ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

این ماهی رباتیک سرعت شنا را با قدرت جریان آب تطبیق می‌دهد [تماشا کنید]

ماهی‌ها نوعی سیستم حسی به نام خط جانبی (Lateral line) دارند که به کمک آن حرکات، لرزش‌ها و جهت فشار آب را تشخیص دهند. دانشمندان حالا رباتی ساخته‌اند که به لطف بهره مندی از این ...

پیمان حسنی
نوشته شده توسط پیمان حسنی | ۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۳:۵۹

ماهی‌ها نوعی سیستم حسی به نام خط جانبی (Lateral line) دارند که به کمک آن حرکات، لرزش‌ها و جهت فشار آب را تشخیص دهند. دانشمندان حالا رباتی ساخته‌اند که به لطف بهره مندی از این سیستم خلاف جریان آب شنا می‌کند.

محققان مؤسسه ماکس پلانک آلمان (Max Planck Institute)، دانشگاه ملی سئول و هاروارد، رباتی نرم با الهام از ماهی ساخته‌اند که می‌تواند با شنا در وضعیت سکون در برابر جریان مخالف آب مقاومت کند.

حرکت نرم این ربات به لطف تعبیه محفظه‌های سیلیکونی در دو طرف بدن آن است. هوا به درون محفظه‌های یک سمت بدن پمپ شده و از محفظه‌های طرف دیگر خارج می‌شود. این فرآیند سبب باد شدن یک سمت و ایجاد ساختار کمان شکل و جمع شدن طرف خالی از هوا به سمت داخل می‌شود.

سیستم خط جانبی این ربات از دو کانال کوچک سیلیکونی حاوی فلز مایع تشکیل شده که در طول دو طرف بدن جریان پیدا می‌کنند. انبساط این کانال‌ها به خاطر پر شدن محفظه‌ها از هوا منجر به افزایش مقاومت الکتریکی فلز مایع می‌شود. به همین دلیل با اندازه گیری تغییرات در مقاومت می‌توان میزان فشار هوای لازم برای موج دار کردن بدن ربات را محاسبه کرد.

ربات سپس با وصل شدن به کامپیوتر سرعت تغییر جریان آب را اندازه گیری کرده و به طور خودکار فشار هوا را در واکنش به داده‌های آب تغییر داد. این کار به ربات اجازه می‌دهد تا به طور پیوسته سرعت مناسب شنا کردن را با توجه به جریان آب حفظ کند. این مکانیزم در طبیعت به ماهی‌ها اجازه می‌دهد تا خلاف جهت رودخانه شنا کنند.

محققان می‌گویند به کمک یافته‌های این تحقیق می‌توان ربات‌های زیردریایی بهتری ساخت.

نتایج این تحقیق در ژورنال Advanced Intelligent Systems منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی