ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

احکام مالیاتی آیین‌نامه حمایتی دولت از کسب‌وکارهای آنلاین ابلاغ شد

آن دسته از کسب‌وکارهایی که در پلتفرم‌های مشمول حاضر شوند، از مشوق‌های مالیاتی بهره‌مند خواهند شد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۶ آذر ۱۴۰۱ | ۱۶:۲۰

سازمان امور مالیاتی احکام مرتبط با بسته حمایتی کسب‌وکارهای آنلاین را ابلاغ کرد. براین اساس، آن دسته از کسب‌وکارهایی که در پلتفرم‌های مشمول حاضر شوند، از مشوق‌های مالیاتی در نظر گرفته شده، بهره‌مند خواهند شد.

آبان‌ماه امسال وزیر ارتباطات از بسته حمایتی از کسب‌وکارهای آنلاین رونمایی کرد. این طرح در قالب 14 ماده، 30 بسته حمایتی برای کسب‌و‌کارها در نظر گرفته که بخش‌هایی از آن به مشوق‌های مالیاتی اختصاص دارد.

در همین راستا، رئیس سازمان امور مالیاتی آیین‌نامه حمایت از سکوها و کسب‌و‌کارهای اقتصاد دیجیتال را به ادارات کل سازمان امور مالیاتی ابلاغ کرده است.

در این بخشنامه آمده است که سازمان امور مالیاتی کشور موظف است برای کلیه کسب‌وکارهایی که پیش از این سابقه مالیاتی نداشته‌‌اند و باید فعالیت خود را به پتلفرم‌های مشمول انتقال دهند، مشوق‌هایی را اعمال کند:

  • این کسب‌وکارها از تسلیم اظهارنامه، نگهداری اسناد و مدارک بابت درآمد (فروش کالا یا ارائه خدمت) حاصله در پلتفرم‌های مشمول داخلی تا میزان مقرر در ماده (100) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1366 و اصلاحات بعدی آن (30 برابر معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد) معاف باشند.
  • حداقل نرخ مالیات مقطوع کسب‌و‌کارهای مشمول به‌صورت پلکانی با رویکرد کمک به رشد اقتصاد دیجیتال در کشور تعیین شود. بخشنامه مربوط به این بند توسط سازمان امور مالیاتی با همکاری وزارت‌خانه‌های ارتباطات و اقتصاد تهیه و ابلاغ می‌ شود. (کلیه مشمولین این بند از هرگونه جریمه ناشی از عدم تسلیم اظهارنامه و نگهداری اسناد و مدارک مربوط در مهروموم‌های آتی معاف خواهند شد.)
  • کلیه هزینه‌های ایجاد و توسعه پلتفرم‌ها و کسب‌و‌کار در سکوهای داخلی جزو هزینه‌های قابل قبول مالیاتی تا سقف مقرر محسوب شود. سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است با همکاری وزارت ارتباطات، ظرف یک‌ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه بخشنامه‌های مرتبط را تهیه و به کلیه واحدهای مربوط ابلاغ کند. سقف هزینه‌های قابل قبول به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال خواهد رسید.

گفتنی است براساس آخرین فراخوان منتشر‌شده از سوی وزارت ارتباطات، به‌زودی پلتفرم‌های مشمول این طرح اعلام می‌شوند. پس از آن، کسب‌وکارها با حضور در این پلتفرم‌ها می‌توانند از حمایت‌های این آیین‌نامه بهره‌مند شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی