ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

پزشکان از تاثیر مخرب آیفون ۱۲ روی عملکرد ضربان‌ساز قلب خبر می‌دهند

آخرین تحقیقات پزشکان متخصص قلب انستیتوی «هنری فورد» نشان می‌دهد گوشی‌های سری آیفون ۱۲ با فناوری مگ سیف می‌توانند روی عملکرد دستگاه ضربان‌ساز قلب (پیس‌میکر) بیماران قلبی تاثیر منفی بگذارند. اپل و سازمان غذا و ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۰

آخرین تحقیقات پزشکان متخصص قلب انستیتوی «هنری فورد» نشان می‌دهد گوشی‌های سری آیفون ۱۲ با فناوری مگ سیف می‌توانند روی عملکرد دستگاه ضربان‌ساز قلب (پیس‌میکر) بیماران قلبی تاثیر منفی بگذارند. اپل و سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) با وجود اطلاع از چنین موضوعی، تاکنون اظهارنظری نکرده‌اند.

«گورجیت سینگ»، متخصص قلب و عروق و همکارانش در انستیتوی قلب و عروق «هنری فورد» ماه گذشته گزارشی در مورد نتایج بررسی‌های خود در این مورد منتشر کردند. بررسی‌های انجام شده توسط این تیم پزشکی چندان امیدوار کننده نبود و نگرانی‌ها را در مورد تاثیر امواج مغناطیسی آیفون ۱۲ با فناوری مگ سیف بیشتر کرد. پزشکان متوجه شدند آیفون ۱۲ با فناوری مگ سیف در حین شارژ شدن می‌تواند خطراتی برای کاربرانی که از دستگاه ضربان‌ساز قلب استفاده می‌کنند،‌ به همراه داشته باشد.

براساس آزمایش‌های انجام شده توسط پزشکان متخصص، زمانی که گوشی آیفون نزدیک قلب قرار داشته باشد، امواج مغناطیسی آن نه تنها می‌توانند «دفیبریلاتور» را غیرفعال کنند،‌ بلکه باعث ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه ضربان‌ساز قلب بیماران قلبی- عروقی هم می‌شود.

در واقع گوشی آیفون در ارسال بار الکتریکی توسط دستگاه اختلال ایجاد کرده و باعث ایجاد ضربان نامنظم قلب می‌شود. بعد از آنکه دستگاه ضربان‌ساز متوجه می‌شود قلب از حالت ریتم منظم خارج شده، این وضعیت را تشخیص داده و در نهایت کمک می‌کند تا قلب به ریتم منظم خود بازگردد.

دستگاه‌های ضربان‌ساز قلب به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با آهن ربا کنترل می‌شوند تا پزشکان به راحتی بتوانند وضعیت ضربان قلب بیماران را بررسی کنند.

متاسفانه تعداد افرادی که در حال حاضر از چنین دستگاه‌های ضربان‌سازی استفاده می‌کنند، به شدت افزایش یافته است. به گفته دکتر سینگ، سالانه در حدود ۳۰۰ هزار نفر در ایالات متحده آمریکا از چنین دستگاه‌هایی استفاده می‌کنند. نتایج تحقیقات پزشکان نشان می‌دهد که آیفون ۱۲ بر عملکرد دستکاه ضربان ساز قلب افراد بیمار تاثیر منفی به همراه دارد و می‌تواند خطرناک باشد.

با این وجود اپل دستورالعملی برای چنین کاربرانی که از دستگاه‌های ضربان‌ساز قلب استفاده می‌کنند،‌ منتشر کرده و معتقد است که کاربرانی که دستگاه ضربان ساز قلب دارند باید حداقل فاصله ۱۵ سانتی متر را از شارژ بی‌سیم دستگاه درنظر بگیرند. در دستورالعمل تهیه شده توسط اپل به این موضوع اشاره شده که چنین کاربرانی بهتر است حتما با پزشک متخصص در مورد این موضوع مشورت کنند.

در حالی که اپل چنین دستورالعملی را برای کاربران منتشر کرده، بعد از انتشار گزارش متخصصان هنری فورد هیچ گونه اظهارنظری در مورد نتایج تحقیقات ارائه نکرده است. از سوی دیگر گفته می‌شود سازمان FDA نیز از این موضوع اطلاع دارد، اما این سازمان نیز تاکنون اظهارنظری در مورد تحقیقات انجام شده نداشته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • Mehrdad A.S.H
  Mehrdad A.S.H | ۲۰ بهمن ۱۳۹۹

  در کل خیلی وقته گوشی های شرکت اپل کاربرد مثبتی ندارن

  • goodarz
   goodarz | ۲۰ بهمن ۱۳۹۹

   البته نداشتن بودجه برای خرید هم باعث میشه پی ببریم گوشی اپل کاربرد مثبتی نداره

مطالب پیشنهادی