تحولی در ارتباط مغز و کامپیوتر با خالکوبی الکترودهای ذهن‌خوان روی جمجمه

استارتاپ «Brain Scientific» موفق به توسعه خالکوبی یا تتوی الکترونیکی (e-tattoo) شده است که می‌تواند امواج مغزی را در زمان واقعی و به صورت دقیق‌تری پایش کند. با این حساب امید آن می‌رود از سیستم جدید به عنوان ابزاری مفید برای ارتباط بین مغز و دستگاه‌های مبتنی بر واقعیت مجازی و حوزه گیمینگ استفاده شود. همچنین تتوی جدید می‌تواند برای تشخیص زودهنگام حمله صرع‌ در بیماران اطلاعات مفیدی در اختیار پزشکان قرار دهد.

مدت‌هاست محققان در حال توسعه انواع مختلف تتوی‌های الکترونیکی مغزی هستند تا بتوانند اطلاعات دقیق‌تری از سیگنال‌های مغزی در اختیار داشته باشند. تتوی الکترونیکی جدید که با پرینتر سه بعدی توسعه یافته، از الکترودهای کوچکی در اندازه موی سر تشکیل شده و در لایه زیرین پوست قرار می‌گیرد. این سیستم کوچک، به لطف بهره‌مندی از یک دستگاه میکرو الکتروانسفالوگراف (microEEG) که در پشت گوش قرار می‌گیرد، می‌تواند سیگنال‌های عصبی مغز را در زمان واقعی پایش کند.

تتوی الکترونیکی استارتاپ Brain Scientific ابعاد بسیار کوچکی در اندازه یک تمبر پستی دارد و انتظار می‌رود در آینده نزدیک شاهد رونمایی از نسخه‌های به مراتب کوچکتری از آن باشیم.

داده‌های مربوط به امواج مغزی که توسط این سیستم کوچک ارائه می‌شوند، اطلاعات ارزشمندی را در اختیار محققان قرار می‌دهد. در نتیجه می‌توان از این داده‌ها در زمان واقعی برای ارتباط بین مغز و سیستم‌های کامپیوتری استفاده کرد.

متخصصان این استارتاپ آمریکایی در تلاش هستند از این پلتفرم برای کنترل امواج مغزی در دستگاه‌های مبتنی بر واقعیت مجازی یا برای انجام بازی‌های آنلاین کمک بگیرند. در واقع تتوی الکترونیکی در کنترل ذهن عملکرد موثری از خود نشان می‌دهد.

محققان در تلاش هستند تا با توسعه این سیستم بتوانند از آن برای بررسی وضعیت بیماران مبتلا به صرع و تشخیص زودهنگام حمله‌های تشنجی قبل از وقوع آنها کمک بگیرند. بی‌شک اگر تتوی الکترونیکی بتواند چنین امکانی را فراهم کند، نقطه عطفی در تشخیص زودهنگام حمله‌های صرع را رقم خواهد زد.

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟