ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

سازمان امور مالیاتی: اینفلوئنسرها هم مشمول قانون پایانه‌های فروشگاهی می‌شوند

قانون پایانه‌های فروشگاهی به زودی اجرایی خواهد شد و اینفلوئنسرها نیز موظف هستند که اظهارنامه مالیاتی پر کنند و مانند سایر پایانه‌ها در این طرح حضور داشته باشند. معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۷:۳۰

قانون پایانه‌های فروشگاهی به زودی اجرایی خواهد شد و اینفلوئنسرها نیز موظف هستند که اظهارنامه مالیاتی پر کنند و مانند سایر پایانه‌ها در این طرح حضور داشته باشند. معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی تاکید کرد که کلیه فعالان اقتصادی با اجرایی شدن قانون پایانه‌های فروشگاهی، باید این پایانه‌ها را در بنگاه‌ها برای صدور صورت حساب‌های الکترونیکی پیاده کنند. او تاکید کرده که افراد دارای ۵۰۰ هزار دنبال کنند ه در شبکه‌های مجازی نیز جزو فعالین اقتصادی به شمار می‌روند و موظف به انجام این کار هستند وگرنه با مشکلات قانونی روبرو خواهند شد.

«محمود علیزاده» معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، در نشست خبری ارائه عملکرد، برنامه‌ها و پروژه‌های وزارت اقتصاد در حوزه فناوری اطلاعات تاکید کرد کلیه فعالان اقتصادی با اجرایی شدن قانون پایانه‌های فروشگاهی، باید پایانه‌های مذکور را در بنگاه‌ها برای صدور صورت حساب‌های الکترونیکی پیاده کنند. به گفته علیزاده این اطلاعات باید در یک حافظه جمع‌آوری و به سامانه مودیان سازمان مالیاتی منتقل شود‌: «حضور سازمان مالیاتی صرفا محدود به دستگاه حافظه مالیاتی می‌باشد و صورت حساب‌های الکترونیکی صادر شده توسط بنگاه‌ها به سازمان ارائه می‌شود.»

علیزاده تاکید دارد با اجرای این قانون جدید، محاسبات مالیات ارزش افزوده طبق دیتا و اطلاعات صورت‌های فروش الکترونیکی مبنای محاسبه قرار می‌گیرد. این صحبت بدان معناست که زین پس فرآیندهای مالیاتی بدون دخالت عامل انسانی پیاده خواهد شد: «این قانون جدید نیازمند حمایت همه جانبه است تا بر این اساس بتوانیم به درستی  قانون پایانه‌ها را پیاده و اجرا کنیم.»

او تاکید کرد که نیاز به دستگاه جدیدی نیست تا سامانه‌های فروشگاهی وارد این طرح بشوند: «هر دستگاه‌های مثل ابزارهای پوز‌ که قابلیت اتصال به دیوایس حافظه سامانه مالیاتی وصل شود یک نوع حافظه مالیاتی است. هدف اصلی قانون صدور صورت حساب‌های الکترونیکی است و برای بخش اصناف و تک کالاهایی این شرایط فراهم است که صرفا از ابزار پرداخت استفاده کرد.»

او در پاسخ به دیجیاتو مبنی بر چگونگی التزام این قانون به سامانه‌های فروشگاهی گفت: «با اجرایی شدن قانون، صورت حساب‌های خارج از این چارچوب مورد پذیرش ما نیست و کسب و کارهای ثبت نام نشده در این سامانه قابلیت صدور صورت حساب ندارند.» او تاکید کرد هم‌اکنون استانداردهای لازم برای نحوه و چگونگی ایجاد و تهیه پایانه های فروشگاهی تهیه شده.

علیزاده در پاسخ به دیگر سوال دیجیاتو مبنی بر چگونگی اعمال این قانون بر کسب و کارهای اینستاگرامی گفت: «آنها طبق قانون بودجه امسال مکلف هستند به ما اظهارنامه بدهند و حساب‌های بانکی‌شان بررسی می‌شود.» به گفته علیزاده  پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان با پیاده سازی و اجرای این قانون باید پایانه فروشگاهی را برای فعالیت خود آماده کنند و سازمان امور مالیاتی از طریق سامانه مودیان ارزش افزوده فعالیت آن‌ها را به صورت مکانیکی و هوشمند محاسبه می‌کند تا از این طریق فعالیت‌های مالیاتی را بدون عامل انسانی کاملا هوشمند انجام شود.

به گفته علیزاده قانون مذکور در اواخر  آبان سال 98 ابلاغ شده و فعالیت‌های سازمان نیز از همان زمان آغاز و سامانه های مورد نیاز آماده شده‌اند. او تاکید دارد  از روزهای آینده آدرس‌های مربوطه اعلام تا ثبت نام بنگاه‌های اقتصادی آغاز شود: «دو‌ کد شناسه برای پایانه و حافظه تعریف و صادر خواهد شد. بر مبنای این دو کد در سامانه مودیان رجیستری می‌شوند تا بتوانند صورت حساب‌های الکترونیکی صادر شود.‌

در ادامه این مراسم، «هادی خانی» معاون فناوری‌های سازمان امور مالیاتی نیز خبر از تکمیل پرونده مالیات الکترونیکی داد: «در حوزه مالیات الکترونیک اکنون در جایگاه مناسبی قرار داریم البته راه طولانی برای تحقق مالیات هوشمند داریم.  پیش از این یکی از چالش‌های حوزه مالیات، تامین داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز بود با اقدامات انجام شده اکنون چالش ما کیفیت اطلاعات مورد نیاز است. در این زمینه سه الی ۴ دستگاه را به دستگاه‌های قضایی برای عدم همکاری در ارائه اطلاعات مورد نیاز سازمان امور مالیاتی معرفی کردیم. در تعامل با معاونت فناوری ریاست جمهوری اکنون شرکت‌های دانش بنیان در سازمان امور مالیاتی فعال شده است تا در چند فاز یه سمت سامانه‌های هوشمند تحلیل داده حرکت کنیم. »

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Seyed Amin
    Seyed Amin | ۲۰ اسفند ۱۳۹۹

    حرف مفت
    کافیه یک آدرس پرداخت رمز ارز برای مشتریان بگذارند، اونوقت کل سازمان عریض و طویل مالیاتی هیچ غلطی نمی‌تونه بکنه.

مطالب پیشنهادی