مینگ‌-چی کو: حدود نیمی از آیپدهای ۲۰۲۱ نمایشگر mini-LED خواهند داشت

مینگ‌-چی کو: حدود نیمی از آیپدهای ۲۰۲۱ نمایشگر mini-LED خواهند داشت

یکی از تحلیلگران صنعت می گوید افزایش رقابت بین تولیدکنندگان تجهیزات نمایشگر mini-LED سبب می‌شود تا زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد شاهد بکارگیری این فناوری پیشرفته در آیپدها و مک‌بوک‌ها باشیم.

«مینگ-چی کو»، تحلیلگر مسائل مربوط به اپل می‌گوید با اینکه پیش‌بینی می‌شد شرکت Epistar (بزرگ‌ترین تولید کننده دیودهای نوری در تایوان) تأمین کننده انحصاری چیپ‌های mini-LED برای محصولات اپل در سال ۲۰۲۱ باشد، شرکت چینی Sanan Optoelectronics برخلاف انتظارات پیشرفت خوبی در توسعه این فناوری داشته و از سال ۲۰۲۱ می‌تواند چیپ‌های mini-LED را برای اپل تولید کند.

حضور شرکت‌های بیشتر و افزایش رقابت، قیمت مدارهای مجتمع نمایشگر mini-LED را از ۷۵ تا ۸۵ دلار به حدود ۴۵ دلار خواهد رساند. به‌همین دلیل «کو» پیش‌بینی می‌کند سال ۲۰۲۱ فناوری mini-LED در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از آیپدها و ۲۰ تا ۳۰ درصد از مک‌بوک‌های صادر شده بکار خواهد رفت که نسبت به برآورد قبلی (۱۰ تا ۲۰ درصد) برای این دو محصول افزایش داشته است.

مدت هاست شایعه شده اپل در پی مجهز کردن آیپد پرو و محصولات سری Mac به نمایشگر mini-LED است. «کو» اواسط اسفند ماه سال قبل گفت که اپل در حال توسعه ۶ محصول با نمایشگر mini-LED است و آنها را تا پایان سال ۲۰۲۱ روانه بازار می‌کند. این شش محصول شامل آیپد پرو ۱۲.۹ اینچ، آی‌مک پرو ۲۷ اینچ، مک بوک پرو ۱۴.۱ اینچ، مک بوک پرو ۱۶ اینچ، آیپد ۱۰.۲ اینچ و آیپد مینی ۷.۹ اینچ می‌شوند.

نمایشگرهای mini-LED از هزار تا ده هزار LED مستقل استفاده می‌کنند که مزایای متعددی را در مقایسه با نمایشگرهای بک‌لایت LED سنتی به همراه دارد. نمایشگرهای مبتنی بر فناوری mini-LED عملکردی در حد و اندازه نمایشگرهای OLED اما بدون برخی از نقاط ضعف آنها را ارائه می‌کنند.

نمایشگرهای mini-LED رنگ مشکی را عمیق‌تر و تاریک‌تر، رنگ‌های روشن را روشن‌تر و در مجموع رنگ‌ها را غنی‌تر نمایش داده و کنتراست بهتری را نسبت به نمایشگرهای مبتنی بر LED سنتی دارند. یکی از بزرگ‌ترین نقاط ضعف این فناوری قیمت بسیار بالا عنوان شده است.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato