسیار کوچکی تشکیل شده که یک پنجاهم قطر موی انسان هستند. این ابر پس از رصد در سال ۲۰۰۴ در حال گسترش بوده و گفته می‌شود حالا وسعت آن از مدار زمین به دور خورشید (۱۴۹ میلیون کیلومتر) نیز فراتر رفته است.

تحلیل تصاویری که هابل سال ۲۰۱۴ از «فم الحوت بی» گرفته بود، نشان داد که این جرم ناپدید شده است؛ بنابراین دیگر شکی باقی نماند که این جرم سیاره نیست. علاوه بر این محققان می‌گویند تصاویر اولیه نشان داده‌اند که این جرم به مرور زمان در حال محو شدن بوده و وقوع چنین چیزی برای سیارات بسیار دور از انتظار است.

مطالب مرتبط

اخترشناسان مرکز منظومه شمسی را با خطای ۱۰۰ متر پیدا کردند

محققان برای اولین بار توانستند مرکز ثقل منظومه شمسی را با خطای حدود ۱۰۰ متر شناسایی کنند که با توجه به مقیاس فوق العاده عظیم این سامانه بسیار دقیق محسوب می‌شود.شناسایی مرکز ثقل منظومه شمسی در نگاه اول کاری بسیار پیش پا افتاده به نظر رسیده و با نگاه به تصاویری که از این سامانه... ادامه مطلب

کشف دو ابرزمین با ویژگی‌های قابل توجه در فاصله ۱۱ سال نوری

گروهی از ستاره شناسان که آسمان را برای کشف سیاراتی شبیه زمین رصد می‌کنند، از کشف دو ابرزمین با ویژگی‌های قابل توجه در اطراف ستاره‌ای در همسایگی زمین خبر دادند.این دو ابرزمین Gliese 887b و Gliese 887c نام داشته و دور ستاره‌ای به نام Gliese 887 که در فاصله ۱۱ سال نوری از زمین قرار... ادامه مطلب

تایم لپس خیره کننده از فعالیت ۱۰ ساله خورشید در ۶ دقیقه [تماشا کنید]

ناسا ویدیویی زیبا از خورشید منتشر کرده که فعالیت این ستاره درخشان در طول ۱۰ سال را در قالب یک فایل ویدیویی ۶۱ دقیقه‌ای به تصویر می‌کشد.رصدخانه پویایی شناسی خورشید (SDO) که از سال ۲۰۱۰ توسط ناسا مأموریت رصد خورشید را بر عهده دارد، از ۲ ژوئن ۲۰۱۰ تاکنون بی وقفه خورشید را از مدار... ادامه مطلب

محققان ابرنواختر را شبیه سازی کردند [تماشا کنید]

ستاره‌های پرجرم زندگی خود را با انفجاری فوق العاده عظیم به نام ابرنواختر به پایان می‌برند. حال محققان به منظور درک هر چه بهتر این انفجار آن را در محیط آزمایشگاه شبیه سازی کردند.مرگ ستاره‌ها با انفجاری فوق العاده درخشنده همراه بوده و مواد تشکیل دهنده آن با سرعت بسیار زیاد به اطراف پخش می‌شوند.... ادامه مطلب

حلقه آتش در قاب دوربین؛ تصاویر خیره کننده از خورشیدگرفتگی اول تیر

ساکنان نوار باریکی در غرب آفریقا، شبه جزیره عربستان، هند و خاور دور دیروز شاهد خورشیدگرفتگی بودند. در ادامه گلچینی از تصاویر این پدیده زیبا را مشاهده می‌کنید.خورشیدگرفتگی روز یکشنبه ۱ تیر همزمان با انقلاب تابستانی نیمکره شمالی زمین رخ داد و دقایقی پس از طلوع خورشید در مناطق شمالی جمهوری دموکراتیک کنگو قابل مشاهده... ادامه مطلب

کشف نخستین الگوی منظم برای پالس های رادیویی دریافت شونده از فضا

محققان ریتم های عجیب و تکرار شونده ای را در پالس های رادیویی ساطع شونده از یک منبع فضایی ناشناخته کشف کرده اند. این پالس های رادیویی که با نام انفجارهای رادیویی سریع یا به اختصار FRB هم شناخته می شوند در یک الگوی تکرار شونده و ثابت به زمین می رسند.محققان هنوز نمی دانند... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟