محققان در شمال کامبوج با بررسی خفاش‌ها به دنبال منشأ ویروس کرونا می‌گردند

محققان در شمال کامبوج با بررسی خفاش‌ها به دنبال منشأ ویروس کرونا می‌گردند

محققان در حال گردآوری نمونه از خفاش‌های موجود در شمال کامبوج هستند تا به فهم بیشتری درباره منشأ ویروس کرونا دست پیدا کنند. ظاهرا سال‌ها پیش ویروس بسیار مشابهی در بدن حیوانات موجود در این منطقه مشاهده شده بود.

به گزارش رویترز، در سال ۲۰۱۰ دو نمونه از خفاش‌های نعل‌بینی در استان «استونگ ترنگ» در نزدیکی لائوس گردآوری و در فریزرهای موسسه پاستور کامبوج (IPC) ذخیره شد. آزمایش‌هایی که پارسال روی این نمونه‌ها صورت گرفت، از رابطه بسیار نزدیک این ویروس با ویروس کرونایی خبر داد که تاکنون ۴.۶ میلیون نفر را در سراسر دنیا به کام مرگ کشانده است.

حالا حدود یک هفته است که گروهی ۸ نفره از محققان IPC به گردآوری نمونه از خفاش‌ها و ثبت اطلاعاتی مثل گونه، جنس، سن و سایر مشخصات آن‌ها می‌پردازند. «تاوری هوئم»، هماهنگ‌کننده میدانی این گروه می‌گوید: «امیدواریم نتیجه این تحقیقات به جهان کمک کند تا به درک بهتری نسبت به کووید-۱۹ دست یابد.»

گونه‌های میزبان از جمله خفاش‌ها معمولا هیچ علامتی نسبت به عوامل بیماری‌زا از خود نشان نمی‌دهند، اما اگر این عامل به انسان یا سایر حیوانات منتقل شود، می‌تواند نتایج خطرناکی در پی داشته باشد. دکتر «ویسنا دونگ»، رئیس بخش ویروس‌شناسی IPC می‌گوید موسسه آن‌ها با امید کسب اطلاعات بیشتر درباره منشأ و نحوه تکامل ویروس کرونا در دو سال گذشته چهار بار به این مناطق سفر کرده است.

او به رویترز می‌گوید: «ما می‌خواهیم بدانیم آیا ویروس هنوز آن‌جا وجود دارد یا نه و اینکه ویروس چگونه تکامل پیدا کرده است.» از جمله دیگر ویروس‌های مرگباری که از خفاش‌ها به انسان‌ها منتقل شده‌اند می‌توانیم به ابولا، سارس و مرس اشاره کنیم.

با این حال، دونگ مدعی است که انسان‌ها هم مسئول همه‌گیری کووید-۱۹ هستند چون در زیستگاه‌های طبیعی دخالت و آن‌ها را نابود کرده‌اند. او می‌گوید: «اگر بخواهیم نزدیک حیات وحش باشیم، احتمال ابتلا به ویروس‌های حیات وحش از حد عادی فراتر می‌رود. به‌علاوه، احتمال تغییر شکل ویروس‌ها برای آلوده کردن انسان‌ها هم افزایش می‌یابد.»

این تحقیقات که بودجه آن توسط فرانسه تامین می‌شود، همچنین به بحث معاملات حوزه حیات وحش می‌پردازد. «جولیا گیلباد»، محقق واحد ویروس‌شناسی IPC می‌گوید: «این پروژه می‌خواهد به دریافت اطلاعات جدید درباره زنجیره مبادله گوشت حیوانات در کامبوج، ثبت تنوع کروناویروس‌های بتا در این زنجیره‌ها و ایجاد سیستم‌های انعطاف‌پذیر تشخیص اولیه در صورت شیوع ویروس‌ها بپردازد.»

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato