ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کیا اسپورتیج
اخبار خودرو

هشدار آتش سوزی به مالکان کیا اسپورتیج موجود در ایران

شرکت کیا برای تعداد قابل توجهی از تولیدات خود به خاطر احتمال آتش‌سوزی فراخوان صادر کرد. این فراخوان شامل 71,704 دستگاه اسپورتیج مدل 2008 و 2009 می‌شود و در عایق‌بندی نامناسب ماژول الکترونیکی کنترل‌کننده هیدرولیک ...

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۸ آبان ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۰

شرکت کیا برای تعداد قابل توجهی از تولیدات خود به خاطر احتمال آتش‌سوزی فراخوان صادر کرد. این فراخوان که ظاهرا در عایق‌بندی نامناسب ماژول الکترونیکی کنترل‌کننده هیدرولیک (HECU) ریشه دارد، شامل 71,704 دستگاه کیا اسپورتیج مدل 2008 و 2009 می‌شود، این مدل به تعداد قابل توجهی به ایران نیز وارد شده است و به نظر می رسد مدل های موجود در کشورمان نیز می توانند مشمول این فراخوان باشند، از این رو مالکین بهتر است به بررسی این قطعه در خودرو خود بپردازند.

کیا پیش‌بینی می‌کند تنها یک درصد از مدل‌های مشمول فراخوان دارای نقص باشند، با وجود این، کره‌ای‌ها تاکید دارند تا زمان رفع عیب، مالکین مدل‌های مشمول خودروهای خود را بیرون از پارکینگ و در فضای آزاد پارک کنند تا از بروز هر گونه حادثه ناگوار، پیشگیری شود.

کیا اسپورتیج

دومین فراخوان برای کیا اسپورتیج مدل 2008 و 2009

نکته عجیب اینکه دومین بار است کیا برای این مدل از اسپورتیج فراخوان صادر می‌کند. پیشتر و در سال 2016 نیز این شرکت برای اسپورتیج مدل 2008 و 2009 فراخوان صادر کرده بود. در آن مقطع کیا به خاطر نشت آب و احتمال ایجاد اتصال کوتاه از یکی از مجاری، فراخوان داده بود. این نقص در موارد حاد می‌تواند باعث حریق شود.

نگاهی به داده‌های موجود نشان می‌دهد حداقل 15 دستگاه کیا اسپورتیج مشمول فراخوان سال 2016، دچار ذوب شدگی و صدمات مرتبط با حرارت بالا شده‌اند. همچنین 8 دستگاه اسپورتیج دیگر آتش گرفته‌اند. خوشبختانه در این حوادث، کسی صدمه‌ای ندیده و هیچ فردی جان خود را از دست نداده است.

کیا اسپورتیج

کیا می‌گوید مهندسان این شرکت در اواسط آگوست امسال به وجود نقص در اسپورتیج مدل 2008 و 2009 پی برده‌اند. آنها هنگام بررسی دقیق خودروی یکی از مشتریان متوجه شده‌اند عایق HECU آن دارای نقص است.

تا تاریخ 2 سپتامبر کیا 15 گزارش دیگر از وجود صدمات ناشی از حرارت در ماژول الکترونیکی کنترل‌کننده هیدرولیک چند دستگاه اسپورتیج قدیمی دریافت می‌کند. پس از این گزارش‌ها، کره‌ای‌ها تحقیقاتی را برای کشف علت اصلی آغاز کرده‌اند، اما تا به این تاریخ نتوانسته‌اند آن را پیدا کنند. در هر حال تحقیقات کیا برای کشف علت اصلی کماکان ادامه دارد.

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، این مدل از کیا اسپورتیج در کشور ما نیز حضور دارد و همچون سایر فراخوان‌های بین‌المللی مشخص نیست مالکان مدل‌های مشمول چگونه باید خدمات لازم را دریافت کنند، اما جالب است بدانید که آتش سوزی برخی از مدلهای کیا در ایران نیز طی سالهای اخیر اتفاق افتاده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • aminpy
    aminpy | ۸ آبان ۱۴۰۱

    یکم زود نبود واسه اینکه بفهمن خودرو سال 2008 شون مشکل داره ؟! :(

مطالب پیشنهادی