همه چیز درباره آیفون 13
سرمایه‌گذاری غول‌های نفتی در ساخت جایگاه‌های شارژ خودروهای الکتریکی

سرمایه‌گذاری غول‌های نفتی در ساخت جایگاه‌های شارژ خودروهای الکتریکی

غول‌های نفتی اروپا همچون توتال، بی‌پی و شل، کل شبکه ایستگاه‌های شارژ خودروهای الکتریکی را خریداری کرده‌اند. اخبار جدیدی که از کمپانی شل به بیرون درز کرده، نشان می‌دهد که تقریبا ۱۰۰ درصد شبکه شارژ سریع اروپا توسط آنها خریداری شده است! این شرکت که در برلین تاسیس شده، در بیشتر کشورهای اروپایی ایستگاه‌های شارژ سریع را راه اندازی کرده و با بیش از ۲,۷۰۰ ایستگاه، بزرگترین شبکه شارژ خودروهای الکتریکی انگلستان را هم در اختیار دارد که ۱۳ درصد این بازار پر سود را شامل می‌شود.

این کمپانی همچنین در حال بهره برداری از شبکه‌های شارژ جدید در فرانسه و آلمان نیز هست. تاکنون بیش از ۱,۵۰۰ ایستگاه شارژ خصوصی هم برای اروپایی‌ها توسط شل، راه اندازی شده است. یکی از ایده‌های شل، راحت‌تر کردن دسترسی به شارژ سریع برای آن دسته از مالکان خودروهای الکتریکی است که از نبود پارکینگ شخصی، رنج می‌برند.

لکس هارتمن، مدیر اجرای طرح شبکه سراسری شارژ خودروهای برقی در اروپا، در این خصوص می‌گوید: «طرح ما برای شارژ عمومی خودروهای برقی، دسترسی تمام شهروندان به جایگاه‌های تغذیه را تسهیل می‌کند و هر کس در هر محلی که باشد، به راحتی می‌تواند از پایانه‌های شارژ سریع استفاده کند. به ویژه در شهرهای بزرگ که مالکان خودروهای EV باید در صف انتظار برای استفاده از جایگاه شارژ بمانند، ایده ما بسیار کاربردی ظاهر می‌شود.»

اما سوال اصلی اینجاست که پشت پرده سرمایه گذاری شرکت‌های عظیم نفتی در توسعه شبکه شارژ خودروهای الکتریکی چه رازی نهفته است؟ برخی به طور خوش بینانه معتقد اند که شل و همکارانش با این حرکت، خود را برای آینده پسا نفتی آماده کرده اند! مدیر عامل کمپانی شل در این رابطه می‌گوید: «ما به دنبال پشتیبانی از مشتری‌هایی هستیم که از راندن اتومبیل‌های بنزینی به سمت خودروهای EV، گرایش پیدا کرده اند.»

کمپانی شل همچنین ابراز امیدواری کرده که تا سال ۲۰۵۰، سایر کمپانی‌های وابسته به سوخت‌های فسیلی همچون BP هم به توسعه شبکه جهانی حمل و نقل پاک بپیوندند. رسانه فایننشال تایمز در گزارش جدیدش، از به روز رسانی طرح آینده بدون آلایندگی که به زودی از سوی شل اعلام می‌شود، خبر داده است.

شارژ خودروهای الکتریکی

اما تئوری بدبینانه درباره ورود غول‌های نفتی به عرصه خودروهای EV، این است که آنها با در دست گرفتن انحصار شبکه‌های شارژ سریع، به زودی این سیستم را تضعیف می‌کنند و عملا جذابیت خودروهای الکتریکی را برای مردم از بین می‌برند تا خریداران، بیشتر به سمت خرید خودروهای هیدروژنی تمایل پیدا کنند.

هیدروژن هم که از سوخت‌های فسیلی به دست می آید! شل تاکنون، بیش از ۱,۰۰۰ شارژر DC را به ۴۳۰ پمپ بنزین موجود در اروپا، اضافه کرده است. در حالی که همین کمپانی، یکی از بزرگترین تامین کنندگان سوخت هیدروژنی در جهان است.

به گفته برخی کارشناسان، امثال شل می‌خواهند که سرمایه‌های خود را به سمت انرژی‌ها و طرح‌های نو همچون خودروهای EV ببرند، اما در عین حال، درباره رها کردن فعالیت‌های هیدروکربنی خودشان هم بسیار محتاطانه عمل می‌کنند. البته نباید فراموش کرد که تقاضا برای خودروهای بنزینی و دیزلی، قطعا تا چند دهه آینده ادامه خواهد داشت.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato