ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

با هزینه‌ای ۲۴۰۰ میلیارد تومانی، پروژه ملی «ابر ایران» رونمایی شد

پروژه ملی «ابر ایران» در قالب تفاهمنامه‌ای بین دولت و بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری ٢ هزار و ۴٠٠ میلیارد تومانی امضا شد. در این پروژه آورده دولت ۵٠٠ میلیارد تومان است و مابقی هزینه‌های این ...

پروژه ملی «ابر ایران» در قالب تفاهمنامه‌ای بین دولت و بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری ٢ هزار و ۴٠٠ میلیارد تومانی امضا شد. در این پروژه آورده دولت ۵٠٠ میلیارد تومان است و مابقی هزینه‌های این پروژه توسط بخش خصوصی تامین شده است.

به گزارش دیجیاتو، عصر امروز بهره‌برداری از پروژه ملی ابر ایران با حضور معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و دو کنسرسیوم بخش خصوصی به عنوان نخستین اپراتورهای ابری کشور در راستای توسعه شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک و با حضور اصحاب رسانه به طور رسمی آغاز شد. در این پروژه مجموعه‌های خصوصی چون «آسیاتک»، «ابر آروان»، «فناپ»، «امید ژرف نگر» و «ابر زس» شرکت دارند و در این مراسم اعلام کردند که هدف این است تا کشور را از حیث خدمات خارجی فضای ابری بی‌نیاز کنند.

«امیر ناظمی» معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم گفت: «این پروژه از دو جنبه محتوایی و مشارکت عمومی - خصوصی دارای اهمیت است. پیش از این شاهد مشارکت دولت با بخش خصوصی بودیم، اما این مشارکت‌ها در مجموع نتایج خوبی در بر نداشته و گاهی حتی برای بخش خصوصی نیز مشکلاتی را رقم زده است؛ در این پروژه به دنبال رفع مشکلاتی از این قبیل هستیم.»

ناظمی اعلام کرد مراکز داده استانی سازمان فناوری اطلاعات به شدت پتانسیل بالایی دارند که تا امروز مغفول باقی مانده‌اند. او گفت که این مراکز قابلیت این را دارند که به ابزارهایی برای فعالیت بخش خصوصی تبدیل شوند، اما زمان بر بودن این فرآیند و هم‌دلانه نبودن سازوکارهای مربوطه سبب شده تا امروز از آن به درستی استفاده نشود: «انرژی و تلاش زیادی نیاز است تا بتوانیم دارایی دولت را به ابزاری برای مشارکت عمومی - خصوصی تبدیل کنیم.»

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران خبر داد که اجرایی شدن این طرح، تمرکز زدایی از حیطه خدمات و توزیع ترافیک داده را رقم می زند؛ اتفاقی که هم منافع اقتصادی دارد و هم به منافع امنیتی کمک می‌کند. او همچنین تاکید کرد که اجرایی شدن این طرح می‌تواند به سرعت اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های ایرانی کمک شایانی کند و یک تجربه کاربری بهتر را برای کاربران ایرانی رقم بزند.

ناظمی همچنین در این مراسم گفت که زیرساخت ابری را باید یک زیرساخت کلیدی برای توسعه اقتصاد دیجیتال دانست و به همین خاطر است که دولت باید شرایط را برای ورود بخش خصوصی به این مساله تسهیل کند و حمایت‌های مالی و معنوی در این زمینه ایجاد کند: «خدمات ابری می‌تواند به مجموعه‌های دولتی نیز خدمت‌رسانی کند و دولت نباید به ذخیره‌سازی داده در بخش خصوصی به عنوان چالش نگاه کند؛ در واقع باید پذیرفت مراکز داده می‌توانند این نگرانی و نگاه چالش‌برانگیز را کاهش دهند.»

وی با بیان اینکه این پروژه به کسب‌وکارهای دانش‌بنیان شرکت‌های ابری کمک می‌کند، به دو منطقه‌ای که فعلا در فاز اولیه این پروژه در نظر گرفته شده اشاره کرد: «در این طرح دو منطقه در نظر گرفته شده است؛ ابر شمالی که شامل شهرهای تبریز، مشهد، قم، همدان و شیراز است و مراکز داده‌هایی که در این شهرها قرار دارد در اختیار تیم برنده مناقصه منطقه یک قرار می گیرد.» به گفته ناظمی تعداد ۲۱۹ سرور، ۲۱۱ پتابایت ظرفیت ذخیره‌سازی و ۱۰۰ رک برای برنده مناقصه در نظر گرفته شده است.

ناگفته نماند گروه مشارکت مدنی شرکت های امید ژرف نگر و آسیاتک و راهکار آینده زمین به عنوان اپراتور ابر شمالی کشور برنده مزایده شده‌اند و گروه مشارکت مدنی شرکت‌های فناپ و نویان ابر آروان به عنوان اپراتور ابر جنوبی کشور شناخته شده‌اند.

وی با بیان این که منطقه دوم این طرح نیز «ابر جنوبی» نام دارد اعلام کرد که این منطقه شامل شهرهای شیراز، اصفهان، اهواز، کرج است: «به غیر از تجهیزاتی که درباره آن صحبت شد، مشوق‌های دیگری هم وجود دارد که  بخشی از آن را شرکت ارتباطات زیرساخت به شرکت‌ها اختصاص داده است.»

ناظمی خبر از ارائه تخفیف ۹۰ درصدی پهنای باند به تیم‌های برنده و اتصال سایر مراکز داده‌ها به سایت های پنج‌گانه داد و آنها را مشوق‌هایی برای تیم‌های برنده در نظر گرفت: «این مجموعه‌ها می توانند تا ۱۵۰ میلیارد تومان از تسهیلات ارزان قیمت صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.»

به گفته امیر ناظمی اهداف کلان و مورد انتظار پس از اجرای پروژه شامل موارد زیر است:

 • تمرکز زدایی محتوا و خدمات از تهران در راستای اهداف شبکه ملی اطلاعات
 • توزیع بار ترافیکی و افزایش پایداری در راستای تحقق اهداف پدافند غیرعامل
 • کاهش وابستگی به اینترنت بین‌الملل
 • تحقق اهداف مواد 67، 68 و 69 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه
 • شکل‌گیری و توسعه پلتفرم‌های ابری توزیع‌شده در کشور
 • بروز رسانی مراکز داده و استفاده بهینه از منابع موجود
 • ارائه‌ی خدمات مورد نیاز کسب‌وکارهای نوپا به‌صورت یکپارچه و اقتصادی
 • ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز برای توسعه کسب‌وکارهای مبتنی بر پلتفرم
 • امکان ارائه خدمات ابری به دستگاه‌های دولتی و خصوصی
 • امکان ارائه خدمات به تولیدکنندگان محتوا، فراهم‌کنندگان خدمات شبکه‌ی توزیع محتوا
 • صرفه‌جویی اقتصادی و جلوگیری از خروج ارز
 • توسعه کسب‌‎و کار و دانش در کشور
 • افزایش پایداری و تاب‌آوری زیرساخت‌های خدمات و محتوا در شبکه‌ی ملی اطلاعات

در این مراسم، «مهدی کریمی» معاون توسعه و مدیریت شبکه ملی اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات نیز تاکید کرد برپایه برنامه ششم توسعه مقرر شده تا پایان سال ۱۴۰۴ سه شرکت ارائه دهنده خدمات ابری در کشور وجود داشته باشد و به گفته او این موضوع از همین امروز هم محقق شده است: «البته اکنون نیز شرکت‌های بزرگی در کشور وجود دارند و در برخی موارد مشتریانی در خارج از کشور جذب کرده‌اند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • داش غلام
  داش غلام | ۲۵ دی ۱۳۹۹

  «در این پروژه آورده دولت ۵٠٠ میلیارد تومان است و مابقی هزینه‌های این پروژه توسط بخش خصوصی تامین شده است.» واژه « مابقی » را که خواندم دیگه ادامه ندادم. می مردی بگی « باقی مانده» ؟؟؟

  • مصطفی کاشی
   مصطفی کاشی | ۲۵ دی ۱۳۹۹

   دقیقا فازت چیه شما ؟!

   • ozone
    ozone | ۲۶ دی ۱۳۹۹

    حساسه روی واژه های عربی.
    مابقی عربیه و باقی مانده فارسیه.

مطالب پیشنهادی