سلطه سامسونگ و شیائومی بر نیمی از بازار موبایل خاورمیانه و آفریقا؛ برند گمنام در رده سوم

سلطه سامسونگ و شیائومی بر نیمی از بازار موبایل خاورمیانه و آفریقا؛ برند گمنام در رده سوم

سهم شیائومی و اپل از بازار موبایل در دنیا حدود یک سوم است اما این دو برند در منطقه خاورمیانه، آفریقا و اروپا تقریبا نیمی از کل بازار را در دست گرفته‌اند. نکته جالب اما حضور یک برند نه چندان سرشناس چینی در رده سوم و بالاتر از اپل است.

بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی IDC طی سه ماهه سوم ۲۰۲۰ سه شرکت سامسونگ، شیائومی و «ترانشن» در صدر برترین عرضه‌کننده‌های موبایل در منطقه موسوم به EMEA (خاورمیانه، آفریقا و اروپا بجز قفقاز و روسیه) قرار داشته‌اند. بر این اساس سامسونگ ۳۱.۸ درصد، شیائومی ۱۴.۴، ترانشن ۱۳.۴، اپل ۱۲.۷ و هواوی ۱۱.۷ درصد از کل بازار این مناطق را از آن خود کرده‌‌اند.

جالب اینجاست که شیائومی نسبت به سال گذشته رشد خیره کننده ۱۲۲ درصدی را تجربه کرده و این در حالی است که بسیاری از برندها از جمله سامسونگ و اپل به خاطر بحران ناشی از کرونا با افت سهمشان از بازار مواجه بود‌ه‌اند.

قرار گفتن سامسونگ و شیائومی با توجه به عملکرد آنها در بازارهای جهانی چندان جای تعجبی ندارد اما رتبه برند ترانشن بیشتر مدیون عرضه‌ فیچرفون و عملکرد خوب آنها در خاورمیانه و کشورهایی نظیر اتیوپی، کامرون، غنا و آفریقای جنوبی است. این شرکت که برندهای «تکنو»، «Itel» و «اینفینکس» را تحت مالکیت دارد، نسبت به سال قبل با رشد ۴۳.۹ درصدی مواجه شده است.

برند چینی ترانشن مدتی قبل به تعبیه دو بدافزار در هزاران گوشی اقتصادی متهم شده بود. به گفته محققان این بدافزارها به شکل پنهانی کاربران را در سرویس‌های پولی ثبت نام کرده و هزینه‌ای گزاف روی دست آنها گذاشته‌اند.

به هر روی در اروپا خبری از ترانشن نیست و سامسونگ ۳۵.۶، اپل ۲۸.۵، شیائومی ۱۲.۸ و هواوی ۸.۸ درصد بازار را در اختیار دارند. همانطور که در جدول فوق می‌بینید شیائومی در این منطقه هم رشدی ۱۵۱ درصدی را تجربه کرده اما این عدد هرگز به پای رشد بی نظیر ۵۶۶ درصدی اوپو در اروپا نمی‌رسد.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato