چگونه در اکسل نمودار هیستوگرام رسم کنیم؟

نمودارهای هیستوگرام یا بافت نگاشت، ابزارهای کاربردی برای تحلیل فراوانی اطلاعات بوده که امکان مرتب کردن اطلاعات بصورت دسته‌های درون نمودار بصری مانند بار چارت را فراهم می‌کند. در این مطلب نحوه رسم نمودار هیستوگرام در اکسل را به شما آموزش می‌دهیم.

اول از همه باید بگوییم که این قابلیت در اکسل ۲۰۱۶ یا نسخه‌های جدیدتر آن وجود دارد و در نسخه‌های قدیمی‌تر مانند اکسل ۲۰۱۳ یا قبل‌تر نمی‌توانید نمودار هیستوگرام رسم کنید.

نحوه رسم نمودار هیستوگرام در اکسل

تحلیل فراوانی اطلاعات شامل گرفتن یک مجموعه اطلاعات و تعیین تعداد دفعات رخ دادن آن‌ها است. برای مثال شاید بدنبال دریافت مجموعه‌ای از نتایج آزمون دانش آموزان و تعیین این موضوع که این نتایج چند وقت یکبار بدست می‌آیند، باشید و یا اینکه نتایج چند بار درون مرز مشخصی قرار بگیرند.

malltina

نمودار هیستوگرام این کار را ساده می‌کند و اطلاعات را درون چارت اکسل قرار می‌دهد. برای رسم نمودار هیستوگرام در اکسل ابتدا باید این برنامه را اجرا و سپس اطلاعات را به صورت دستی انتخاب کنید.

نمودار هیستوگرام در اکسل

پس از انتخاب اطلاعات، تب «Insert» را در منوی بالای اکسل انتخاب کنید. در بخش «Charts» به نمودارهای مختلفی دسترسی پیدا می‌کنید. روی دکمه «Insert Statistic Chart» کلیک کنید تا نمودارهای موجود را به صورت یک لیست ببینید.

نمودار هیستوگرام در اکسل

در بخش هیستوگرام، روی اولین گزینه در سمت چپ کلیک کنید.

نمودار هیستوگرام در اکسل

با انتخاب این گزینه، یک نمودار هیستوگرام در صفحه گسترده قرار می‌گیرد. اکسل تلاش می‌کند تا فرمت نمودار را به صورت خودکار مشخص کند اما شاید پس از قرارگیری این نمودار نیاز، به ایجاد تغییرات دستی در آن داشته باشید.

شخصی‌سازی نمودار هیستوگرام

پس از اینکه هیستوگرام درون صفحه گسترده مایکروسافت اکسل قرار گرفت، شما می‌توانید با راست کلیک روی اسم محورها و انتخاب گزینه «Format Axis»، آن را ویرایش کنید.

نمودار هیستوگرام در اکسل

اکس سعی می‌کند دسته‌ها را برای استفاده در نمودار شما، شناسایی کند، با این حال شاید نیاز به ایجاد تغییرات توسط خود شما باشد. به عنوان مثال برای لیست نتایج دانش آموزان از ۱۰۰، شاید بخواهید نتایج را درون مقاطع تحصیلی که در دسته‌های ده‌تایی ظاهر می‌شوند، دسته‌بندی کنید.

شما می‌توانید کاری به دسته‌بندی اکسل با انتخاب گزینه «By Category» در منوی «Format Axis» نداشته باشید، البته اگر بخواهید این تنظیمات را تغییر دهید می‌توانید گزینه دیگری را انتخاب کنید. برای مثال گزینه «By Category» از اولین دسته در محدوده اطلاعات شما برای دسته‌بندی استفاده می‌کند. برای فهرست نتایج آزمون دانش آموزان، این گزینه نتیجه هر دانش آموز را جدا می‌کند که برای تحلیل فراوانی مناسب نیست.

نمودار هیستوگرام در اکسل

با انتخاب گزینه «Bin Width»، می‌توانید اطلاعات خود را درون گروه‌های مختلف ترکیب کنید. در مثال نتایج آزمون دانش آموزان می‌توانید با انتخاب عدد ۱۰ برای مقدار Bin Width، نمرات را به صورت ده‌تایی دسته‌بندی کنید.

نمودار هیستوگرام در اکسل

محور پایینی با پایین‌ترین عدد آغاز می‌شود که اولین Bin در این مثال، [۳۷, ۲۷] و بالاترین آن بدون توجه به حداکثر نمره ۱۰۰، [۱۰۷, ۹۷] است. گزینه «Number of Bins» نیز عملکرد مشابهی دارد، البته یک عدد ثابت برای دسته‌ها به نمایش گذاشته می‌شود. برای مثال با انتخاب عدد ۱۰، نتایج درون ۱۰ دسته قرار می‌گیرند.

در این مثال، پایین‌ترین نمره ۲۷ است بنابراین اولین دسته با همین نمره شروع می‌شود. در این محدوده بالاترین نمره ۳۴ است بنابراین در محور افقی اولین دسته به صورت [۳۴, ۲۷] است که البته دلیل چنین موضوعی، اطمینان از توزیع برابر در گروه‌های مختلف است.

نمودار هیستوگرام در اکسل

چنین روشی برای نتایج آزمون دانش آموزان شاید بهترین نباشد، اما اگر می‌خواهید همیشه تعداد مشخصی از گروه‌بندی‌ها به نمایش گذاشته شوند، باید از همین گزینه استفاده کنید.

شما می‌توانید اطلاعات را به صورت سرریز (Overflow) و پاریز (Underflow) دسته‌بندی کنید. برای مثال اگر بخواهید دیتا بالا یا پایین یک عدد مشخص با دقت بیشتری تحلیل شود، می‌توانید گزینه «Overflow Bin» را انتخاب و عدد موردنظر خود را وارد کنید.

برای مثال اگر خواستار تحلیل نرخ قبولی دانش آموزان با نمره کمتر از ۵۰ باشید، می‌توانید رقم Overflow Bin را روی ۵۰ تنظیم کنید. با این کار دسته‌ها با نمره کمتر از ۵۰ همچنان به نمایش گذاشته می‌شوند، اما اطلاعات بالاتر از نمره ۵۰ در یک دسته جدا قرار می‌گیرند. این بخش با گزینه‌های دیگر قابل ترکیب است که برای مثال می‌توان به Bin Width اشاره کرد.

نمودار هیستوگرام در اکسل

چنین کاری را می‌توان برای دسته‌های پاریز نیز انجام داد. برای مثال اگر نرخ رد شدن ۵۰ باشد، شما می‌توانید گزینه «Underflow Bin» را فعال و عدد ۵۰ را وارد کنید. با این کار نمرات بالای ۵۰ به صورت جداگانه و مانند گذشته به نمایش گذاشته می‌شوند، اما نمرات زیر ۵۰ در یک دسته قرار می‌گیرند.

نمودار هیستوگرام در اکسل

شما پس از رسم نمودار هیستوگرام در اکسل می‌توانید ظاهر آن را نیز تغییر دهید که شامل جایگزینی عنوان و نام محورها می‌شود که برای اینکار باید روی آن‌ها دوبار کلیک کنید. با راست کلیک روی نمودار و انتخاب گزینه «Format Chart Area» می‌توانید تغییرات بیشتری روی آن اعمال کنید.

با آموزش بالا می‌توانید نمودار بافت نگاشت موردنظر خود را در اکسل مایکروسافت رسم کنید.

مطالب مرتبط

قابلیت‌های اختیاری ویندوز ۱۰ چیست و چگونه آن‌ها را فعال کنیم؟

ویندوز ۱۰ به ویژگی‌های زیادی مجهز شده و با هر بروزرسانی، به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود که شماری از آن‌ها جزو قابلیت‌های اختیاری ویندوز ۱۰ هستند. در این مطلب آن‌ها را معرفی کرده و نحوه فعالسا‌زی آن‌ها را آموزش می‌دهیم.قابلیت‌های اختیاری ویندوز ۱۰ برای کاربران حرفه‌ای و همچنین مدیران آی‌تی توسعه پیدا کرده‌اند، هرچند شاید... ادامه مطلب

چگونه در اکسل نام سری داده را تغییر دهیم؟

سری داده در مایکروسافت اکسل، مجموعه‌ای از داده‌ها است که در یک ردیف یا ستون به نمایش گذاشته می‌شوند و با استفاده از نمودار یا چارت ارائه می‌شوند که برای کمک به تحلیل خود، می‌توانید نام آن‌ها را تغییر دهید.در اکسل بجای اینکه نام هر ردیف یا ستون را به صورت جداگانه تغییر دهید، امکان... ادامه مطلب

با کاربردی‌ترین کلیدهای میانبر ویرایش متن در مک او اس آشنا شوید

کلیدهای میانبر تاثیر زیادی در عملکرد شما هنگام کار دارند و به وسیله آن‌ها می‌توانید کارهای ساده‌ای مانند انتخاب، کپی کردن و تغییر فرمت متن را بدون برداشتن انگشتان خود از روی کیبورد انجام دهید.در سیستم عامل مک کلیدهای میانبر زیادی وجود دارند، اما اگر شورتکات موردنظر خود را پیدا نکردید، می‌توانید به راحتی آن... ادامه مطلب

چگونه تاریخچه تماس‌ها و پیامک‌ها را از آیفون به اندروید منتقل کنیم؟

از آیفون به اندروید مهاجرت کرده‌اید و می‌خواهید پیامک‌ها و تاریخچه تماس‌های خود را منتقل کنید؟ در این مطلب نحوه انتقال تاریخچه تماس‌ها و پیامک‌ها از آیفون به اندروید را به شما آموزش می‌دهیم.کاربران در گوشی‌های اندرویدی به iMessage دسترسی ندارند، اما می‌توانند از راه دیگری برای انتقال پیامک‌های خود استفاده کنند و تنها به... ادامه مطلب

چگونه طول عمر قطعات آسیب‌پذیر کامپیوتر را افزایش دهیم؟

در دنیای ایده‌آل، قطعات کامپیوتر همیشه سالم باقی می‌ماند و تنها برای بهبود عملکرد نیاز به تعویض دارند، اما متاسفانه چنین موضوعی در دنیای واقعی صحت ندارد و باید برای افزایش طول عمر قطعات آسیب‌پذیر کامپیوتر اقداماتی انجام دهید.نگهداری درست از قطعات کامپیوتر، مهم‌ترین کاری است که باید انجام دهید. عمر یک کامپیوتر با عادت‌های... ادامه مطلب

فتوشاپ ۲۰۲۰ چه ویژگی‌های جدیدی دارد و چگونه از آن‌ها استفاده کنیم؟

با نصب فتوشاپ ۲۰۲۰ با ویژگی‌های جدیدی روبه‌رو می‌شوید. در این مطلب نگاهی به تغییرات فتوشاپ ۲۰۲۰ خواهیم داشت و نحوه استفاده از امکانات جدید آن را به شما آموزش می‌دهیم.تقریبا هرساله با نزدیک شدن به Adobe MAX، شاهد انتشار بروزرسانی بزرگی برای تمام برنامه‌های CC از جمله فتوشاپ هستیم. ادوبی هر سه ماه یکبار برای... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟