ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

انجمن بلاکچین در رابطه با اینماد اجباری و تصمیم شاپرک هشدار داد: خطر نابودی اقتصاد دیجیتال

انجمن بلاکچین تاکید کرده اینماد کارایی لازم را نداشته و رویکرد مجوز محورانه در دنیای پر تغییر اقتصاد دیجیتال پاسخگوی تنظیم‌گری نیست.

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۲۲ آبان ۱۴۰۱ | ۱۶:۴۵

انجمن بلاکچین در پی انتشار اطلاعیه شاپرک مبنی بر غیرفعال شدن درگاه پرداخت کسب‌وکارهای فاقد اینماد، با اعتراض نسبت به این تصمیم، آن را مصداق سوزاندن پیکر اقتصاد دیجیتال کشور عنوان کرد. این انجمن با هشدار درباره عوارض این تصمیم بانک مرکزی، خروج سرمایه از کشور، رونق بازار زیرزمینی و خطرات ناشی از افزایش کلاهبرداری در بازار زیرزمینی را حاصل این تصمیم دانست.

انجمن بلاکچین (انجمن فناوران زنجیره بلوک) با انتشار بیانیه خود در اعتراض به برخورد شاپرک با کسب‌وکارها تأکید کرد که اینماد کارایی لازم را نداشته و رویکرد مجوز‌محورانه در دنیای پر تغییر اقتصاد دیجیتال پاسخگوی تنظیم‌گری نیست.

بر‌اساس توضیحات انجمن بلاکچین، در این بیانیه به دلیل محدودیت‌های قانونی امکان دریافت اینماد، علاوه بر حوزه تبادل رمزارز، کسب‌وکارهای دیگری مانند لندتک، تأمین مالی جمعی و سلامت هم با خطر تعطیلی مواجه خواهند شد.

اقتصاد دیجیتال در معرض نابودی

انجمن بلاکچین در بخشی از بیانیه خود با برشمردن خطرات ناشی از تصمیم شاپرک درباره آینده اقتصاد دیجیتال کشور هشدار داده و این تصمیم را به ضرر اقتصاد دیجیتال کشور توصیف کرده است.

بر‌اساس بیانیه انجمن بلاکچین، نخستین نتیجه چنین طرحی خروج گسترده دارایی به پلتفرم‌های خارج از کشور و در معرض خطر مسدود‌شدن میلیاردها دلار از سرمایه کاربران ایرانی و قطع درآمد مالیاتی دولت از این حوزه خواهد بود. علاوه بر این، رونق بازار زیرزمینی تبادل رمز‌ارز و خارج‌شدن از مدار کنترل کسب‌و‌کارهای سالم و در نتیجه افزایش جرایم و کلاهبرداری‌های این حوزه و ایجاد موجی از نارضایتی در ۵ میلیون کاربر فعال این حوزه در این روند رخ خواهد داد.

انجمن بلاکچین همچنین درباره نابودی کامل کسب‌وکارهای حوزه تبادل رمزارز به واسطه نبود ابزار استاندارد گردش مالی هشدار داده است. علاوه بر آن، از‌بین‌رفتن ظرفیت و فرصت‌های این حوزه در زمینه اشتغال نیروهای انسانی شاغل و خروج نخبگان و مهاجرت کسب‌وکارهای حوزه تبادل به کشورهای خارجی هم حاصل همین تصمیم خواهد بود.

تهدید کسب‌وکار از فیلترینگ تا اینماد

در بخشی از این بیانیه با اشاره به التهابات و مشکلات جامعه و فیلترینگ گسترده، اعلام شده که با وجود شرایط نامناسب کسب‌وکارها به دلیل فیلترینگ و اختلال اینترنت شاهد موج جدیدی از تهدیدها و هشدارها به منظور اعمال محدودیت برای کسب‌وکارهای حوزه تبادل رمزارز در کشور هستیم.

در این بیانیه انجمن بلاکچین با تأکید بر ضرر و زیان ناشی از تصمیمات شاپرک، بیان کرده است که: «این روند را مصداق سوزاندن پیکر نیمه‌جان اقتصاد دیجیتال و در نتیجه خروج سرمایه‌های اقتصادی و انسانی از کشور می‌دانیم.»

انجمن بلاکچین در بخش دیگر از بیانیه خود با اشاره به نامه شاپرک خطاب به پرداخت‌یاران اعلام کرده است که در چارچوب قوانین و مقرارت مربوط، ارائه درگاه پرداخت مجازی به کسب‌وکارهای اینترنتی توسط شرکت‌های پرداخت و پرداخت‌یارها صرفاً برای دارندگان اینماد امکان‌پذیر است. این موضوع در حالی است که هیچ‌گونه اقدامی در راستای اعطای اینماد به کسب‌وکارهای رمز‌ارزی انجام نشده و خود اینماد هرگز کارایی لازم برای هدف تعیین‌شده خود را نداشته است.

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به حجم تبادلات شفاف سکوهای تبادل و اثر جزئی آن در اقتصاد کشور عنوان شده که جستجوی عوامل کاهش ارزش پول ملی و ارتباط آن به حوزه تبادل اشتباه است. از سویی دیگر محدودیت در روند برداشت از آنها هم در حال اجراست.

انجمن بلاکچین به ارئه خدمات شفاف به کاربران و همچنین پرداخت مالیات توسط کسب‌وکارهار رمز‌ارزی نیز اشاره کرده و تأکید کرده این تعامل در شرایطی است که کسب‌وکارهای این حوزه مورد بی‌مهری بوده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی