ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

انتشار عکس سلفی جدید مریخ‌نورد کنجکاوی در کنار یکی از صخره‌های سیاره سرخ

اگرچه در هفته‌های گذشته مریخ‌نورد استقامت یا پشتکار در صدر اخبار قرار گرفته، اما مریخ‌نورد کنجکاوی همچنان به کاوش روی سیاره سرخ ادامه می‌دهد و حالا یک تصویر سلفی از خود به همراه صخره «Mont ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۱:۰۰

اگرچه در هفته‌های گذشته مریخ‌نورد استقامت یا پشتکار در صدر اخبار قرار گرفته، اما مریخ‌نورد کنجکاوی همچنان به کاوش روی سیاره سرخ ادامه می‌دهد و حالا یک تصویر سلفی از خود به همراه صخره «Mont Mercou»‌ منتشر کرده است.

مریخ‌نورد استقامت در تاریخ اول اسفندماه روی مریخ فرود آمد و اکنون در حال آماده سازی بالگرد نبوغ برای پرواز است و همزمان به صورت آزمایشی روی سیاره سرخ حرکت می‌کند. دو مریخ‌نورد استقامت و کنجکاوی در فاصله ۳۷۰۰ کیلومتری از یکدیگر قرار دارند. پشتکار به دنبال یافتن نشانه‌هایی از حیات میکروبی باستانی در بستر خشک دریاچه و دلتای رودخانه‌ای دهانه Jezero است و کنجکاوی نیز از سال ۲۰۱۴ به صورت پیوسته مشغول کاوش و بالا رفتن از کوه شارپ با ارتفاع ۵.۵ کیلومتر در مرکز دهانه گیل است.

مریخ‌نورد کنجکاوی

این کاوشگر در تاریخ ۲۶ اسفند و ۶ فروردین ماه در حدود ۶۰ عکس با دوربینی که روی بازوی رباتیکی خود داشت و ۱۱ عکس با Mastcam از صخره سنگی Mont Mercou گرفت. نام صخره Mont Mercou از کوهی در جنوب شرقی فرانسه در حوالی روستای «نونترون» گرفته شده که در حدود ۶ متر ارتفاع دارد و در سمت چپ مریخ‌نورد دیده می‌شود.

کنجکاوی با استفاده از مته‌های خود از سنگ‌های این صخره نمونه‌برداری کرد و دانشمندان آن را «Nontron» نامیدند. این ۳۰امین نمونه جمع آوری شده توسط کنجکاوی تاکنون است.

کنجکاوی با استفاده از مته‌های خود، نمونه را به پودر تبدیل کرد  تا بتواند آن را به ابزارهای مریخ‌نورد منتقل کند. دانشمندان می‌‌توانند داده‌ها را از طریق ابزارهای مریخ‌نورد تجزیه و تحلیل کرده و اطلاعات بیشتری در مورد ترکیب سنگ‌های آن منطقه به دست آورند.

این منطقه غنی از خاک رس به منطقه غنی از سولفات تغییر یافته،‌ بنابراین مورد توجه دانشمندان قرار گرفته تا بتوانند علت تغییرات مریخ در طی میلیاردها سال را متوجه شوند.

مریخ‌نورد کنجکاوی علاوه بر تهیه این نمونه‌ها و گرفتن عکس‌های مختلف،‌ عکس سلفی از خودش با صخره Mont Mercou نیز گرفته است. جالب این که مریخ‌نورد در تصویر گرفته شده به آسمان نگاه می‌کند تا عکسی از ابرهای مریخی بگیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی