گوریل‌های باغ وحش سن دیگو واکسن کرونا دریافت کردند

طی یک هفته گذشته، تزریق واکسن کرونا مخصوص حیوانات به گوریل‌ها، شامپانزه‌ها و اورانگوتان‌های باغ وحش سن دیگو آغاز شده است. با این حساب میمون‌های این باغ وحش، نخستین گونه‌های غیرانسانی هستند که واکسن علیه کووید-۱۹ دریافت می‌کنند.

به گزارش «نشنال جئوگرافیک»، نه میمون بزرگ، چهار اورانگوتان و پنج شامپانزه بونوبو دوز واکسن کووید-۱۹ مخصوص حیوانات تولید شرکت دارویی «Zoetis» را دریافت کرده‌اند. حدود یک سال قبل،‌ پس از مثبت شدن تست کرونای یک سگ،‌ دامپزشکان این شرکت دارویی تحقیق در مورد واکسن کرونا مخصوص حیوانات را آغاز کردند تا از شیوع گسترده این ویروس در بین حیوانات جلوگیری کنند.

اوایل سال جاری میلادی تست کرونا هشت گوریل در باغ وحش سن دیگو مثبت اعلام شد، هرچند گوریل‌ها بهبودی کامل خود را به فاصله کمتر از یک ماه دست آوردند،‌ اما مسئولین باغ وحش تصمیم گرفتند به این موضوع توجه ویژه‌ای نشان دهند. «نادین لامبرسکی»، مدیر بخش حفاظت و بهداشت حیات وحش سن دیگو پیش از ابتلای گوریل‌ها به ویروس کرونا، با شرکت دارویی Zoetis برای تامین واکسن مورد نیاز حیوانات باغ وحش مذاکره کرده بود و تست مثبت کرونای گوریل‌ها روند مذاکرات را تسریع کرد.

کرونا

این شرکت دارویی، قبل از تزریق واکسن به گوریل‌ها، ابتدا آن را روی گربه‌ها و سگ‌ها آزمایش کرده بودند. با ابتلای گوریل‌ها به کرونا در باغ وحش سن دیگو، مسئولین باغ وحش تمهیداتی را برای عدم ابتلای بقیه حیوانات در نظر گرفتند. در حال حاضر ۱۴ گوریل، ۸ شامپانزه بونوبو و ۴ اورانگوتان در این باغ وحش تحت مراقبت شدید قرار دارند تا از شیوع گسترده کووید-۱۹ در بین آنها جلوگیری شود.

نشنال جئوگرافیک در گزارش اخیر خود نوشته که مسئولین باغ وحش قصد دارند با بررسی آزمایش خون اورانگوتان‌ها و شامپانزه‌های بونوبو از وضعیت سطح آنتی بادی و در واقع از میزان اثربخشی واکسن در بدن آنها مطلع شوند.

لامبرسکی به شدت نگران سلامت گوریل‌ها است. وی می‌گوید کمتر از ۵۰۰۰ گوریل در سراسر دنیا باقی مانده‌اند و خطر انقراض آنها به شدت جدی است.

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟