ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استارلینک
تکنولوژی

دستیابی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به سرعت دانلود ۱۹۰ مگابیت بر ثانیه

اسپیس ایکس که اکنون فاز بتای پیاده‌سازی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را می‌گذراند موفق شده رکورد سرعت دانلود ۱۹۰ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود ۲۸ مگابیت بر ثانیه را ثبت کند. در فرایند تست سرعت ...

علی باقرزاده
نوشته شده توسط علی باقرزاده | ۲۷ دی ۱۳۹۹ | ۲۱:۱۵

اسپیس ایکس که اکنون فاز بتای پیاده‌سازی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را می‌گذراند موفق شده رکورد سرعت دانلود ۱۹۰ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود ۲۸ مگابیت بر ثانیه را ثبت کند.

در فرایند تست سرعت اخیر، یکی از کاربران در منطقه‌ای در شمال شرق ایالات مونتانا در آمریکا شرکت داشته است. مونتانا همچنین یکی از اولین مناطق میزبان ایستگاه‌های زمینی اسپیس ایکس برای ارتباط با ماهواره‌ها است.

استارلینک

همان طور که در تصویر آزمایش سرعت هم مشخص است تاخیر در حالت خالی بودن پهنای باند (unloaded latency) به میزان ۵۳ میلی‌ثانیه است. این میزان نشان دهنده زمان ارسال یک درخواست و بازگشت آن در حالتی است که هیچ بار ترافیک اضافه‌ای روی شبکه کاربر نباشد. اما در حالتی که اپلکیشن‌هایی با مصرف داده بالا مشغول استفاده از شبکه هستند میزان تاخیر (loaded latency) به ۱۱۲ میلی‌ثانیه افزایش یافته است. این میزان بسیار بیشتر از مقدار ۶۰ تا ۷۰ میلی‌ثانیه‌ای است که اسپیس ایکس در برنامه بتای خود به کاربران وعده داده بود.

وبسایت پی‌سی‌مگ در ماه اکتبر سال قبل، سرعت‌های دانلود، آپلود و تاخیر اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، HughesNet و Viasat را مقایسه کرده و دریافته بود که اینترنت استارلینک با وجود این که تازه کار است اما برتری قابل ملاحظه‌ای نسبت به رقبا دارد.

بر اساس آزمایش‌های شبکه اینترنت اسپیس ایکس، میانگین سرعت دانلود، ۸۰ مگابیت بر ثانیه است و متوسط سرعت آپلود به ۱۴ مگابیت بر ثانیه می‌رسد. تاخیر از سمت کاربر به سمت سرور و بازگشت آن هم به طور میانگین ۴۲ میلی‌ثانیه است. این اعداد برای شرکت‌های HughesNet و Viasat برای دانلود ۲۰ و ۲۵ مگابیت بر ثانیه و برای آپلود ۲.۵ و ۳ مگابیت بر ثانیه است. اینترنت این دو شرکت همچنین تاخیر ۷۲۸ و ۶۲۸ میلی‌ثانیه‌ای دارد.

البته باید اشاره کنیم که اسپیس ایکس وعده تاخیر در حدود ۲۰ میلی‌ثانیه‌ای را داده و به این ترتیب تاخیر ۴۰ میلی‌ثانیه‌ای بسیار بیشتر از این مقدار به حساب می‌آید. با این حال همچنان در مقایسه با رقبا جایگاه بسیار بهتری دارد.

استارلینک

نکته قابل تامل این است که فردی که این اطلاعات را به اشتراک گذاشته اعلام کرده پس از تست سرعت اولیه، با کاهش قابل توجه سرعت به متوسط ۱۱۰ مگابیت بر ثانیه مواجه شده است. باید اشاره کنیم که در ماه نوامبر سال گذشته و در حین نمایش سرعت ۱۱۰ مگابیت بر ثانیه‌ای به اعضای کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC)، اشاره شده بود که به لطف به روز‌رسانی جدید، میزان گذردهی استارلینک ۲.۵ برابر افزایش پیدا می‌کند.

اما از طرف دیگر گفته شده بود که نرم‌افزار شبکه به گونه‌ای ارتقا یافته که دسترسی به سرعت ۱۱۰ مگابیت بر ثاینه ممکن شود. به همین دلیل احتمال می‌رود به دنبال آپدیت‌‌های معمول اسپیس ایکس برای بهبود پهنای باند ماهواره‌های استارلینک، به طور موقت به یک کاربر امکان دستیابی به سرعت بالاتر را داده باشد و در واقع این سرعت در دنیای واقعی، حداقل فعلا قابل دستیابی برای همگان نباشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • آریا
  آریا | ۲۸ دی ۱۳۹۹

  درود بر ایلان ماسک

  • عزراییل
   عزراییل | ۲۸ دی ۱۳۹۹

   درود بر جهان آزاد غیر ایدوئولوژیک

مطالب پیشنهادی