همه چیز درباره آیفون 13
AMD از اولین پردازنده‌های دسکتاپ مجهز به گرافیک رایزن ۵۰۰۰ رونمایی کرد

AMD از اولین پردازنده‌های دسکتاپ مجهز به گرافیک رایزن ۵۰۰۰ رونمایی کرد

AMD بالاخره نسل جدید APUهای سری ۴۰۰۰G را معرفی کرد. پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰G این کمپانی با معماری ۷ نانومتری Zen 3 توسعه پیدا کرده‌اند و از گرافیک مجتمع Vega 8 بهره می‌برند که بدون نیاز به خرید کارت گرافیک، قدرت گرافیکی مناسبی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

در این سری ۳ پردازنده قرار می‌گیرد که البته نمونه‌های کم‌مصرف آن‌ها هم وارد بازار می‌شوند. مدل پایه پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰G را تراشه رایزن ۳ ۵۳۰۰G تشکیل می‌دهد که از ۴ هسته و ۸ رشته بهره می‌برد. فرکانس پایه این پردازنده برابر ۴.۰ گیگاهرتز است و فرکانس بوست آن به ۴.۲ گیگاهرتز می‌رسد.

این پردازنده از ۶ واحد پردازش گرافیکی بهره می‌برد و فرکانس GPU آن برابر ۱۷۰۰ مگاهرتز است. مدل کم‌مصرف این محصول رایزن ۳ ۵۳۰۰GE نام دارد که توان طراحی حرارتی‌ آن به ۳۵ وات می‌رسد. تفاوت اصلی این پردازنده‌ها، فرکانس پایین‌تر مدل GE است. فرکانس پایه این پردازنده برابر ۳.۶ گیگاهرتز است و در حالت بوست به ۴.۲ گیگاهرتز می‌رسد.

پردازنده‌های بعدی رایزن ۵ ۵۶۰۰G و ۵۶۰۰GE نام دارد که از ۶ هسته و ۱۲ رشته بهره می‌برند. این سخت افزارها به ترتیب توان طراحی حرارتی ۶۵ و ۳۵ وات دارند و از ۷ واحد پردازش گرافیکی با فرکانس ۱۹۰۰ مگاهرتز بهره می‌برند. مدل G دارای فرکانس پایه ۳.۹ گیگاهرتز و بوست ۴.۴ گیگاهرتز است. فرکانس پایه مدل GE به ۳.۴ گیگاهرتز می‌رسد ولی فرکانس بوست آن تفاوتی با نسخه G ندارد.

در نهایت بالاترین مدل‌ها با نام رایزن ۷ ۵۷۰۰G و ۵۷۰۰GE وارد بازار می‌شوند که در این محصولات هم با توان طراحی حرارتی ۶۵ و ۳۵ وات روبه‌رو هستیم. این پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰G به ۸ هسته و ۱۶ رشته مجهز شده‌اند و از ۸ واحد پردازش گرافیکی با فرکانس ۲۰۰۰ مگاهرتز بهره می‌برند. فرکانس بوست این تراشه‌ها برابر ۴.۶ گیگاهرتز است. فرکانس پایه مدل G به ۳.۸ گیگاهرتز و مدل GE به ۳.۲ گیگاهرتز می‌رسد.

به گفته AMD، این پردازنده‌ها عملکرد بسیار بالاتری نسبت به پردازنده‌های نسل دهم اینتل دارند. برای مثال طبق ادعای این کمپانی، پردازنده ۵۷۰۰G در بنچمارک‌گیری و کارهای سنگین ۳۵ تا ۸۰ درصد از اینتل Core i7-10700 سریعتر است. علاوه بر این، AMD از فریم‌ریت بالاتر از ۳۰ فریم بر ثانیه بسیاری از بازی‌ها با این APUهای جدید خبر داده است.

پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰G ابتدا همراه با سیستم‌های آماده به فروش می‌رسند، با این حال AMD وعده داده در ماه‌های آینده آن‌ها را بطور جداگانه هم عرضه می‌کند.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato