ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

ارزیابی انجمن بلاکچین از طرح پیشنهادی مجلس برای رمزدارایی‌ها: پختگی لازم را برای تبدیل‌شدن به قانون ندارد

به باور این انجمن، پیش‌نویس یاد شده موجب انحصار و مهاجرت کسب‌وکارها می‌شود.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۰ آذر ۱۴۰۲ | ۱۳:۱۶

انجمن بلاکچین ایران با ارزیابی پیش‌نویس طرح پیشنهادی مجلس برای رمزدارایی‌ها، اعلام کرد این سند از پایه غیرقابل‌قبول است. به اعتقاد آن‌ها، طرح پیشنهادی به‌هیچ‌وجه پختگی لازم را برای تبدیل‌شدن به قانون ندارد و موجب انحصار می‌شود.

کمیسیون اقتصادی مجلس به‌تازگی پیش‌نویسی با مضمون «ساماندهی و توسعه رمز دارایی‌ها» را تهیه کرده است. متن این طرح نیز برای نهادهایی چون قوه قضاییه، معاونت علمی و فناوری، وزارت اطلاعات، بانک مرکزی، وزارت ارتباطات، سپاه پاسداران، مرکز ملی فضای مجازی و نصر کشور برای بررسی بیشتر ارسال شده است. از این نهادها خواسته شده تا 21 آذرماه نظرات خود را اعلام کنند تا فرایند تصویب طرح پیگیری شود.

در همین راستا، انجمن بلاکچین ایران به‌عنوان تنها سازمان مردم‌نهاد که در حوزه بلاکچین و رمزدارایی‌ها فعالیت می‌کند، نامه‌ای را به کمیسیون اقتصادی مجلس ارسال و از عدم مشارکت در تهیه این طرح و مفاد آن انتقاد کرد:

«انجمن بلاکچین خود طلایه‌دار خودتنظیم‌گری (SRO) در کشور بوده است، همواره در نهادهای مختلف به رسمیت شناخته شده و طرف رایزنی و مشورت قرار گرفته است. درحال‌حاضر نزدیک به 100 کسب‌وکار قانون‌پذیر تحت این تنظیم‌گری فعال هستند و از سوی انجمن به مرکز تتا معرفی شده‌اند. تجربه خودتنظیم‌گری در کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، سوئیس، هند، قزاقستان و روسیه درحال اجراست.»

این انجمن معتقد است که براساس ارزیابی صورت‌گرفته، سند مذکور از اساس غیرقابل‌قبول است و به‌هیچ‌وجه پختگی لازم را برای تبدیل‌شدن به قانون ندارد. در ادامه نامه مذکور نیز برخی از اشکالات پیش‌نویس طرح ساماندهی رمزارزها برشمرده شده است.

به باور انجمن بلاکچین، تبعات اقتصادی و امنیتی جدی در این سند برای کشور در سطح ملی وجود دارد. آن‌ها با اشاره به جرم‌انگاری در فصل ششم این سند، معتقدند که این جرم‌انگاری به‌صورت غیرکارشناسی انجام شده است و همین امر می‌تواند زمینه‌ساز کوچ کسب‌وکارهای باقی‌مانده نیروی کار متخصص درزمینه استخراج، تبادل و آموزش شود.

یکی از بزرگ‌ترین انتقادها به طرح کمیسیون اقتصادی مجلس، رویکرد مجوزمحوری است. انجمن بلاکچین نیز به این موضوع اشاره کرده است:

«رویکرد مجوزمحوری درزمینه رمزدارایی‌ها یک رویکرد قدیمی در این بخش است. این بخش به‌صورت پویا هر روز درحال تغییر و توسعه بوده و سرعت پیشرفت بسیار سرسام‌آور است. خودتنظیم‌گری در این کشور با حمایت پلیس فتا فراجا و همچنین وزارت اطلاعات درحال انجام است و کسب‌وکارهای قانون‌پذیر توسط ۳ تشکل (انجمن بلاک‌چین، فین‌تک و سازمان نصر) به سازمان توسعه تجارت الکترونیک معرفی می‌شوند و انجمن بلاکچین حتی در فاز نظارت اولیه بر کسب‌وکارهاست.»

در بخش دیگر این نامه به انحصارگرایی پیش‌نویس طرح رمزدارایی‌ها اشاره شده که می‌تواند زمینه‌ساز ورود کسب‌وکارهای مشخص و معین باشد: «این سند به‌طور کامل در مورد مفسده، رانت، و گزینش از پیش تعیین‌شده کسب‌وکارهای خاص با هدف قبضه بازار و ایجاد انحصار است.» انجمن معتقد است کمیسیون اقتصادی مجلس، قوانین تحریم‌های بین‌المللی و خزانه‌داری آمریکا را به‌صورت کامل فراموش کرده‌اند و رویکرد پوسیده مجوزمحوری را مجدداً در پیش گرفته‌اند.

انجمن بلاکچین تأکید دارد هرگونه اقدامی که منجر به کوچک‌کردن بازار تبادل و استخراج شود و رانت مستقیم با رویکرد مجوزمحوری را موجب شود، پای نهادی مانند FDD را در آمریکا به کشور ما بازمی‌کند:

«این نهاد بین یک درصد تا 5 درصد از شناسایی متقن مالی شرکت‌هایی را که مجوز گرفته‌اند، در صورت مسدودسازی، به گزارش‌دهنده به عنوان پاداش ارائه می‌دهد. حضرات، گویا متوجه خطری که در حد امنیت ملی، دایره اقتصادی کشور را تهدید می‌کند، نیستند.»

در پایان با اشاره به اینکه صنعت استخراج رمز دارایی تنها بخش از حوزه رمزدارایی‌هاست که دارای مصوبه و دستورالعمل اجرایی در سطح وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های مختلف است، از اینکه در تدوین و نگارش طرح مجلس به موارد یادشده توجهی نشده است، انتقاد شد: «نشان از عدم اشراف تنظیم‌کنندگان و پیشنهاددهندگان این طرح از مقررات و ملاحظات این صنعت است.»

انجمن بلاکچین اعلام کرد در فرصت مناسب، نظر کارشناسی خود با همکاری کارگروه‌های تخصصی تهیه و به مجلس ارسال خواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی