ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

صحت سنجی ادعاهای یک کتاب علمی: ساخت چاقو از مدفوع انسان

تیمی از محققان دانشگاه ایالتی کنت در آمریکا با همراهی موزه تاریخ طبیعی کلیولند به خاطر ساخت و آزمایش چاقو از مدفوع یخ زده انسان موفق به دریافت جایزه در حوزه متالوژی شدند. پژوهش آنها ...

تیمی از محققان دانشگاه ایالتی کنت در آمریکا با همراهی موزه تاریخ طبیعی کلیولند به خاطر ساخت و آزمایش چاقو از مدفوع یخ زده انسان موفق به دریافت جایزه در حوزه متالوژی شدند.

پژوهش آنها که در شماره اکتبر نشریه علوم باستان شناسی سال ۲۰۱۹ منتشر شد به ارائه جزئیات در مورد انجماد و قالب بندی یک چاقو از مدفوع انسان و تست آن روی گوشت می پردازد.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که علت این آزمایش چه بوده؟

محققان در توضیحات خود به کتابی تحت عنوان سایه ها در خورشید اشاره کرده اند که توسط وید دیویس انسان شناس نوشته شده است. در این کتاب علمی به اطلاعاتی در خصوص آزمایشات سخت انجام شده توسط یک بومی کانادا اشاره شده که مجبور گردید خانه و کاشانه اش را ترک کند و به جای دیگری برود. او از ترک کردن خانه اش امتناع ورزید و در نتیجه خانواده اش ابزارهای او را دور ریختند تا مجبورش کنند که از آنجا برود. این مرد ظاهرا تصمیم می گیرد که ابزارهای مخصوص به خود را بسازد و شروع به مدفوع کردن روی یخ نمود. او از مدفوع یخ زده خود چاقو ساخت و با استفاده از بزاقش آن را تیز کرد.

اما دانشمندان در مورد اطلاعات مندرج در این کتاب تردید داشتند. برای همین هم محقق ارشد این مقاله تصمیم گرفت برای مدت هشت روز رژیم غذایی سنگین مملو از پروتئین و اسیدهای چرب بخورد و برای مدت چهار تا پنج روز مدفوعش را جمع آوری کند. او در ادامه مدفوعش را با استفاده از قالب یا دست به شکل چاقو در آورد (تصویر یکی از این چاقوها در بالای مطلب قرار دارد).

تیم محققان این چاقوها را در دمای منهای ۵۸ درجه فارنهایت نگه داشتند و در ادامه تلاش کردند که مقداری گوشت از بخش های مختلف بدن یک جانور شامل تاندون و ماهیچه های آن را با کمک چاقو ببرند.

متاسفانه چاقو نتوانست گوشت را برش بدهد. البته برش های کم عمقی در آن ایجاد شد اما چاقو قابلیت ایجاد برش های عمیق نداشت. دانشمندان تصمیم گرفتند چاقوی دیگری با کمک مدفوع یکی دیگر از اعضای تیم بسازند و بار دیگر تلاش کنند با آن گوشت ببرند اما باز هم نتیجه یکی بود.

در انتها محققان دانشگاه کنت اعلام کردند چاقوهای ساخته شده از مدفوع انسان قابلیت استفاده ندارند. آنها در ادامه خاطرنشان کردند که با وجود تغییر رژیم غذایی خود نتوانستند به نتیجه مطلوب برسند. البته آنها از بزاق در ساخت چاقوی خود کمک نگرفتند اما یادآور شدند که این امر تغییری در نتیجه ایجاد نمی کرد.

محققان در انتها بر لزوم صحت سنجی ادعاها و مباحث مطرح شده در داستان های مشهور تاکید کردند تا از رواج اطلاعات غلط در جوامع جلوگیری شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (7 مورد)
  • Decadecimal Dream Life
    Decadecimal Dream Life | ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

    نه دوستان اشتباه نکنید، ببینید چقدر به عدم رواج اطلاعات غلط یا همون خرافه در جامعه‌شون اهمیت میدن که بخاطرش دست به همچنین کارهایی میزنن??

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها

مطالب پیشنهادی